притисни ентер »

Извори

Работник

Дали пропадна онлајн платформата?
Дали пропадна онлајн платформата?

Дали пропадна онлајн платформата?

Пропадна планот за старт на учебната година со функционална националната платформа. Учениците на првиот училишен ден ќе имаат само класен час преку мајкрософт тимс. Ова го потврдија и националните обучувачи кој цел изминат период се посветија да ги научат наставниците како да ја користат новата платформа. Насоките им се дадени денеска од страна на

Потребна е измена на Кривичниот Законик за поголема заштита на новинарите и медиумските работници

Потребна е измена на Кривичниот Законик за поголема заштита на новинарите и медиумските работници

Прашањата кои е потребно да се уредат во однос на работничките права на новинарите и медиумските работници, како и овозможување на соодветни услови за новинарите слободно да ја ја вршат својата работа, биле теми на разговор помеѓу претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Претседателот на Р. Македонија, Стево Пендаровски,

Најбогатиот Македонец со 6 милијарди евра остави зад себе империја

Најбогатиот Македонец со 6 милијарди евра остави зад себе империја

Пред 3 години, на 87 годишна возраст, почина Мајк Илиќ, еден од најбогатите Македонци во светот. Веста јаобјавија локалните медиуми во Детроит, каде што тој беше исклучително угледен граѓанин. Мајк Илиќ е роден во 1929 година во САД, и по потекло е од Македонија. Неговите родители беа македонски емигранти кои пристигнаа во САД во 1924 година. Мајк

Штедачите на Еуростандард банка на протест – „Вратете ни ги парите“

Штедачите на Еуростандард банка на протест – „Вратете ни ги парите“

„Лопови“, „Нема правда нема мир“, „Вратете ги парите“, „Која е следна банка?“ се само дел од паролите кои може да се видат попладнево пред зградана на Собранието. Штедачи кои биле корисници на сега во стечај Еуростандар банка излегоа на протест. Велат дека оштетеи се за повеќе од 50 милиони евра. „Давани се кредити без никакво покритие и се тоа е реализирано

ЈП „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време

ЈП „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време

Јавното претпријатие  „Градски Паркинг” – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време. Работното време во зоните А, Б и Ц ќе биде од понеделник до петок од 07:00 часот до 21:00 часот, а во сабота од 07:00 до 14:00 часот. На јавната површина наменета за паркирање зона Д работното време ќе биде од 07:00 часот до 23:00 часот.

МОН смирува – учебната година ќе заврши регуларно, на 10 јуни
МОН смирува – учебната година ќе заврши регуларно, на 10 јуни

МОН смирува – учебната година ќе заврши регуларно, на 10 јуни

Децата и родителите од утринава беа збунети откако во службен весник излезе информација во која стои дека новата учебна година ќе трае од 1-ви октомври до 31-ви август. По бурните реакции МОН смирува дека сепак таа за учениците ќе заврши на 10 јуни како и секогаш. „Децата ќе одат на училиште до 10-ти јуни, иако поради здравствената криза наставата

Евростат: Стапката на невработени во еврозната во август изнесува 8,1 %

Евростат: Стапката на невработени во еврозната во август изнесува 8,1 %

Стапката на невработеност во еврозоната продолжи да расте во август, петти месец по ред, достигнувајќи ниво од 8,1 процент според сезонски прилагодените податоци, објави денеска Заводот за статистика на ЕУ, Евростат. Истиот тренд е забележан во 27-члената Европска унија, каде невработеноста се зголеми на 7,4 проценти во август. Според европските статистичари,

Шахпаска: Борбата против насилството врз жените и семејното насилство е наш заеднички приоритет

Шахпаска: Борбата против насилството врз жените и семејното насилство е наш заеднички приоритет

Министерката за труд и социјална политика денеска се сретна со претставничките на Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство – „Глас против насилство“, мрежа која опфаќа дваесетина граѓански организации кои работат на полето на спречување и борба против насилството врз жените и семејното насилство во нашата држава. На средбата

Се размислува за закон за вработените по рамковен договор, вели Груби

Се размислува за закон за вработените по рамковен договор, вели Груби

Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека се формира работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор, кои не се распоредени и оти се размислува за закон за овие лица. „Тоа е дел од нашиот коалициски договор помеѓу ДУИ и СДСМ за систематизација на сите вработени по Рамковен договор по Програмата К-5 кои беа

Кузеска: Со четвртиот пакет вреден 470 милиони евра, помали трошоци и нови поволни кредити за компаниите

Кузеска: Со четвртиот пакет вреден 470 милиони евра, помали трошоци и нови поволни кредити за компаниите

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Четвртиот пакет мерки вреден 470 милиони евра, донесен од Владата предводена од СДСМ, е континуитет на досегашните мерки, но содржи и нови мерки кои значат спас на работните места, поддршка на компаниите, особено на најпогодените од кризата. Една од низата мерки е и зголемувањето

МОН: 98% од децата од прво до трето одделение седнаа во училишните клупи, онлајн наставата е стабилна

МОН: 98% од децата од прво до трето одделение седнаа во училишните клупи, онлајн наставата е стабилна

Министерството за образование и наука информира дека првиот училишен ден во основните и средните училишта помина во најголем дел успешно. Настава со физичко присуство во основните општински училишта започна за речиси сите деца од прво до трето одделение,односно 98% седнаа во училишните клупи, а останатите 2% одлучија наставата да ја следат од далечина

Казнет H&M поради шпионирање на неговите вработени во Германија

Казнет H&M поради шпионирање на неговите вработени во Германија

Шведскиот моден ланец H&M е казнет во Германија со 35 милиони евра поради шпионирање на вработените. Германскиот заштитник на граѓаните го казнил H&M со 35,3 милиони евра поради прибирање на податоци за приватниот живот на вработените. Со надзорот се таргетирани неколку стотици вработени кои работат во сервисниот центар во баварскиот град Нирнберг,

Бесими: Ситуацијата е сериозна, но финансискиот сектор е стабилен

Бесими: Ситуацијата е сериозна, но финансискиот сектор е стабилен

Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека во актуелната ситуација што ја предизвика ковид-кризата, добро е што финасискиот сектор е стабилен. На денешната средба со Македонската банкарска асоцијација, Бесими оцени дека е добро тоа што адекватноста на капиталот е 17 проценти, а ликвидноста 30 проценти. – Тоа е голема предност во делот на справување

Царовска и Шилегов на прв онлајн час во СУГС „Орце Николов“: Училишната година почна, предизвиците заеднички ќе ги надминуваме

Царовска и Шилегов на прв онлајн час во СУГС „Орце Николов“: Училишната година почна, предизвиците заеднички ќе ги надминуваме

Министерката за образование и наука Мила Царовска и Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов, на првиот училишен час ја посетија скопската гимназија „Орце Николов“, каде наставата се организира преку учење на далечина. Министерката Царовска имаше можност да присуствува на првиот одделенски час одржан онлајн, како и да се запознае со предизвиците

Маричиќ: Новинарските организации ќе бидат вклучени во измените на Изборен, Кривичен и Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Маричиќ: Новинарските организации ќе бидат вклучени во измените на Изборен, Кривичен и Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Прашањето околу третманот и заштитата на медиумските работници беше главната тема на дискусија на денешната средба на министерот Маричиќ со претставниците на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Се разговараше околу потребата за измена на Кривичниот законик (КЗ) кој во моментот