притисни ентер »

Извори

Сакам Да Кажам

Го вративме достоинството на луѓето во униформа, кажа Министерката Петровска на 30-годишнината на АРМ
Го вративме достоинството на луѓето во униформа, кажа Министерката Петровска на 30-годишнината на АРМ

Го вративме достоинството на луѓето во униформа, кажа Министерката Петровска на 30-годишнината на АРМ

Армијата на Република Северна Македонија (АРМ) денеска одбележува 30 години постоење, период во кој земјата стана членка на НАТО, најмоќната воена алијанса. Министерката за одбрана Славјанка Петровска на централната прослава во касарната „Илинден“ кажа дека го вратиле достоинството на луѓето во униформа и ги направиле достојни за нивното место во општеството

Ќе сториме сè за да се одржи Охридскиот маратон, ни требаат 50.000 евра, вели градоначалникот Пецаков

Ќе сториме сè за да се одржи Охридскиот маратон, ни требаат 50.000 евра, вели градоначалникот Пецаков

Општина Охрид ќе направи сè, односно 99 отсто, Охридскиот пливачки маратон да се одржи, изјави градоначалникот Кирил Пецаков по денешниот состанок со претставници на пливачките клубови од градот. Ова следува откако претседателот на Националната пливачка федерација, Горан Стојановски, вчера кажа дека маратонот нема да се плива ова лето поради блокираната

Вкупно 8 починати од коронавирус и уште 491 позитивен од 1.108 тестови

Вкупно 8 починати од коронавирус и уште 491 позитивен од 1.108 тестови

Вкупно 5 починати од коронавирус и уште 491 позитивен од 1.108 тестови од кои 139 реинфекции се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица, од Охрид (75г), Струга (56г) и Велес (78г). Трите лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза

Финската премиерка Марин снимена како лудо се забавува, опозицијата ја повика да направи тест за дрога

Финската премиерка Марин снимена како лудо се забавува, опозицијата ја повика да направи тест за дрога

Финската премиерка Сана Марин се соочува со критики во својата земја откако излезе домашно видео на кое е снимена како се забавува. На снимката што се појави на социјалните мрежи Марин пее и танцува со пријатели, меѓу кои се и фински јавни личности. Лидерката на една опозициска партија ја повика Марин да направи тест за дрога. Триесет и шестгодишната

Владимир Тодоровиќ и Сопругата се спогодија со обвинителството и добија условни казни за лажно сведочење

Владимир Тодоровиќ и Сопругата се спогодија со обвинителството и добија условни казни за лажно сведочење

Поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ и неговата сопруга се спогодија со Скопското обвинителство и добија условни казни затвор, објави БИРН . Двајцата беа обвинети во врска со лажното сведочење на Тодоровиќ на судењето за предметот „Талир“, во кој Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Илија Димовски, Леко Ристовски

Новинарката на САКАМДАКАЖАМ.МК Соња Делевска ја освои првата награда за професионално известување на бегалците и лицата без државјанство
Новинарката на САКАМДАКАЖАМ.МК Соња Делевска ја освои првата награда за професионално известување на бегалците и лицата без државјанство

Новинарката на САКАМДАКАЖАМ.МК Соња Делевска ја освои првата награда за професионално известување на бегалците и лицата без државјанство

Новинарката на САКАМДАКАЖАМ.МК Соња Делевска ја освои првата награда за професионално известување за состојбата на бегалците и лицата без државјанство со серијалот текстови за 19-годишното момче кое почина без извод и здравствена книшка. Наградата ја доделува Македонското здружение на млади правници во соработка со Здружение на новинарите на Македонија

Автомобил удри мечка На патот Дебар-Маврово, од националниот парк велат може да биде агресивна кон луѓето

Автомобил удри мечка На патот Дебар-Маврово, од националниот парк велат може да биде агресивна кон луѓето

На фејсбук страницата на националниот парк Маврово доцна синоќа беше објавена информација дека е повредена мечка, која може да биде агресивна и опасна за луѓето. Мечката била удрена од автомобил на делницата Дебар-Маврово. „ Ве известуваме дека на потегот меѓу селото Јанче и Ростушки мост од страна на автомобил е повредена мечка. Ги замолуваме спортските

Тетовци утре избираат општински советници, а Маврово-Ростуше и Центар Жупа третпат ќе се обидат да добијат градоначалници

