притисни ентер »

Извори

Порта

Нашиот кичевскиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“ го прославува својот патрон, да се помолиме за здравје, мир и благосостојба!
Нашиот кичевскиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“ го прославува својот патрон, да се помолиме за здравје, мир и благосостојба!

Нашиот кичевскиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“ го прославува својот патрон, да се помолиме за здравје, мир и благосостојба!

Ни засветли светол и сечесен спомен. Се раѓа Живот, од беживотна утроба. На свет доаѓа Мајката на светот. Да ликуваат небесните, да играат земните, заедно со премудрите Јоаким и Ана. О, чудо преславно и необично, кој јазик може да ја воспее или која уста може да ја возвеличи Нејзината Красота. Посветла е од небесата и од зраците поблескава, Пречистата

ОВР Кичево ноќеска заплени дрога при претрес на возило

ОВР Кичево ноќеска заплени дрога при претрес на возило

На 19.09.2020 во 01.00 часот, полициски службеници од ОВР Кичево ги лишиле од слобода Н.Д.(34) и Ј.Т.(23), двајцата од Струга, бидејќи на магистралниот пат Кичево-Охрид, при извршен преглед на патничко возило „мерцедес“, со струшки регистарски ознаки, кај Ј.Т. сe пронајдени и одземени марихуана и бела прашкаста материја, а кај Н.Д. е пронајдена и одземена

Следува период на стабилно и сончево време, ова се деталите..

Следува период на стабилно и сончево време, ова се деталите..

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почесто во северните делови и попладне. Претпладне особено во јужните делови ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 23 до 31 степен. Следува период на стабилно време со пониски утрински

Викенд празничен хороскоп (20.09) недела

Викенд празничен хороскоп (20.09) недела

ОВЕН Овој викенд ќе бидете расположени за комуникација но не и за деловни отстапувања. Емоционално ќе бидете презадоволни и ќе подготвувате некое изненадување или поклон за вашата друга половина. Чувствителни дишни патишта, внимавајте на студените напитоци. БИК Овој викенд ќе биде поволен ден за вашите финансии а тоа ќе влијае позитивно на вашето расположение

Денес 140 ново заболени од Коронавирус, 6 починати

Денес 140 ново заболени од Коронавирус, 6 починати

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 47 – Куманово 18 – Штип 3 – Прилеп 7 – Тетово 15 – Струга 3 – Велес 3 – Битола 3 – Охрид 1 – Кавадарци 2 – Гостивар 3 – Гевгелија 4 – Струмица 4 – Крива Паланка 2 – Радовиш 4 – Крушево 1 – Кочани 5 – Пробиштип 2 – Македонски Брод 1 – Берово

Доцна вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство починале родилка и нејзиното бебе, повеќе детали од Клиниката најавија за денес
Доцна вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство починале родилка и нејзиното бебе, повеќе детали од Клиниката најавија за денес

Доцна вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство починале родилка и нејзиното бебе, повеќе детали од Клиниката најавија за денес

Родилка и нејзиното бебе починале вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, потврди директорката Викторија Јовановска. Станувало збор за родилка на која и било 12-та бременост, и до сега имала шест абортуси и шест раѓања. Родилката вчера била донесена на Гинекологија, и било направено „це-те-ге“, и било

Во бразилска лига, фудбалерите удрија по специјалците – па си го добија!

Во бразилска лига, фудбалерите удрија по специјалците – па си го добија!

Израмнувачкиот гол судиите го поништија, каде следуваа низа расправии и докажувања, еден фудбалер заработи и исклучување…. но на крај неславно завршија домаќините… Целата ситуација погледнете ја во видеото: © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк)

Денешен Хороскоп (19.09) сабота

Денешен Хороскоп (19.09) сабота

ОВЕН Ова е одличен ден за самостојно извршување на деловните обврски со оглед на тоа дека нема да бидете расположени за тимска работа и комуникација. Во емоционална смисла ќе уживате во комуникацијата и интимата со саканата личност. Здравјето е одлично. БИК Денес е одличен ден за финансии и работа. Приливот на пари влијае позитивно на деловната мотивација

Пијани момчиња во гласна музика се возат со Тесла „автопилот“

Пијани момчиња во гласна музика се возат со Тесла „автопилот“

Пијани момчиња со максимална верба во Тесла „Автопилот“, едноставно лудуваат по автопат со гласна музика… @blurr.tv Tesla was the DD for the night #fyp #foryou #foryoupage #viral #tesla #dontletthisflop ♬ original sound – BLURR © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување

Денес 144 нови случаи на Ковид-19, 2 нови и 1 починат од Кичево

Денес 144 нови случаи на Ковид-19, 2 нови и 1 починат од Кичево

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 27 -Куманово 11 -Дебар 3 -Штип 5 -Прилеп 13 -Тетово 13 -Велес 4 -Битола 5 -Охрид 2 -Кавадарци 1 -Гостивар 8 -Гевгелија 2 -Струмица 15 -Крива Паланка 1 -Радовиш 8 -Крушево 2 -Кочани 13 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Виница 1 -Делчево 3 -Кичево

Со помош на овие 5 совети започнете да слабеете веднаш

Со помош на овие 5 совети започнете да слабеете веднаш

Сите кои сакаат да изгубат неколку килограми знаат колку е тешко одрекувањето. Наместо да се изгладнувате, прочитајте ги овие 5 совети со чија помош ќе почнете да слабеете веднаш! Овесна каша – Здрава е и ќе ве заштити, па затоа е одличен избор за почеток на денот. Без грижа на совест – Ако ви се јаде нешто слатко, задоволете се себе, но бидете умерени

Што треба да јадете за здраво срце?

Што треба да јадете за здраво срце?

Здравата исхрана е тајна за здрав и долг живот. Со зголемување на бројот на оболени од срцеви болести, се поголем е бројот на оние кои се свртуваат кон здравата храна. Ви откриваме кои намирници треба да ги јадете за здраво и силно срце. Јогурт – Истражувањата покажале дека болестите на забите влијаат врз здравјето на срцето. Јогуртот помага да се

Парабенот од дезодорансите, кремите, е штетен за здравјето

Парабенот од дезодорансите, кремите, е штетен за здравјето

Парабенот кој се наоѓа во разни препарати е штетен за здравјето, бидејќи организмот не може да го разреди. За жал, тој често се користи во декоративната козметика (во правење кармини, пудра, руменило, сенка за очи), како и во кремите за лице и тело, производите за самопотемнување, пастите за заби и детските креми. Причината поради која научниците предупредуваат

Прекинете ја караницата на наједноставен начин

Прекинете ја караницата на наједноставен начин

Наше мислење е дека не постои ниту еден пар на светот кој не се кара, макар и за ситници. За да ја прекинете или ублажите караницата потребни ви се само добри реченици и сè ќе биде во ред. Наместо да си галамите еден на друг сè додека прозорите не се скршат, обидете се да го прашате партнерот што можете да направите за да го решите проблемот којшто

Благодетите на рицинусовото масло

Благодетите на рицинусовото масло

Поради своите состојки, ова масло има голем удел кога станува збор за козметички производи. Хидризирачките состојки го прават идеален за кожата и косата. Поттикнува создавање на колаген и ја намалува појавата на брчки. Рицинусовото масло ги отстранува митисерите и акните и ја чисти кожата. Потикнува раст на трепките, веѓите и косата. Редовното користење