притисни ентер »

Извори

Само Здравје

Забавете го процесот на стареење: Диета против стареење
Забавете го процесот на стареење: Диета против стареење

Забавете го процесот на стареење: Диета против стареење

Ако сакате да го забавите процесот на стареење и да си го продолжите животниот век, тогаш ова е вистинската диета за вас. Во основата на оваа диета против стареење, постои список на производи чие внесување најмногу го забавува процесот на стареење. Целта на оваа диета е да се намали внесувањето на калориите за 30 проценти од стандардното внесување

Еве што треба да пиете секое утро против умор а и за слабеење

Еве што треба да пиете секое утро против умор а и за слабеење

Ако имате проблеми со утрински умор, постои пијалак кој го подобрува расположението и ја зголемува енергијата во телото. Според нутриционистот Ајслин Кембриџ, вода со лимон делува како магија. „Постои една работа која секој од нас треба да ја прави веднаш што се разбуди наутро, а тоа е да испие чаша вода. Таа го хидрира телото и го намалува крвниот

Телото ви покажува знаци кога му недостига витамин Ц, еве кои се

Телото ви покажува знаци кога му недостига витамин Ц, еве кои се

Витамините и минералите се неопходни за целокупното здравје на организмот, а витаминот Ц е меѓу најважните. Повеќето луѓе знаат дека овој витамин го подобрува имунитетот и штити од многу болести. Сепак, тој е многу поважен: придонесува за раст на клетките, ја подобрува циркулацијата и генерално придонесува за способноста на телото да се развива и одржува

Здрава диета за прочистување на цревата
Здрава диета за прочистување на цревата

Здрава диета за прочистување на цревата

Многу луѓе за да ослабат прибегнуваат кон ригорозни диети, кои во многу случаи се неефикасни, или даваат привремени ефекти, бидејќи изгубените килограми брзо се враќаат. Воопшто не треба да се размислува за гладувањето, без разлика колку сакате да ги изгубите вишокот килограми. Наместо тоа, нутритивно здравите оброци и редовната физичка активност треба

Внимавајте овие масла никако не смеете да ги користите за сончање

Внимавајте овие масла никако не смеете да ги користите за сончање

Не секогаш се потребни скапи и купечки масла за сончање за да се добие бронзен тен, но не секое масло е здраво да се користи. Некои од нив во лето се забранети за употреба, предупредуваат дерматолозите. Иако многумина од нас го користат како замена на другите масла за сончање, важно е да се нагласи дека кантарионовото масло не смее никако да се става

Неколку генијални трикови кои ќе ви помогнат полесно да станувате наутро

Неколку генијални трикови кои ќе ви помогнат полесно да станувате наутро

Една од најтешките работи со која речиси секој од нас се соочува е станувањето рано наутро. Речиси невозможно е да станете веднаш, без да го поместите алармот за пет минути. Ова се низа совети како да станете од креветот за 60 секунди, а притоа да се чувстувате полни со енергија и спремни за денот кој е пред вас. Напијте се вода Пред да си легнете,

Воведете ги ОВИЕ МИНЕРАЛИ ВО ВАШАТА ИСХРАНА и косата ќе ви порасне до есен

Воведете ги ОВИЕ МИНЕРАЛИ ВО ВАШАТА ИСХРАНА и косата ќе ви порасне до есен

Мандарините и јаткастите плодови се само дел од намирниците кои мора да ги вклучите во исхраната доколку сакате долга и здрава коса до пролет. Постојат многу фактори кои го одредуваат изгледот на вашата коса – генетика, возраст, хормони, но исхраната игра подеднакво важна улога, а ние знаеме која храна е најдобра за раст и здравје на косата. Спанаќ

Научниците ја решија дилемата дали луѓето со висок крвен притисок може да пијат кафе

Научниците ја решија дилемата дали луѓето со висок крвен притисок може да пијат кафе

Експертите од Германската фондација за срце велат дека можете безбедно да пиете неколку шолји дневно, дури и ако страдате од висок крвен притисок. Тие истакнуваат дека не постојат научни докази дека кофеинот е лош за хипертензија, пренесува Хина. Кафето може накратко да го подигне крвниот притисок бидејќи кофеинот го стимулира кардиоваскуларниот систем

Трикови за убавина кои секоја жена треба да ги знае

Трикови за убавина кои секоја жена треба да ги знае

Содата, освен што има широка употреба во домаќинствата, може да биде и одлична состојка за убавина. Достапна е, не е опасна по здравје, а воедно е многу евтина. Еве неколку едноставни трикови кои можат да ѝ помогнат на секоја жена да си ја зачува и да ја одржи убавината. МАСКА ЗА ЛИЦЕ Во блендер измешајте една лажица сода бикарбона, две лажици овесни

Ова овошје им е омилено на многумина, но има најмногу пестициди

Ова овошје им е омилено на многумина, но има најмногу пестициди

Јагодите се омилено овошје на многумина, но има најмногу пестициди од сите други овошја. Пестицидите се хемикалии кои ги убиваат инсектите, коровот, а конзумирањето на овошје и зеленчук кое содржи голем број пестициди е погубно за човечкиот организам. Истажувачите го миеле овошјето на начин на кој го прави секој просечен купувач, но утврдено е дека

Овие невидливи тоскини ве трујат во домот

Овие невидливи тоскини ве трујат во домот

Дали некогаш сте мислиле дека сте повеќе заштитени дома од штетна токсична изложеност отколку кога сте надвор? Всушност, воздухот во затворените простории обично содржи повисоки концентрации на токсини од надворешниот воздух. Така, нашето здравје и безбедност зависат од изборот на производите што ги бираме. Повеќето конвенционални производи содржат

2 лица починати и 590 нови случаи на Ковид-19 во земјава

2 лица починати и 590 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19: Скопје – 261, Битола – 34, Кавадарци – 31, Охрид – 27, Тетово – 23, Куманово и Велес – по 21, Прилеп – 19, Делчево – 17, Штип – 16, Гевгелија – 12, Струмица

Истражување: Вегетаријанките имаат поголеми шанси да скршат колк

Истражување: Вегетаријанките имаат поголеми шанси да скршат колк

Жените кои претпочитаат вегетаријанска исхрана имаат поголеми шанси и опасност да го скршат колкот во подоцнежна возраст во животот, покажува ново истражување. Според научниците, вегетаријанската исхрана е „често поврзувана со помал внес на хранливи материи погодни за здравјето на коските и мускулите“, откако нивните испитувања покажаа дека вегетаријанките