притисни ентер »

Извори

Популарно

„Фрајле“: По концерт во авион на 10 илјади метри, си фативме дечковци од Македонија
„Фрајле“: По концерт во авион на 10 илјади метри, си фативме дечковци од Македонија

„Фрајле“: По концерт во авион на 10 илјади метри, си фативме дечковци од Македонија

Новосадската група „Фрајле“ имаше настап во Скопје. Еднакво енергичен како и оној кога во авион на 10.000 метри ги кренале патниците на нозе, па тоа бил лет со луда забава и многу музика. „Фрајле“ ја сочинуваат четири девојки, кои се заедно 11 години на музичката сцена. Зад себе имаат свои хитови, но и преработки на популарни песни од познати музичари

Елена Ристеска призна: „Размислувам да посвојам дете доколку не најдам идеален партнер во блиска иднина!“

Елена Ристеска призна: „Размислувам да посвојам дете доколку не најдам идеален партнер во блиска иднина!“

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во мирување, а неодамна започна сопствен бизнис, односно козметичка линија. Истата го носи името „ЕРА“, а првите два продукти кои што ги лансираше во продажба беа машки и женски парфем. Пејачката гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“ каде што зборуваше за својот нов бизнис, од каде идејата

Вечерва започнува фестивалот на урбана култура – „Мурал“

Вечерва започнува фестивалот на урбана култура – „Мурал“

Вечерва почнувајќи во 22 часот во дворот на Кинотеката на С. Македонија ќе се одржи второто издание на Фестивалот на урбана култура МУРАЛ. Духот на овој фестивал е негување на урбаната култура и уметност и за таа цел оваа година ќе биде нацртан мурал на зградата на Кинотека. Уметничкот печат ќе го даде артистката Воскресија Андреевска. Во склоп на

„ХОМО“ на Игор Иванов – Изи со уникатна премиера на кровот на ГТЦ

„ХОМО“ на Игор Иванов – Изи со уникатна премиера на кровот на ГТЦ

Долгометражниот игран филм „ХОМО“, под режисерската палка на Игор Иванов – Изи и во продукција на Скопје Филм Студио, вчеравечер ја доживеа македонската премиера во рамки на овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм “Синедејс“. “ХОМО“ беше прикажан како филм за затворање на Фестивалот, а неговата премиера се одржа на кровот на Градскиот

ПРОПУСТ ИЛИ „ПОПУСТ“: Жозе Мурињо откри дека голот на арената „Тоше Проески“ е понизок за 5 цм

ПРОПУСТ ИЛИ „ПОПУСТ“: Жозе Мурињо откри дека голот на арената „Тоше Проески“ е понизок за 5 цм

Жозе Мурињо на својот профил на Инстаграм сподели дека рамката на еден од головите на стадионот е пониска за 5 сантиметри од официјалните димензии. Веста набрзо стигна до насловните страници на актуелните медиуми во регионот и Европа. Нему прво му се пожалил голманот Хуго Лорис, а потоа португалецот пријавил кај делегатот на натпреварот од УЕФА. Мурињо

300 деца и млади од 13 земји ќе се дружат на „Џифони Македонија“

300 деца и млади од 13 земји ќе се дружат на „Џифони Македонија“

Актуелни детски и младински филмови, дискусија, креативни работилници, проекции на кратки и анимирани филмови, проекции на нови остварувања од млади автори, средби со познати личности – сето ова ќе биде дел од програмата на 8.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“, што ќе се одржи од 25 до 30 септември. Најголемиот дел од програмата наменета

„РАЦЕ ШТО ЗБОРУВААТ“: Достапен првиот интернет речник на македонски знаковен јазик

„РАЦЕ ШТО ЗБОРУВААТ“: Достапен првиот интернет речник на македонски знаковен јазик

Првиот веб речник на македонски знаковен јазик е веќе достапен за јавноста. Платформата, која е достапна на линкот www.znakoven.mk е целосно изработена од членовите на Здружението на глуви и наглуви “ТИШИНА” – Карпош со поддршка на Министерството за надворешни работи  на кралството Норвешка, Меѓународната фондација “Борис Трајковски“  и маркетинг агенцијата

Нова продавница на Hugo Boss во Сити мол

Нова продавница на Hugo Boss во Сити мол

По цели 16 години на прекрасната улица „Македонија“, решивме дека е време да дојдеме поблизу до вас и креиравме спектакуларно место во трговскиот центар Сити Мол во кое сте и повеќе од добредојдени. Вашиот Hugo Boss, каде изминативе години заедно ги создававме најдобрите комбинации за сите поводи важни за вас, со задоволство ви ја претставува новата

А1 Македонија со уникатно „драјв-ин“ кино за сите љубители на филмот!

А1 Македонија со уникатно „драјв-ин“ кино за сите љубители на филмот!

Во месецот на одбележувањето на првиот роденден од воведувањето на брендот А1 на македонскиот пазар, компанијата А1 Македонија продолжува со изненадувања за јавноста и со задоволство го најавува уникатниот настан за сите љубители на филмот – А1 Drive-in кино, со богата филмска понуда што на сите посетители ќе им овозможи оригинално доживување. Посетителите,

Младата Сара Тасевска плени со својата скромност и уникатен стил на инстаграм

Младата Сара Тасевска плени со својата скромност и уникатен стил на инстаграм

Навистина е реткост да се пронајде македонски инстаграм инфлуенсер кој изгледа светски, а во истовремено плени со својата искреност и скромност. Таков е профилот на 17-годишната Сара Тасевска, односно @tasevska_12, ученичка во спортската гимназија во Скопје, чија позитивна енергија, свежина, непосреден пристап и стил го разбиваат сивилото на инстаграм