притисни ентер »

Извори

РК Металург

Познати се судиите и делегатите за двете средби на Металург со екипата на Криенс
Познати се судиите и делегатите за двете средби на Металург со екипата на Криенс

Познати се судиите и делегатите за двете средби на Металург со екипата на Криенс

ЕХФ ги објави имињата на судиите и на делегатите за двете средби меѓу екипите на Металург и на Криенс, во рамките на второто квалификациско коло на Лига Европа. Првиот натпревар, кој на 22 септември ќе се одигра во Скопје, ќе го судиат Хрватите Матија Губица и Борис Милошевиќ, додека делегат ќе биде нашиот Камер Металари. Средбата, пак, во Цирих, која

Резултати од третото коло на македонската Суперлига

Резултати од третото коло на македонската Суперлига

Одиграно е комплетното трето коло во македонската Суперлига, група “Б“. Металург во ова коло беше слободен. Интересно, во сите три средби бодовите ги однесоа гостинските екипи. Да потсетиме, поради позитивни коронатестови во Голден Арт КЛ7, Радовиш и во Струга, во следните 15 дена е суспендирано натпреварувањето во групата “А“. . Резултати: Младост

Комплетни резултати од првото коло во Лигата на шампионите
Комплетни резултати од првото коло во Лигата на шампионите

Комплетни резултати од првото коло во Лигата на шампионите

Одиграно е првото коло во групната фаза на Лигата на шампионите. Одиграни се вкупно 7 средби, додека поради пријавени позитивни корона-тестови одложена е средбата Пик Сегед – ПСЖ. . Резултати: Група “А“: Порто – Елверум  28:30 (16:12) Фленсбург – Киелце  31:30 (14:14) Мешков Брест – Вардар  24:22 (12:10) Пик Сегед – ПСЖ  одложена Следно коло: Киелце

Фотогалерија од средбата Металург – Тиквеш

Фотогалерија од средбата Металург – Тиквеш

Вечерва Металург го одигра својот трет натпревар во македонската Суперлига и ја оствари третата победа. Совладана е екипата на Тиквеш, со убедливи 12 голови разлика. Во следното коло, Металург е слободен. Фото:

Металург го надигра Тиквеш, за трета победа во низа

Металург го надигра Тиквеш, за трета победа во низа

Металург вечерва го одигра својот трет натпревар во новата сезона на македонската Суперлига и стигна до третата победа во низа. Денеска убедливо го совладавме тимот на Тиквеш, во натпревар од шестото коло. Оваа средба по распоред требаше да се игра на 28 септември, но поради обврските на Металург во Лига Европа се одигра денес. Металург постигна убедлива

Комплетни резултати од второто коло на македонската Суперлига

Комплетни резултати од второто коло на македонската Суперлига

Вчера на терените низ Македонија се одигра комплетното второ коло на македонската Суперлига. Екипата на Металург во ова коло гостуваше во Прилеп, кого го порази со резултат 28:21 (16:11). Во третото коло, кое се игра в петок, Металург е слободен. Комплетни резултати: Група “А“: РК Пролет – РК Астраион  32:24 РК Радовиш – Голден Арт КЛ7  33:29 РК Струга

Рутинска победа на Металург во Прилеп

Рутинска победа на Металург во Прилеп

Вечерва во Прилеп се одигра првенствен натпревар од второто коло на македонската Суперлига, во кој Металург извојува лесна победа против домашната екипа, која ја совладавме со резултат 21:28 (11:16). Металург на оваа средба го оствари својот план – максимално го поштеди основниот тим и извојува победа без многу потрошени сили. Тоа ни го дозволи големата

Познати се сатниците за двете средби со екипата на Криенс

Познати се сатниците за двете средби со екипата на Криенс

ЕХФ, во координација со двата клуба, ги одреди сатниците за двете средби меѓу Металург и Криенс, во рамките на второто квалификациско коло во Лига Европа. Првата средба ќе се одигра во Скопје, на 22 септември. Овој натпревар ќе се игра во СЦ “Јане Сандански“, со почеток во 20.45 часот. Возвратната средба на програмата е на 29 септември, а ќе се игра

Фотогалерија од пријателската средба Металург 2 – Драчево

Фотогалерија од пријателската средба Металург 2 – Драчево

Во Автокоманда денеска е одигран пријателски натпревар меѓу екипите на Металург 2 и на Драчево. По голема борба, сосема заслужена победа извојува помладиот тим на Металург, со резултат 33:28 (16:15). Фото:

Во пријателски натпревар, Металург 2 подобар од Драчево

Во пријателски натпревар, Металург 2 подобар од Драчево

Екипата на Металург 2 го одигра својот четврти пријателски натпревар во рамките на подготовките за новата сезона и ја извојува втората победа, овој пат против тимот на Драчево. Металург 2 победи со резултат 33:28 (16:15). И двете екипи во првото полувреме имаа свои периоди и свои водства, но Металург 2 почесто имаше резултатска контрола, а во 22. минута

Комплетни резултати од првото коло на македонската Суперлига

Комплетни резултати од првото коло на македонската Суперлига

Вчера на терените низ Македонија се одигра комплетното прво коло на македонската Суперлига. Екипата на Металург во ова воведно коло го порази тимот на Еурофарм Пелистер, со резултат 25:21 (11:11). Во второто коло, кое се игра в понеделник, Металург ќе и гостува на екипата на Прилеп. . Комплетни резултати: Група “А“: Јуниор К.В. – РК Пролет  20:26 Голден

Фотогалерија од средбата Металург – Е.Пелистер 2

Фотогалерија од средбата Металург – Е.Пелистер 2

Екипите на Металург и на Е.Пелистер 2 го одиграа воведниот натпревар во новата суперлигашка сезона. На крајот, поискусниот и поквалитетен Металург славеше против одличниот битолски тим и ги запиша првите три бода на своето суперлигашко конто. Фото: