притисни ентер »

Извори

Pressingtv

Македонски уметници на 9. издание на „Ентреритмос Интернешнл Фестивал”
Македонски уметници на 9. издание на „Ентреритмос Интернешнл Фестивал”

Македонски уметници на 9. издание на „Ентреритмос Интернешнл Фестивал”

„Ентреритмос Интернешнл Фестивал” годинава 9-ти пат по ред се одржува во Мароко. Како еден од најистакнатите фестивали промовира мир и соживот помеѓу различни култури. Нашата земја учествува пет пати по ред, па така и оваа година поканети се „Трио Гразиосо”, М-р Кристина Палија (сопран), Д-р Невенка Дуковска (пиано), Памела Велкова (виолина) заедно

Прокрварел: Боки е повторно во болница

Прокрварел: Боки е повторно во болница

Бојан Јовановски е повторно во болница поради влошена здравствена состојба, дознава „Pressing TV“ од болнички извори. Тој се наоѓа во Градската болница Св. Наум Охридски и му се укажува лекарска нега откако прокрварел поради последици од хируршкиот зафат кој му беше направен пред две недели. Тој во петокот беше вратен во затворот Шутка, но попладнево

Јанкуловска спроведена во затворот Идризово

Јанкуловска спроведена во затворот Идризово

По пресудата на Врховниот суд , надлежниот судија издал налог за нејзино спроведување во затворот Идризово. Пред десет дена преку писмено соопштение Врховниот суд информира дека се донесени одлуки според кои се одбиени жалбите поднесени од страна на осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во предметот „Тенк“ и ја потврдиле правосилната

Јанакиески: Го праша ли Обвинителството Груевски дали ме сметал за близок соработник?

Јанакиески: Го праша ли Обвинителството Груевски дали ме сметал за близок соработник?

Сведокот Томислав Лазаров даваше наменски и лажен исказ за да се спаси себеси. Тој е „Нинџа 2“, истакна обвинетиот Миле Јанакиески во завршните зборови за случајот за настаните во Општина Центар. Според него, во новиот обвинителен предлог му се ставаат нови елементи кои немал можност да ги докажува, а т.н бомби придонеле предвреме да биде осуден. Незаконски

Утре пресуда за „Општина Центар“

Утре пресуда за „Општина Центар“

Пресудата за „Општина Центар“ ќе биде соопштена утре во 12 часот. Нема доказ дека јас ги координирам насобраните пред општината. Не знам како тоа сум го правел, со волшебно стапче или на холограм – објасни Миле Јанакиески во завршните зборови како одговор на исказот на сведокот Томислав Лазаров. Јанакиески вели дека на снимките се гледа дека никој

Индустриското производство во август со пад од 9,1 отсто
Индустриското производство во август со пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август со пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележипад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, намаување од 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во август

Шилегов: Ги охрабрувам и општина Центар и Министерството за култура да ги остранат дивоградбите наречени Скопје 2014

Шилегов: Ги охрабрувам и општина Центар и Министерството за култура да ги остранат дивоградбите наречени Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014. Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат, а две од галиите

Јанкулоска е незаконски спроведена, оневозможена е да бара одлагање на казната

Јанкулоска е незаконски спроведена, оневозможена е да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе. Спроведувањето

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда, поради што најави дека ќе поднесат жалба. Имајќи предвид дека Миле Јанакиески е прогласен за крив, а одбраната во своите завршни зборови бараше истиот да биде ослободен од обвинението,

Обид за грабеж во домот на Вело Марковски

Обид за грабеж во домот на Вело Марковски

Вчера маскирани лица влегле во домот на членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски се со цел да извршат кражба, објави Курир . Во тие моменти дома биле неговата сопруга и малолетно дете, а за среќа не е причинета никаква материјална штета. Случајот е пријавен и во полиција од каде се чекаат детални информации за настанот. Ваквото разбојништво

112 нови случаи на ковид 19 и починати 8 лица

112 нови случаи на ковид 19 и починати 8 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети

Арсовски: Човек учи додека е жив – Рама нека научи географија

Арсовски: Човек учи додека е жив – Рама нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со чувствата на граѓаните на соседна држава. Но, не можам ни да се лутам, бидејќи неспособноста на СДСМ не дотера до тука. Моментално како држава сме во ситуација каде што на најслабото дете му прават детска игра “шутка” и детево гледа кој најмалку го удирал и му

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот

Владата денеска ќе одлучува дали ќе има целодневна настава, но не и за дневен престој

Владата денеска ќе одлучува дали ќе има целодневна настава, но не и за дневен престој

Владата денеска на седница ќе разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска. Со СОНК договараат решенија како ќе се надмине проблемот со зголемениот обем на работа на наставниците кои ќе имаат дополнителни часови. Ако се пушти целодневната настава, малите групи од

Стоилковски: Заев призна дека мотивирал ДУП и гласање за него

Стоилковски: Заев призна дека мотивирал ДУП и гласање за него

Зоран Зaев е „aлфа и oмега“ во мега-аферата „ШИК Јелак-Тетово“, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Зоран Заев нарачува гласање за Детален урбанистички план, Зоран Заев е мотиватор за носење на Детален урбанистички план, Зоран Заев во февруари издејствувал согласност од Владата за Детален урбанистички план, Зоран Зaев е „aлфа и oмега“