притисни ентер »

Извори

Сигнал

Тројца починати и 148 новозаболени од Ковид-19
Тројца починати и 148 новозаболени од Ковид-19

Тројца починати и 148 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 148 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 50 во Скопје, 18 во Кочани, по 11 во Берово и Тетово, 9 во Прилеп, по 6 во Битола, Кавадарци, Струмица, Свети Николе, 5 во Кичево, 4 во Куманово, 3 во Гостивар и Крива Паланка, по 2 во Штип, Велес и Дебар,

Мицкоски: Четвртиот пакет на мерки е сламка за спас на мафијата на Заев во услови кога економијата ќе продолжи да пропаѓа

Мицкоски: Четвртиот пакет на мерки е сламка за спас на мафијата на Заев во услови кога економијата ќе продолжи да пропаѓа

Четвртиот пакет на мерки на мафијата во владата е последниот обид за сламката за спас во услови кога економијата пропаѓа. Четвртиот пакет практично не само што е задоцнет, не само што нема да одговори соодветно на потребите на македонската економија и граѓаните, туку напротив истиот тој дополнително ќе ја продлабочи и онака тешката состојба која што

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој. Заедно со претходните три пакети на граѓаните и стопанството, како што кажа, за надминување на последиците од здравственп-еконосмката

Македонци заглавени во Нов Зеланд: Бараат помош од МНР за пасошите

Македонци заглавени во Нов Зеланд: Бараат помош од МНР за пасошите

Македонец од Битола кој моментално е на Нов Зеланд бара помош од македонската јавност да стаса неговиот глас до Министерството за надворешни работи и да му биде продолжен пасошот. Александар во видеото објаснува дека според првичниот негов план тој во Македонија требало да се врати во мај, да извади нов пасош и да ја префрли визата на новиот пасош

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека извршил кривично дело тешка кражба од патничко возило и против 18-годишниот Б.Д. од Ржаничино, поради сомнение дека извршил две кривични дела, и тоа: тешка кражба од товарно возило и тешка кражба

Дрога пронајдена кај гости во велешки локал

Дрога пронајдена кај гости во велешки локал

Синоќа по полноќ полицијата извршила апсења во угостителски објект на велешката улица А.Шурков. Како што информираат од МВР, уапсени биле велешаните П.М.(26), С.Д.(45) и И.К.(43), како и прилепчанецот В.Т. на возраст од 31 година, затоа што кај нив биле пронајдени марихуана и бела прашеста материја. Тие биле приведени во полициска станица и по целосно

Со четвртиот пакет економски мерки помош за најпогодените сектори и граѓани

Со четвртиот пакет економски мерки помош за најпогодените сектори и граѓани

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за финансии, Фатмир Бесими и останатите членови на

Шилегов во Сарај ја промовираше акцијата за бесплатно собирање на остатоците од берба

Шилегов во Сарај ја промовираше акцијата за бесплатно собирање на остатоците од берба

Градот Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на остатоците од берба за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. Заинтересираните граѓани може да се јават на телефонскиот број 071 395 395 и да договорат бесплатно подигање на органскиот отпад. Оваа кампања годинава го опфаќа целиот скопскиот плански

Поради неносење на маски казени 528 лица

Поради неносење на маски казени 528 лица

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење на заштитни маски како превенција од коронавирусот, регистрирани се 528 прекршоци, информираат од МВР. Министерството воедно апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. #коронавирус

Во светот активни се речиси осум милиони случаи на коронавирус

Во светот активни се речиси осум милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат податоците на страницата за статистика „Worldmeter“. Од компликации со ковид-19 починале 998.745 лица, а болеста ја надминале 24.409.745 пациенти. Соединетите држави имаат најголем број на заболени 7.287.561,