притисни ентер »

Извори

Прес 24

Ковачевски: СДСМ за 4,5 години за Тетово направи многу повеќе отколку другите за две децении претходно
Ковачевски: СДСМ за 4,5 години за Тетово направи многу повеќе отколку другите за две децении претходно

Ковачевски: СДСМ за 4,5 години за Тетово направи многу повеќе отколку другите за две децении претходно

Нашите заложби за Тетово како модерен, европски град ги исполнуваме на дело, порача на завршната конвенција пред вонредните избори за советници на општина Тетово, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски. Претседателот Ковачевски истакна дека СДСМ како централна власт, а до пред 10 месеци и како дел од локалната власт во Тетово реализирала и поддржала

Османи: Внесувањето на Бугарите во нашиот Устав е добро и во интерес на Македонците

Османи: Внесувањето на Бугарите во нашиот Устав е добро и во интерес на Македонците

Преговорите за членство со ЕУ ги почнавме од дента на одржување на првата меѓувладина конференција, но не ќе можеме да го отвориме Поглавјето 23, доколку не го промениме Уставот, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Скринингот ќе го завршиме, но Поглавјето 23 не можеме да го отвориме доколку не го смениме Уставот и тоа е компромисно

Ковачевски од Тетово: Ние сме коалицијата што обезбеди членство во НАТО и преговори со ЕУ

Ковачевски од Тетово: Ние сме коалицијата што обезбеди членство во НАТО и преговори со ЕУ

Коалицијата што ја презентираме тука и коалицијата на централнагта власт докажа дека коалиција која води напред и ги решава стратешките проблеми на државата, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на завршната конвенција пред изборите за советници на општина Тетово. „Ние сме коалицијата што ја внесе државата во НАТО, ние сме коалиција која

Утре се празнува Преображението на Господ Исус Христос на Тавор

Утре се празнува Преображението на Господ Исус Христос на Тавор

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Преображението на Господ Исус Христос на Тавор. Третата година од Својата проповед на земјата Господ Исус почесто им зборуваше на Неговите ученици за Неговото скорешно страдање, но и за Неговата слава после страдањето на Крстот. За да не ги раслаби Неговото страдање та да отпаднат од Него, Он, Премудроста,

Водителката Лила со другарките во Грција: Сите погледи вперени во четирите грации

Водителката Лила со другарките во Грција: Сите погледи вперени во четирите грации

Водителката Лила Стојановска заедно со уште три другарки, ги спакуваа куферите и решија среде работна недела да се разладат во Грција. Таму е веќе неколку денови заедно со колешката водителка Јована Стојменовиќ, но и Бојана Стојменовиќ и Сузана Митревска. Уживаат на плажа и решија да ги одбележат моментите поминати заедно. Водителката Стојановска на

СДСМ: Вдомувањето на роднини на ВМРО-ДПМНЕ во општинската администрација тече без застој
СДСМ: Вдомувањето на роднини на ВМРО-ДПМНЕ во општинската администрација тече без застој

СДСМ: Вдомувањето на роднини на ВМРО-ДПМНЕ во општинската администрација тече без застој

„Трендот на вдомување на партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ и нивни блиски роднини во општинската администрација и во јавните претпријатија, тече без застој“. Ова го потенцираше во своето денешно обраќање Стефани Радовановиќ, портпарол на ОО СДСМ Прилеп. „Во ЈКП „Водовод и канализација“ во моментов се актуелни огласи за 5 нови работни места. Едното

Москва: Се додека руската армија е во Запорожје, нема да има нов Чернобил

Москва: Се додека руската армија е во Запорожје, нема да има нов Чернобил

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков изјави дека руското воено присуство во нуклеарната централа во Запорожје гарантира дека „сценариото на Чернобил“ нема да се повтори. Портпаролот на руското министерство, Иван Нечаев, вчера изјави дека е „неприфатлив“ предлогот на ОН за демилитаризација на областа околу нуклеарната централа,

Русковска поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители

Русковска поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители

Обвинителката Вилма Русковска денеска напладне поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Со жалбата, како што појасни Русковска, таа ги побива наводите во решението. – Ова не го сметам за суспензија на Вилма Русковска, туку за суспензија на правото и суспендирање на правдата. Без разлика што имаше соопштение

„Апасиев, Ковачевски и Џафери заедно на плажа во Охрид“ - млад велешанец ги имитира најпознатите политички имиња во земјава

„Апасиев, Ковачевски и Џафери заедно на плажа во Охрид“ - млад велешанец ги имитира најпознатите политички имиња во земјава

Младиот велешанец Стефан Николовски, на својот профил на социјалната мрежа „Инстаграм“ веќе сними и објави повеќе видеа кои ќе направат „да плачете од смеа“. Имено комичарот Николовски, креира видеа, имитирајќи познати политичари како Димитар Ковачевски, Христијан Мицкоски, Талат Џафери, Димитар Апасиев и други, во кои доловува измислени ситуации,

Арсовска најави отпочнување на изградба на мега парк во Ѓорче Петров - проектот тежи 68,5 милиони денари

Арсовска најави отпочнување на изградба на мега парк во Ѓорче Петров - проектот тежи 68,5 милиони денари

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31.869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, информираат денеска Државниот завод за статистика. „Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни

Рускоска: Нема да ја доживеам судбината на Катица Јанева

Рускоска: Нема да ја доживеам судбината на Катица Јанева

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе жалбата за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Таа не сакаше да открие детали од истата, бидејќи, како што рече, со жалбата прво треба да се запознаат членовите на Советот. -Со жалбата ги побивам наводите во решението. Не сум прашала за која кривична пријава се однесува

Дедо со „рено“ се судри со возило на МВР: Полициска службеничка и уште едно лице завршија во болница

Дедо со „рено“ се судри со возило на МВР: Полициска службеничка и уште едно лице завршија во болница

На 18.08.2022 во 08.35 часот било пријавено дека на крстосница од регионален пат Велес – Скопје, со локален пат од с.Марино кон с.Идризово се случила сообраќајна несреќа во која учествувало патничко возило „рено “, со скопски регистарски ознаки, управувано од В.К.(78) од Скопје и патничко возило „шкода јети“, сопственост на МВР. Во несреќата со телесни

Возило излета од коловозот на патот Маврови Анови- Дебар: Возачот загинал на лице место

Возило излета од коловозот на патот Маврови Анови- Дебар: Возачот загинал на лице место

На 18.08.2022 во 15.50 часот во СВР Тетово е пријавено дека на регионалниот пат Маврови Анови - Дебар, во месноста „Жировничко анче“, патничко возило „сузуки свифт“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал Љ.Ј.(67) од Скопје излетало од коловозот, информираат од МВР. Во несреќата, возачот се здобил со тешки телесни повреди од кои починал на

Гужви пред викенд на граничните премини: Најмногу се чека на „Табановце“

Гужви пред викенд на граничните премини: Најмногу се чека на „Табановце“

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини денеска е зголемен. На ГП Табановце се чека околу 60 минути, а на ГП Богородица се чека околу 40 минути за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива