притисни ентер »

Извори

Радар

Светски познатиот моден бренд „Кензо“ се инспирираше од нашата „Медена земја“ – Резултатот е магичен
Светски познатиот моден бренд „Кензо“ се инспирираше од нашата „Медена земја“ – Резултатот е магичен

Светски познатиот моден бренд „Кензо“ се инспирираше од нашата „Медена земја“ – Резултатот е магичен

Магијата со која зрачење нашиот документарен филм „Медена земја“, го зафати целот свет, иако не успеа да земе оскар во ниту една од двете категории каде што беше номинирам оваа година. Љубовта на Атиџе кон природата и пчелите, како и нејзината филозофија за животот очигледно длабоко се вкоренија во свеста на светската јавност, па затоа овој податок

Синот на ерменскиот премиер оди во војна! Мајка му го испратила со зборовите: Нема ништо поплеменито од тоа да загинеш за татковината

Синот на ерменскиот премиер оди во војна! Мајка му го испратила со зборовите: Нема ништо поплеменито од тоа да загинеш за татковината

Сопругата на премиерот на Ерменија, Ана Хакобиан, рекла дека нема ништо поплеменито од тоа да се даде животот за татковината. Тоа го кажала во разговор со жените пратенички од Нагорно-Карабах, каде отишла на 27-ми септември. Ерменскиот народ се наоѓа пред историска пресвртница за ерменскиот народ, и ние можеме да се потпреме само на себе, нагласила

Наследила стан па во подрумот нашла ковчег во кој се криело нешто неверојатно

Наследила стан па во подрумот нашла ковчег во кој се криело нешто неверојатно

Една жена која наследила стан од својата мајка во Париз и сакала да го продаде, во подрумот на зградата нашла ковчег со 500.000 евра. „Не завршивме со броење, но им помеѓу 500.000 и 600.000 евра во банкноти од 500, 100 и 50 евра“, открил извор за „Le Parisien“. Жената во 50-ти години го наследила станот од нејзината мајка и ги презела сите потребни

Општина Центар: Инвеститорот во рок од 3 дена да ја урне челичната конструкција пред гостилницата „Аманет“

Општина Центар: Инвеститорот во рок од 3 дена да ја урне челичната конструкција пред гостилницата „Аманет“

Инвеститорот ДПТУ ПРИМЕС КО. ДООЕЛ Скопје има три дена рок да ја урне нелегално поставената урбана опрема пред деловниот простор на „Гостилница Аманет“ кај палата „Емануел Чучков“, утврдил овластен градежен инспектор на Општина Центар. Од увидот на инспекторатот, било констатирано дека инвеститорот немла решение за челичната конструкција обложена со

“Не се мешајте, 30 години молчевте”! Ердоган со јасна порака до велесилите
“Не се мешајте, 30 години молчевте”! Ердоган со јасна порака до велесилите

“Не се мешајте, 30 години молчевте”! Ердоган со јасна порака до велесилите

Турскиот претседател Речеп Тајип Ердоган се спротивставил на мешањето на САД, Русија и Франција во судирот околу Нагорно-Карабах, откако лидерите на тие три земји ги повикале Ерменија и Азербејџан да ги продолжат преговорите. “Со оглед на тоа дека САД, Русија и Франција го занемаруваа овој проблем речиси 30 години, не е прифатливо да учествуваат во

Ова е првата европска престолнина која повторно се затвора: забрането излегување од градот, воведени нови правила

Ова е првата европска престолнина која повторно се затвора: забрането излегување од градот, воведени нови правила

Мадрид е првата европска престолнина што повторно ќе се затвори, откако лидерите на регионот денес неволно се согласија да ги почитуваат наредбите на централната влада за забрана на помалку важни патувања од и до шпанската престолнина, со цел да се спречи ширењето на вирусот корона. Поради зголемениот број случаи, Мадрид и уште девет други околни општини

