притисни ентер »

Извори

+Инфо

ТАА САКА ДА ГО „ИСЧИСТИ“ БАЛКАНОТ ОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ Која е идната премиерка на Велика Британија?
ТАА САКА ДА ГО „ИСЧИСТИ“ БАЛКАНОТ ОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ Која е идната премиерка на Велика Британија?

ТАА САКА ДА ГО „ИСЧИСТИ“ БАЛКАНОТ ОД РУСКО ВЛИЈАНИЕ Која е идната премиерка на Велика Британија?

Ако се суди според анкетите, Велика Британија на 5 септември ќе добие нов премиер, поточно премиерка, а тоа е актуелната министерка за надворешни работи, Лиз Трас. Нејзиниот главен ривал, Риши Сунак, против кого води со 62 наспроти 38 отсто е на удар поради аферите на Борис Џонсон, во кои Сунак самиот учествувал. Трас има и друг адут, а тоа е дека

ОПШТИНА ОХРИД САМА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА МАРАТОНОТ Градоначалникот Пецаков најави дека маратонците ќе пливаат уште еден круг

ОПШТИНА ОХРИД САМА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА МАРАТОНОТ Градоначалникот Пецаков најави дека маратонците ќе пливаат уште еден круг

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков донесе одлука Општина Охрид да го организира овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон. Ваквата негова одлука следуваше по координативниот состанок кој беше одржан утрово. Пецаков за „ А1он “ ја потврдил информацијата. Маратонот ќе биде поддржан и од спонзори, како и од Агенцијата за млади и спорт

А КАМО КРИВИЧНИ ДЕЛА „БЕЗОБЅИРНО СУДЕЊЕ“ ИЛИ „БЕЗОБЅИРНО ВЛАДЕЕЊЕ“? Има кривични дела за сообраќајот, ама нема кој да суди

А КАМО КРИВИЧНИ ДЕЛА „БЕЗОБЅИРНО СУДЕЊЕ“ ИЛИ „БЕЗОБЅИРНО ВЛАДЕЕЊЕ“? Има кривични дела за сообраќајот, ама нема кој да суди

Кривичниот законик, како и другите закони можеби не се идеални, но проблемите далеку повеќе се резултат на неспроведување или лошо спроведување на законите, пишува Сашо Клекоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во колумна за „Нова Македонија“. Тој го коментира новиот член 403 во КЗ, во медиумите најавен како безобѕирно возење и потсетува дека

КОЈ ЈУНАК ЌЕ ГО СПАСИ ОХРИДСКИОТ МАРАТОН? Организаторот и покровителот Пендаровски кренаа раце, да видиме што можат охриѓани

КОЈ ЈУНАК ЌЕ ГО СПАСИ ОХРИДСКИОТ МАРАТОН? Организаторот и покровителот Пендаровски кренаа раце, да видиме што можат охриѓани

Постојат шанси да се спаси Охридскиот маратон и да се спречи негово неодржување поради административни причини, но сѐ зависи од институциите и од искрената желба да се одржи во живот овој значаен спортски настан. Ова во разговор за Плусинфо го изјави претседателот на Националната пливачка федерација, Горан Стојановски, кој ни посочи дека во моментов

Измеќари

Измеќари

„И во Германија имало препораки за штедење, ама Германците не ги плукале ко тука кај нас“ – се загрижија полтроните, уплашени да не некој им ги повреди чувствата на газдите. Стварно? А во Германија има ли министерство со 1.400 вработени, коишто не работат ништо, а редовно земаат натпросечна плата? Има ли институции што еднаш годишно си обновуваат возен

МНОГУМИНА ОД НАС, А ОСОБЕНО МЛАДИТЕ, НЕ ОДАТ ВО ТОАЛЕТ БЕЗ МОБИЛЕН  Зошто никогаш не треба да го правиме тоа?
МНОГУМИНА ОД НАС, А ОСОБЕНО МЛАДИТЕ, НЕ ОДАТ ВО ТОАЛЕТ БЕЗ МОБИЛЕН  Зошто никогаш не треба да го правиме тоа?

МНОГУМИНА ОД НАС, А ОСОБЕНО МЛАДИТЕ, НЕ ОДАТ ВО ТОАЛЕТ БЕЗ МОБИЛЕН Зошто никогаш не треба да го правиме тоа?

Кога одевме порано во тоалет, друштво ни правеа списанијата кои ги разгледувавме во миговите поминати во приватноста на бањата, но сега доволно е да имате мобилен телефон при рака. Дали сте навикнати да го поминувате времето седејќи во тоалетот гледајќи видеа или пак, најновата епизода од вашата омилена серија? Сите го правиме тоа, а сепак, според

ТРАЕ ГУЖВАТА НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ На „Табановце“ се чека еден час, на „Богородица“ 40 минути

ТРАЕ ГУЖВАТА НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ На „Табановце“ се чека еден час, на „Богородица“ 40 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини денеска е зголемен. На ГП Табановце се чека околу 60 минути, а на ГП Богородица се чека околу 40 минути за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива

БУГАРИТЕ ИМЕНУВАЛЕ БАЗА НА АНТАРКТИКОТ ПО КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ Постои 34 години, формирана е во времето на комунизмот

БУГАРИТЕ ИМЕНУВАЛЕ БАЗА НА АНТАРКТИКОТ ПО КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ Постои 34 години, формирана е во времето на комунизмот

Четири бугарски истражувачи во 1988 година, поддржани од тогашниот Советски Сојуз возејќи се во бродот „Михаил Сомов“ под водство на Феликс Песјаков не успеале да се закотват на Александровиот остров на Антарктикот, но застанале на островот Ливингстон. Базата подоцна, во 1993 година ја крстиле свети Климент Охридски , а многу често во научниот свет

СТОПАНСТВОТО НЕМА ДА ЈА ИЗДРЖИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА  Стопанската комора бара владата да ги спроведе нејзините предлози за излез од кризата

СТОПАНСТВОТО НЕМА ДА ЈА ИЗДРЖИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА Стопанската комора бара владата да ги спроведе нејзините предлози за излез од кризата

Стопанската комора бара Владата да ги спроведе заклучоците презентирани во јули годинава во кои бара да  се зголеми домашното производство на електрична енергија и да се искористат сите можни ресурси. Прашањето на реализација на барањата, според комората, е уште поактуелно бидејќи состојбата во производните компании станува подраматична со добивањето

ЌЕ ВРНЕ ДОЖД, ЌЕ ПАЃА ГРАД Од утре следува нестабилно време

ЌЕ ВРНЕ ДОЖД, ЌЕ ПАЃА ГРАД Од утре следува нестабилно време

Подрачјето на Северна Македонија од утре до средината на следната седмица ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 л/м2) за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 60

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО Е ЧАДЕНА СОЛ? Практичен водич за оние кои сакаат попосебни зачини

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО Е ЧАДЕНА СОЛ? Практичен водич за оние кои сакаат попосебни зачини

Не секој знае што е чадена сол, но оние кои сакаат да готват треба да научат за нејзината употреба и својства. Ние ќе ви помогнеме со едноставен водич. Љубителите на готвењето знаат дека има многу сорти на сол, кои се разликуваат не само по мирис и вкус, туку и по изглед. Една особено е малку позната, а тоа е чадената сол. Резултат на посебен третман,

УСЛОВНИ КАЗНИ ЗА ВЛАДИМИР ТОДОРОВИЌ И ЗА СОПРУГАТА Поранешниот градоначалник на Центар се спогоди со Обвинителството

УСЛОВНИ КАЗНИ ЗА ВЛАДИМИР ТОДОРОВИЌ И ЗА СОПРУГАТА Поранешниот градоначалник на Центар се спогоди со Обвинителството

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, и неговата сопруга се спогодија со Скопското обвинителство и добија условни казни затвор, објави БИРН . Двајцата беа обвинети во врска со лажното сведочење на Тодоровиќ на судењето за предметот „Талир“, во кој Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Илија Димовски, Леко Ристовски

ВИДЕО ОД ТОРНАДОТО ШТО ЈА ЗАФАТИ ИТАЛИЈА Две лица загинаа при пад на дрвја, четворица повредени

ВИДЕО ОД ТОРНАДОТО ШТО ЈА ЗАФАТИ ИТАЛИЈА Две лица загинаа при пад на дрвја, четворица повредени

Силен ветер ја нападна Италија уривајќи дрвја и предизвикувајќи штети. Две лица загинаа од пад на стебло во Тоскана, а четири се повредени во камп во близина на градот Марин ди Маса. Во Фиренца паѓаат обилни дождови, а човек беше повреден од гранка додека бил на пазар. Во Версилија, силни грмотевици предизвикаа штети и однесоа лежалки на крајбрежјето

ВИДЕО ОД „ТОРНАДОТО“ ШТО ЈА ЗАФАТИ ИТАЛИЈА Две лица загинаа при пад на дрвја, четворица повредени

ВИДЕО ОД „ТОРНАДОТО“ ШТО ЈА ЗАФАТИ ИТАЛИЈА Две лица загинаа при пад на дрвја, четворица повредени

Силен ветер ја нападна Италија уривајќи дрвја и предизвикувајќи штети. Две лица загинаа од пад на стебло во Тоскана, а четири се повредени во камп во близина на градот Марин ди Маса. Во Фиренца паѓаат обилни дождови, а човек беше повреден од гранка додека бил на пазар. Во Версилија, силни грмотевици предизвикаа штети и однесоа лежалки на крајбрежјето

АР КЕЛИ ИМАЛ СЕКС СО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ Ново судење на пејачот

АР КЕЛИ ИМАЛ СЕКС СО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ Ново судење на пејачот

Почна воведното излагање во судењето за детска порнографија и опструкција на пејачот Роберт Силвестер Кели, попознат како Ар Кели, при што обвинителите тврдат дека посрамотениот музичар и осуден сексуален престапник има „темна и скриена“ страна што јавноста никогаш не ја видела. Тој сега се врати на суд поради обвиненијата за детска порнографија и