притисни ентер »

Извори

Публикум

Средба на градоначалникот Христоски со заменик амбасадорот на Швајцарија, Агертер
Средба на градоначалникот Христоски со заменик амбасадорот на Швајцарија, Агертер

Средба на градоначалникот Христоски со заменик амбасадорот на Швајцарија, Агертер

Градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски, одржа средба со заменик амбасадорот на Швајцарија, Лусиен Агертер, со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски, како и со повеќемина туристички работници. На средбата се разговараше за развојот на туризмот во Крушево и за тоа што Општината може да им понуди на потенцијалните

Од понеделник банките ќе почнат со исплата на септемвриските пензии

Од понеделник банките ќе почнат со исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28 септември, почнува етапната и предвремена исплата на септемвриските пензии, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат

СДСМ: Со изградбата на булеварот „Гоце Делчев“, се реконструира и водоводната мрежа

СДСМ: Со изградбата на булеварот „Гоце Делчев“, се реконструира и водоводната мрежа

Прес конференција на Еленче Ташкоска, ОО на СДСМ Прилеп: И покрај пандемијата со коронавирусот, локалната власт предводена од градоначалникот Илија Јованоски и СДСМ, со силна динамика ги спроведува проектите за подобрување на инфраструктурата во општина Прилеп. Паралелно со реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“, на потегот од некогашната Градска

Во сабота и недела, Прилеп ќе биде дел од најголемиот светски настан за женското здравје Race for the Cure

Во сабота и недела, Прилеп ќе биде дел од најголемиот светски настан за женското здравје Race for the Cure

На 26 и 27 септември, Прилеп ќе биде дел од најголемиот светски настан за женското здравје Race for the Cure. Овој настан им помага на организациите за рак на дојка во Европа, да обезбедат средства и да ја подигнат јавната свест за оваа болест. Оваа година, заради вонредните услови кои ги наметна пандемијата на Ковид-19, Race for the cure ќе се одржи

Во Прилеп 9 нови случаи на кронавирус

Во Прилеп 9 нови случаи на кронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, петок 25-ти септември: Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 9 нови случаи на коронавирус, а од заразната болест оздравеле 11 лица; Бројот на активни случаи изнесува 123, од кои 95 се наоѓаат на домашно, а 28 на болничко лекување; Во домашна

Извештај на ГРЕКО: Северна Македонија ја напушта групата на „глобално незадоволителни“ држави

Извештај на ГРЕКО: Северна Македонија ја напушта групата на „глобално незадоволителни“ држави

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, и министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска ги презентираа препораките од најновиот извештај на Телото на Советот на Европа кое се занимава со мониторинг на антикорупциските стандарди во земјите – ГРЕКО. На вчерашната

Претседателот Стево Пендаровски домаќин на словенечкиот претседател Борут Пахор

Претседателот Стево Пендаровски домаќин на словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, со што започна неговата официјална дводневна посета на Република Северна Македонија. Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет

Средба на премиерот Заев со францускиот амбасадор Тимоние

Средба на премиерот Заев со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Кристиан Тимоние, амбасадор на Република Франција во нашата држава, кој го завршува својот мандат во земјава. Премиерот Заев изрази благодарност до амбасадорот Тимоние, за неговата посветена и принципиелна работа во насока на развој на демократските и европските вредности

Училиштата во Аеродром подготвени за почетокот на новата учебна година

Училиштата во Аеродром подготвени за почетокот на новата учебна година

Осумте основни училишта во Аеродром подготвено го чекаат стартот на учебната 2020/21 година под нови услови и со нови протоколи. Во изминатиот период беа реконструирани и реновирани зградите на основните училишта, што опфати молерисување, обнова на тоалетите, замена на подовите, на прозорците и влезните врати, а беше извршена и повеќекратна дезинфекција

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Врховниот суд донесе одлука за случајот „Труст“ на бизнисменот Сеад Кочан една година и седум месеци по одлуката на Апелациониот суд. Но тоа не е случај со граѓанинот Насер Ештрефи, чие семејство пет години чека пред вратите на судот, каде случајот е покриен со прашина, пишува Порталб.мк. Нееднаквиот пристап на судските институции кон граѓаните е секако