притисни ентер »

Извори

Република

Полициска бруталност во Скопје: Полицајци пцујат и клоцаат граѓани и со колено в глава ги гмечат на земја
Полициска бруталност во Скопје: Полицајци пцујат и клоцаат граѓани и со колено в глава ги гмечат на земја

Полициска бруталност во Скопје: Полицајци пцујат и клоцаат граѓани и со колено в глава ги гмечат на земја

Во јавноста се појавија нови снимки од брутално и насилничко однесување на полицајци врз граѓаните. Снмката е од пред една недела во Ченто, а на неа се гледа како полицски службеници удираат граѓани со клоци, им се обаќаат со пцовки и погрдни зборови, а се гледа и како по неколкумина полицајци ги пригмечуваат луѓето на каросеријата од полициското возило

Што е Добрила Кацарска: Судија или портпарол и извршител на СДСМ?

Што е Добрила Кацарска: Судија или портпарол и извршител на СДСМ?

Судијката Добрила Кацарска е предложена како кандидат од Судскиот совет за нов Уставен судија. Кацарска е позната во јавноста по бројни предмети во кои суди политички опоненти на СДСМ на големи затворски казни, во кои предмети правните експерти забележуваат огромни пропусти, насилничко водење на постапките, дискриминација на обвинетите, судење во неразумно

Марковски бара прием кај Спасовски: Како СДС дојдоа наводите од истрагата за која четири месеци бев во притвор?

Марковски бара прием кај Спасовски: Како СДС дојдоа наводите од истрагата за која четири месеци бев во притвор?

На кого му пречи науката, праша вечерва доктор Вело Марковски, кој од скоро е член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи ги обидите за негова дискриминација. Последниве десeтина дена бев мета на бројни напади од сите можни оружја. Слични напади односно пласирање на тези за омаловажување и дискредитација кратко беа пуштени во месец мај, во

Мицкоски: Измислуваат лаги за ВМРО-ДПМНЕ за да не се збори за крахот во државата!

Мицкоски: Измислуваат лаги за ВМРО-ДПМНЕ за да не се збори за крахот во државата!

Мафијата секојдневно удира по темелите на државата, алармира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој уште еднаш повика граѓаните да му се рпидружат на протестот закажан за в сабота. – Економијата во колапс, во aвгуст индустриското производство -10%, вработени во индустријата -5%, а според EuCham (Европската Стопанска комора), Македонија

Зекири: СДСМ не го одбра ДУИ за партнер, така одлучија граѓаните

Зекири: СДСМ не го одбра ДУИ за партнер, така одлучија граѓаните

На прашање дали СДСМ требаше да коалицира со ДУИ и покрај жешката предизборна реторика, во вечерашното гостување во „Click Plus“ на ТВ21, Мухамед Зекири рече дека тоа не било одлука на СДСМ, туку граѓаните така одлучиле – гласале за ДУИ да биде дел од Владата. Граѓаните гласаа за ДУИ да биде дел од Владата, тоа е одлука на граѓаните а не на СДСМ, рече

Ни ефикасна вакцина нема да го врати нормалниот живот напролет
Ни ефикасна вакцина нема да го врати нормалниот живот напролет

Ни ефикасна вакцина нема да го врати нормалниот живот напролет

Дури и ефикасна вакцина нема да го врати животот во нормала, предупредуваат водечки научници на Британското кралско друштво. Вакцината често се доживува како „Светиот грал“ кој ќе ја запре пандемијата, но научниците во извештајот наведуваат дека треба да бидеме реални во врска со тоа што може вакцината да постигне и кога, пренесува „Би-Би-Си“. Вакцината

Малолетник пукал во куче, по грешка застрелал друг тинејџер

Малолетник пукал во куче, по грешка застрелал друг тинејџер

Вчера околу 16.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Копаница, скопско, 16-годишник од с.Бојане, скопско, бил повреден со огнено оружје. Тој бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ за укажување помош. Како што соопшти МВР, во врска со настанот од слобода бил лишен 16-годишник од с.Копаница, скопско, за кој било пријавено дека пукал

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Англија. Оваа одлука првично требаше да почне да се применува во април, а според неа продажбата на тие артикли е ставена надвор од законот. Се проценува дека луѓето во Англија годишно употребуваат 4,7 милијарди пластични сламки, 316 милиони

Парични загуби за Овенот, емотивни предизвици за Девицата: Месечен хороскоп за октомври 2020

Парични загуби за Овенот, емотивни предизвици за Девицата: Месечен хороскоп за октомври 2020

Месецот кој штотуку започна носи многу предизвици за секој хороскопски знак Овен Работа: Овој месец можно е да се соочите со финансиски загуби, па поради тоа што ќе имате намален фокус и концентрација. Бидете подготвени да го менувате правецот кога е потребно и да се адаптирате на ситуацијата. Некое лице ќе ви понуди помош, па би било добро истата

Филипче ги теши родителите: Заштитните маски не се ризични за децата

Филипче ги теши родителите: Заштитните маски не се ризични за децата

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека носењето маски по осум часа на училиште не претставува никаков ризик за децата, и оти тоа е единствениот начин да се спречи трансмисијата на вирусот. Нема контраиндикација за носење маски кај таа категорија деца на таа возраст. Не може да очекуваме никакви компликации, никакво пореметување на нивниот

Сосила ја пикнал во кола, ја однел дома и ја силувал

Сосила ја пикнал во кола, ја однел дома и ја силувал

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека извршил кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 28 септември 2020 година, околу 15.00 часот, го управувал своето возило и ја пресретнал оштетената која враќајќи

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Александар Чеферин, претседателот на УЕФА, најави враќање на навивачите на стадионите, но со услов да бидат пополнети максимум 30 отсто од капацитетот на стадионот. Извршниот одбор на УЕФА одлучи да дозволи делумно враќање на навивачите на стадионите за сите свои натпреварувања за следната сезона. Денешната одлука е разумен прв чекор што го става здравјето

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината комисија утврдила дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани од здравствените власти. Од Министерството посочуваат дека платформата „Microsoft teams“ се покажа како

Убаво е да дојдеш во својата куќа: Цеца ги спакува куферите

Убаво е да дојдеш во својата куќа: Цеца ги спакува куферите

Фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ отпатува на Кипар, каде поседува луксузна вила. Познато е дека Цеца секоја година поголем дел од летото го поминува во Аја Напа, меѓутоа оваа година поради короната, го одложи патот. Откако летните месеци ги помина во Србија, пејачката конечно отпатува на Кипар и пристигна дома. Убаво е да дојдеш во својата куќа – порача

Локација до Колосеумот, торта од 15.000 евра, најскапи сирења: Како изгледаше ромската свадба во Рим

Локација до Колосеумот, торта од 15.000 евра, најскапи сирења: Како изгледаше ромската свадба во Рим

Дури 650.000 евра биле потрошени за ромската свадба во Рим на која пееја Цеца и Аца Лукас. Велесбата се одржала во објект од римско време веднаш до Колосеумот чие изнајмување чини 100.000 евра на ден. Тортата била на пет спрата и чинела 15.000 евра. Храната била исклучиво италијанска со разни пасти и канапеи.За пијалоци пак се потрошиле 50.000 евра