Тетовци утре избираат општински советници, а Маврово-Ростуше и Центар Жупа третпат ќе се обидат да добијат градоначалници

Само 10 месеци од последните локални избори, тетовци утре повторно излегуваат на гласање. Овојпат, ќе избираат само членови на Советот. До овие избори дојде откако Советот не успеа навреме да ја донесе и усвои завршната сметка на општината, па, како што предвидува Законот за локална самоуправа, беше распуштен и беа распишани нови избори. Во битката

Ова не е суспензија на Вилма Русковска, ова е суспензија на правото и правдата, кажа Русковска откако поднесе жалба во Советот на јавни обвинители

Ова не е суспензија на Вилма Русковска, ова е суспензија на правото и правдата, кажа Русковска откако поднесе жалба во Советот на јавни обвинители

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители против одлуката на Јавниот обвинител Љубомир Јовески да ја суспендира додека трае постапката за кривичната пријава поднесена против неа од страна на директорот на Финансиска полиција Арафат Муареми. Одговарајќи на новинарско

Охридски маратон ќе има на 10 или 11 септември, Општината и Агенцијата за млади и спорт најдоа пари

Охридски маратон ќе има на 10 или 11 септември, Општината и Агенцијата за млади и спорт најдоа пари

„Охридски пливачки маратон ќе има“, кажа на денешната прес-конференција градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Наградниот фонд од 10 илјади евра ќе го обезбеди Агенцијата за млади и спорт, а останатите средства ќе бидат на товар на Општината, за што Советот на Општина Охрид свика итна седница на која треба да се обезбедат 2 милиони денари за организација

Охридски маратон ќе има на 10 или 11 септември, Општината и Агенцијата за млади и спорт најдоа пари

Охридски маратон ќе има на 10 или 11 септември, Општината и Агенцијата за млади и спорт најдоа пари

„Охридски пливачки маратон ќе има“, кажа на денешната прес-конференција градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Наградниот фонд од 10 илјади евра ќе го обезбеди Агенцијата за млади и спорт, а останатите средства ќе бидат на товар на Општината, за што Советот на Општина Охрид свика итна седница на која треба да се обезбедат 2 милиони денари за организација

„Старбакс“ стана „Старс кофи“ во Русија

„Старбакс“ стана „Старс кофи“ во Русија

Руски ресторатер и рапер вчера го претставија „Старс кофи“, повторно отворајќи го ланецот кафулиња што претходно беше во сопственост на „Старбакс“, што е последното ребрендирање на голема западна компанија во Русија. На настан во централна Москва, раперот Тимати и косопственикот Антон Пински го презентираа новиот бренд, чие лого многу потсетува на

Русија ги одби повиците за демилитаризација на нуклеарката Запорожје

Русија ги одби повиците за демилитаризација на нуклеарката Запорожје

Русија ги одби повиците за целосна демилитаризација на областа околу нуклеарната централа Запорожје, сметајќи дека тоа би ја направило уште поранлива. Вакви повици се засилија поради грижите за безбедноста на најголемата нуклеарка во Европа, додека Русија и Украина меѓусебно се обвинуваа за гранатирањето на областа во изминатите денови. Украинските

Русија ги одби повиците за демилитаризација на нуклеарката Запорожје

Русија ги одби повиците за демилитаризација на нуклеарката Запорожје

Русија ги одби повиците за целосна демилитаризација на областа околу нуклеарната централа Запорожје, сметајќи дека тоа би ја направило уште поранлива. Вакви повици се засилија поради грижите за безбедноста на најголемата нуклеарка во Европа, додека Русија и Украина меѓусебно се обвинуваа за гранатирањето на областа во изминатите денови. Украинските

Силно невреме ги погоди јужна и централна Европа, три деца меѓу најмалку 13 загинати

Силно невреме ги погоди јужна и централна Европа, три деца меѓу најмалку 13 загинати

Моќно невреме погоди области во централна и јужна Европа, при што загинаа најмалку 13 луѓе, меѓу кои и три деца. Смртни случаи, главно од паднати дрвја, се пријавени во Италија, Австрија и на францускиот остров Корзика. Силен дожд и ветер уништија кампови на Корзика, додека во Венеција беше оштетена камбанаријата на популарната базилика „Свети Марко“