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Сајкоски: Поделбите ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Сајкоски: Поделбите ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајкоски на Фејсбук објави дека поделбите во партијата ќе завршат, а СДСМ ќе биде поразен. „За сите добронамерни граѓани вратата на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ е отворена, напиша тој на фејсбук. Сајкоски не е непознат за членството. Потекнува од Кичево, извршувал повеќе партиски функции, бил заменик

Кое е „нормалното“ времетраење на сексот и што да направите ако сакате да трае подолго

Кое е „нормалното“ времетраење на сексот и што да направите ако сакате да трае подолго

Иако одговорот на ова прашање варира од личност до личност, истражувањата сепак ни даваат одговор на прашањето за „нормалното“ времетраење на сексот. Така, едно истражување од 2005 година даде резултати кои велат дека просечниот секс трае околу пет и пол минути, а експертите забележуваат дека секој секс што трае помеѓу три и тринаесет минути се смета

Извлечени групите во Лигата на шампионите: Роналдо против Меси, спектакл во најава!

Извлечени групите во Лигата на шампионите: Роналдо против Меси, спектакл во најава!

Судирот меѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси е во фокусот на вниманието по денешната ждрепка во Лигата на шампионите во фудбал. Јувентус против Барселона е најинтересниот дуел во групната фаза, а со нив се уште и Динамо Киев и Ференцварош. Интересна ќе биде групата „Х“ која е група на смртта со ПСЖ, Манчестер Јунајтед и Лајпциг, а тука се најде и

За Бугарија нема веќе Ден на сесловенската,туку на бугарската писменост!

За Бугарија нема веќе Ден на сесловенската,туку на бугарската писменост!

Бугарското Собрание го преименува празникот 24 мај – наместо на се словенската, отсега ќе биде Ден на бугарската писменост…Предлогот од партијата на Красимир Каракачанов со мнозинство гласови и поддржано од партијата на Борисов помина во парламентот 24 мај Софија повеќе нема да го слави како ден на Словенската туку како ден на Бугарската писменост,

Ново климатско истражување предвидува најлошо столетие во последните 12.000 години

Ново климатско истражување предвидува најлошо столетие во последните 12.000 години

Резултатите од новото истражување ја потврдуваат потребата човештвото да ја намали емисијата на штетни гасови. Ледената покривка на Гренланд во спротивно е во огромна опасност, бидејќи истражувањето покажало дека во овој век може да се случи најголемата загуба на мраз во последните 12.000 години. Тоа што истражувањето исто така го покажало е дека во

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

Вратете ги парите“, Лопови, лопови “, „Која е следна банка“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од паролите кои ги извикуваа револтираните оштетени штедачи од Еуростандард банка кои излегоа на протест пред Собранието. Тие бараат државата по брза постапка да донесе закон со кој целосно ќе бидат обештетени клиентите кои имале над 30 илјади

Учебната година за едни започна во училница, за други пред компјутер

Учебната година за едни започна во училница, за други пред компјутер

Новата учебна година започна, а учениците од прво до трето одделение настава ќе следат на традиционалниот начин со физичко присуство. Останатите ќе учат од дома. На првиот школски ден најмногу се израдуваа првачињата. Со еден месец задоцнување поради пандемијата на коронавирус, новата учебна година започна за сите, но не сите ученици седнаа во училишните

“Небесни Окна” поезија од Витан Божиновски – Архитект по професија, поет по душа

“Небесни Окна” поезија од Витан Божиновски – Архитект по професија, поет по душа

Витан К. Божиновски e роден во Скопје, Македонија. Архитект по професија, поет по душа, љубител на театарот, опера и се што е поврзано со уметноста. Живее и работи во Виена, Австрија. Oсновач на архитектонската канцеларија: ,”618 култура на просторот” “Небесни Окна” Валкани прозорци. Бледата светлина ги меша провидноста и прашината; отсјајот прекршува