притисни ентер »

Извори

Порта3

Геотехничка изведба и испитување колови на мегаконструкции во проблематичната почва на Казахстан
Геотехничка изведба и испитување колови на мегаконструкции во проблематичната почва на Казахстан

Геотехничка изведба и испитување колови на мегаконструкции во проблематичната почва на Казахстан

Последниве 20 години во Казахстан се реализирани голем број уникатни мегапроекти, а многу од нив сè уште се во тек, посебно во Нур-Султан, новиот главен град на државата (види слика 1). Еден од најатрактивните проекти е станбената зона Абу Даби Плаза, чија изградба започна на 1 јули 2011 година. Овој проект на познатиот архитект Норман Фостер ќе биде

Во Шпанија пуштена во погон најголемата соларна електрана во Европа

Во Шпанија пуштена во погон најголемата соларна електрана во Европа

Шпанската мултинационална електроенергетска компанија Iberdrola, ја пушти во работа најголемата соларна електрана во Европа, чиј инсталиран капацитет е  590 MW. Постројката Francisco Pizarro, во која се вложени над 300 милиони евра, се наоѓа во регионот Екстрамадура во западниот дел на Шпанија. Iberdrola соопшти дека електраната има 1,5 милиони фотонапонски

Автомобилите во ЕУ стануваат побезбедни, но и поскапи

Автомобилите во ЕУ стануваат побезбедни, но и поскапи

Според новите безбедносни регулативи кои стапија на сила минатиот месец, постојат најмалку 20 технологии кои се стандардни во сите автомобили во продажба во ЕУ и во Велика Британија. Новиот арсенал на безбедносна опрема  (General Safety Regulations 2) истовремено го поскапува производството и на поевтините автомобили, што веројатно ќе доведе и до раст

Кога сонцето е најсилно, во Германија се исклучуваат соларните централи

Кога сонцето е најсилно, во Германија се исклучуваат соларните централи

Парадокс што малкумина го очекуваа – додека целиот свет зборува за чиста и стабилна електрична енергија, во Германија се исклучуваат бројни соларни централи од мрежата, токму кога произведуваат најмногу струја. Сопственикот на соларна централа во германскиот град Аурах, Јенс Хасеман, за агенцијата Франс прес (AFP) изјави дека причината за исклучувањето

Како архитектурата може да ја зголеми вредноста на недвижниот имот

Како архитектурата може да ја зголеми вредноста на недвижниот имот

Вредноста на имотот е детерминанта што може да се користи за да се процени неговата релативна вредност. Покрај тоа, потенцијалот за заработка на имотот исто така може да игра улога. Вредноста на имотот зависи од многу работи, како што се вкупната пазарна вредност, дизајнерската естетика и аплицираниот архитектонскиот стил. Добрата архитектура може

Јавна расправа за урбанистичкиот план од државно значење за интерконективниот гасовод Македонија – Грција
Јавна расправа за урбанистичкиот план од државно значење за интерконективниот гасовод Македонија – Грција

Јавна расправа за урбанистичкиот план од државно значење за интерконективниот гасовод Македонија – Грција

Во септември ќе се организира јавна и стручна расправа за урбанистичкиот план за подрачја и градби од државно значење за интерконективниот гасовод Македонија – Грција. Пред расправата на 17 и 18 август е предвидена и јавна презентација на планот кој ќе ги опфати општините Неготино, Демир Капија, Гевгелија и Богданци. „Урбанистичкиот план за подрачја

Нов план на Европа: Ќе се гради подморски гасовод?

Нов план на Европа: Ќе се гради подморски гасовод?

