притисни ентер »

Извори

Радио МОФ

[Интервју] Иво Босилков: Fridays For Future периодов не се откажаа од идентитетот како борци за климатска правда
[Интервју] Иво Босилков: Fridays For Future периодов не се откажаа од идентитетот како борци за климатска правда

[Интервју] Иво Босилков: Fridays For Future периодов не се откажаа од идентитетот како борци за климатска правда

Како и во Европа, и кај нас на климатското движење му претстои консолидација, меѓутоа членовите на нашиот огранок (Fridays For Future Skopje) не се откажаа од својот идентитет како борци за климатска правда и во овој тежок период, вели истражувачот и активист Иво Босилков во интервју со Радио МОФ. Босилков e доктор по политички науки на Универзитетот

Семејната приказна „Стела“ го отвори „Сinedays“, фестивалот продолжува со богата програма

Семејната приказна „Стела“ го отвори „Сinedays“, фестивалот продолжува со богата програма

Со проекцијата на делото на Стојан Вујучиќ – „Стела“, окарактеризиран како „првиот семеен филм во Македонија“, синоќа во скопскиот Градски парк започна овогодишното 19. издание на фестивалот „Cinedays“. Меѓународен фестивал на европски филм се одржува под маски и протоколи, под отворено небо, па така публиката синоќа ја дочека премиерата на „Стела“,

Правила и прописи во сообраќајот кои треба да ги знаат велосипедистите

Правила и прописи во сообраќајот кои треба да ги знаат велосипедистите

Европската недела на мобилност се реализира секоја година во периодот од 16 до 22 септември и има цел промоција на алтернативни форми на мобилност, со посебен акцен на промоција на велосипедизмот како одржлива форма на мобилност. Зголемување на употребата на велосипедот во сообраќајот во основа значи и потреба за унапредување на  безбедноста на велосипедистите

МОН: Децата што немаат уреди за следење онлајн настава, ќе може да ја следат од училница

МОН: Децата што немаат уреди за следење онлајн настава, ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и останатите деца, тврдат од Министерството за образование и наука. „За таа цел, детето има можност наставата да ја следи со физичко присуство на часовите во самите училници, додека наствниците предаваат на другите деца преку онлајн платформата

Стотици златни балони пуштени во Скопје за поддршка на децата со малигни заболувања

Стотици златни балони пуштени во Скопје за поддршка на децата со малигни заболувања

Во чест на сите деца кои се борат со малигни заболувања, денеска на Градскиот плоштад во Скопје се одржа настан во организација на Универзитетската клиника за детски болести, со кој се одбележа „Златен септември“ – месец за поддршка на децата со малигни заболувања, под мотото „Убаво е да бидеш јас“. Целта на „Златен септември“ е да се подигне свесноста

Здружението „Раст“ по седми пат го одбележува „Светскиот ден за подигнување на свесноста за растот кај децата“
Здружението „Раст“ по седми пат го одбележува „Светскиот ден за подигнување на свесноста за растот кај децата“

Здружението „Раст“ по седми пат го одбележува „Светскиот ден за подигнување на свесноста за растот кај децата“

Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања  „Раст“, утре (20 септември) по седми пат ќе се придружи на глобалната иницијатива за одбележување на „Светскиот ден за подигнување на свесноста за растот кај децата“. Настанот е најавен на Плоштадот „Македонија“, (пред фонтаната Воинот на коњ), со почеток во 11:00 часот каде се поканети

Вело-родео во Скопје за Европската недела на мобилност

Вело-родео во Скопје за Европската недела на мобилност

Утре (20 септември) во Градски парк Скопје ќе се одржи вело-родео настан, со почеток во 11 часот, а во органозација на тимот на Еко Логик. „Со нетрпение го очекуваме и третиот настан на Вело Турнејата, овој пат во Скопје! Минатата година си поминавме прекрасно, со многу дечиња и родители кои уживаа во прекрасното време и забавните активности кои ги

Од недела забрането преземање на „TikTok“ и „WeChat“ во САД

Од недела забрането преземање на „TikTok“ и „WeChat“ во САД

фото: „АП“ Кинеските апликации „TikTok“ и „WeChat“ од недела ќе бидат забранети во САД, соопшти вчера американското Министерство за трговија, повикувајќи се на закани по „националната безбедност“, пренесува српски „ Данас “. „Комунистичкатка партија на Кина покажа дека има средства и намери да ги искористи овие апликации за да ја загрози националната

„Наместо велосипед, ми купија инхалатор“-  нов протест поради загадувањето од „Вардариште“

„Наместо велосипед, ми купија инхалатор“- нов протест поради загадувањето од „Вардариште“

фото: Радио МОФ „Ова е последно што ни останува, или ќе протестираме или ќе се иселиме“, вели за Радио МОФ, граѓанка која попладнево се приклучи на протестот поради загадувањето од депонијата „Вардариште“. Со блокада на четири влезови кон пругата, денеска десетици граѓани пред рампата во Маџари дојдоа пешки и со велосипеди, за по втор пат да го изразат

Нудерини: Ако општините не реагираат за загадувањето, Владата ќе може да ограничува загадувачи и сообраќај

Нудерини: Ако општините не реагираат за загадувањето, Владата ќе може да ограничува загадувачи и сообраќај

Фото: МЖСПП На краткорочен план ќе формираме работна група, каде ќе повикаме различни инспектори со цел да се осигураме дека загадувачите не загадуваат. Затоа Законот за квалитет на амбиенталниот воздух е многу важен, а неговите измени ќе бидат доставени во најкраток рок до Собранието. На општините ќе им следуваат обрски за аерозагадувањето, а доколку

Осуммина починати, 144 новозаразени и 97 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Осуммина починати, 144 новозаразени и 97 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале осум лица, односно, еден пациент од Куманово на 48 години, пациент од Штип на 65 години, двајца пациенти од Прилеп на 62 и 83 години, пациент од Тетово на 69 години, пациент од Струмица на 39 години, пациент од Виница на 63 години и пациент од Кичево

Продолжува протестот против поскапувањето на струјата – вечерва повторно ќе се маршира во Скопје

Продолжува протестот против поскапувањето на струјата – вечерва повторно ќе се маршира во Скопје

фото: Радио МОФ / архива Со почеток од 19 часот, вечерва од пред трговскиот центар „Чаирчанка“ во Скопје, ќе започне уште еден протестен марш против поскапувањето на струјата. „Во услови на пандемија, кога многу граѓани губат работа и кога им ги намалуваат платите, многу влади во Европа ја намалија цената на струјата додека трае кризата. Но кај нас

Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи на 4-ти октомври, се бараат волонтери

Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи на 4-ти октомври, се бараат волонтери

Виз Ер Скопски маратон 2020 ќе се одржи на 4-ти октомври под специјални протоколи одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Организаторите на маратонот кој што се одржува веќе 16 години, а годинава беше одложен поради пандемијата, велат дека одлуката ја донеле по двете успешни трки оваа година, HalkEco Хронометар и

Видео комуникација, онлајн домашни, квизови и тестови – презентирана Националната платформа за учење од далечина

Видео комуникација, онлајн домашни, квизови и тестови – презентирана Националната платформа за учење од далечина

ФОТО: Влада.мк Едноставна, иновативна, забавна, стабилна и функционална. Со овие зборови Премиерот Зоран Заев и Министерката за образование, Мила Царовска , ја најавија новата Национална платформа за онлајн учење. Платформата овозможува видео и аудио врска на наставниците и учениците, а преку неа ќе има можност да се споделуваат материјали, мултимедијални

Протоколите за работа на студентските домови стојат во Комисијата за заразни болести

Протоколите за работа на студентските домови стојат во Комисијата за заразни болести

Протоколите за работа на студентските домови сѐ уште стојат во Комисијата за заразни болести, изјави министерката за образование Мила Царовска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес конференција во Владата. „Протоколите за отворање на студентските и училишните домови се во Комисијата за заразни болести. Двете министерства (Министерството