Европските власти размислуваат за планови за изградба на нов гасовод кој ќе ги поврзува Приринејсиот полуостров и централна Европа, заобиколувајќи ја Франција. Ова неодамна го изјавил португалскиот премиер Антонио Коста. Тој рекол дека Европската комисија смета дека е можно да се изгради алтернативен гасен пат помеѓу централна Европа и Приринејскиот

Во ентериер во Сочи повторно актуелните 70-ти и минимализмот

Во ентериер во Сочи повторно актуелните 70-ти и минимализмот

Со исклучителните дизајнерски потези создаден е интригантен спој на повторно актуелните 70-тите и минимализмот во ентериерот на куќа во Сочи, на руското биро AM House Artem Babayants Architects. Ентериерот на куќата од 250 квадратни метри е проектиран на две нивоа со акцент на отвореноста на просторот. Речиси секој агол од куќата нуди поглед на спротивниот

Шведски рецепт за одржлив дом

Шведски рецепт за одржлив дом

Швеѓаните се познати по својствениот стил на уредување на ентериери и одржливоста во дизајнот и дизајнерските производи, па затоа и не е за изненадување што токму од нив потекнува и еден несекојдневен концепт на одржливо домување, односно дом многу сличен на стакленик. Станува збор за навистина единствена градба, во облик на A-framе, под името куќа

Нуклеарната централа во Запорожје најголема во Европа

Нуклеарната централа во Запорожје најголема во Европа

Запорожје е град кој е распространет околу бреговите на Днепар, една од најголемите реки во Европа која тргнува на својот пат долг 2285 километри во близина на Смоленск во Русија и го завршува во Црното Море. Градот Запорожје во мирните времиња е историски и културен центар на Запорошката област на југо-истокот на Украина со значајна административна

Авион на „Визер“ прави „најниското слетување досега“ и лета над главите на луѓето

Авион на „Визер“ прави „најниското слетување досега“ и лета над главите на луѓето

Слетување од кое срцето ќе ви застане, пилотот на „Визер“ прелетал со авионот точно над главите на луѓето. Авион Ербас 320 на „Визер“ летал неколку метри над главите на туристите при слетувањето на грчкиот остров Скијатос. На островот пистата на аеродромот Александрос Пападијамантис е многу блиску до брегот и е многу кратка, па пилотите треба да приоѓаат

Центар за развој на земјоделството во Измир

Центар за развој на земјоделството во Измир

Архитекти. Мерт Услу Архитектура Типологија. Лабораториско образование Година на реализација. 2021 Град. Измир Земја. Турција Иако е јасно дека брзиот технолошки развој доживеан по 2000-тите има негативен ефект врз природната средина, очигледно е дека решенијата за овие проблеми сè уште се бараат преку технологијата. Поради оваа причина, како и колку

Норвешка воведува ограничувања на извозот на електрична енергија

Норвешка воведува ограничувања на извозот на електрична енергија

Норвешка подготвува правна рамка за ограничување на извозот на електрична енергија во случаите на ниски ноивоа во хидроакумулациите. Постои и мала можност з арестрикции во снабдувањето, но само за компаниите, рекол министерот за нафта и енергетика Terje Aasland. Операторите на хидроелектраните во координација со владата веќе го ограничиле производството

Како фотоволтаиците низ училиштата во САД ги зголемија платите на наставниците?

Како фотоволтаиците низ училиштата во САД ги зголемија платите на наставниците?

Фотоволтаици се поставени во илјадници училишта ширум САД, а бројот на образовни институции кои го усвојуваат овој модел постојано расте. Од 2014 до 2019 година, тој раст бил над 80%, а вкупниот капацитет ан овие инсталации достигнал речиси 1.400 MW.  Едно средно училиште во сојузната држава Арканзас, успеало за три години производство електрична енергија

Флексибилна фотелја која нуди нов поглед на геометријата

Флексибилна фотелја која нуди нов поглед на геометријата

Новата фотелја дизајнирана од Jonathan Olivares плени со својата едноставност и докажува дека геометријата е вечна инспирација на дизајнерите. Ова удобно парче мебел ја преработува геометријата на квадратот преку разновидни, флексибилни и суштински форми. Замислена како мало седиште совршено за опремување на јавни простори, оваа квадратна фотелја е