притисни ентер »

Извори

Педијатар

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки 1 кромид 2 чешниња лук 1 голема лажица путер Сол, црн пипер и оригано по желба Рендан кашкавал за наросување Подготовка: На загреана тава растопете путер и додадете ги ситно исечканиот кромид и лук. Пржете околу пет минути

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата иднина – колку е подобра храната, толку е поздраво растението!

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата иднина – колку е подобра храната, толку е поздраво растението!

Правата на децата во Македонија се остваруваат согласно Конвенцијата за правата на детето на Обединетите Нации и законска регулатива во Република Македонија М еѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој ден се слави како дел од поголемата кауза

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Ж ивотот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во која обично нема победник. Иако можеби станува збор за моменталната фаза на развој или за карактеристика со која ќе треба да научите да се справувате, добро е да се запамети дека децата кои покажуваат силна волја

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме на нашите малечки

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме на нашите малечки

Н ајголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не смеам нив да ги лажам. Тие мене можат. И тоа ладно, без око да им трепне. Со текот на времето учиш како „да ги слушаш татко ти и мајка си за да ти биде добро на Земјата“ можеби е Божја заповед, но дефинитивно не е најмудрата

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време на пубертетот, важно е родителите да реагираат

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време на пубертетот, важно е родителите да реагираат

Т инејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции, а такви промени може да се забележат дури и кај децата кои претходно се однесувале љубезно. Промените во однесувањето за време на пубертетот се сметаат за „нормални“ и веќе видени, но на таа возраст особено

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои се последиците од зачнувањето на постара возраст?
Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои се последиците од зачнувањето на постара возраст?

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои се последиците од зачнувањето на постара возраст?

Ал Пачино очекува бебе со 29-годишната Нур Алфалах, која е во 8. месец од бременоста А мериканскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели дека 29-годишната девојка на Пачино, Нур Алфалах е бремена во осмиот месец и наскоро треба да го донесе на свет четвртото дете на Пачино

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да дехидрира

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да дехидрира

С о доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана храна или валкани раце. Сите овие се можни причини за стомачни проблеми. „Обично по контакт со инфективен агенс, вирус или бактерија, симптомите започнуваат по 2-3 дена: повраќање, појава на ретки столици, болки

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и асс. д-р Весна Мицевска

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и асс. д-р Весна Мицевска

Од денешната промоција на книгата „Витаминот Д и респираторното здравје“ во „Матица македонска“: Авторките проф. д-р Татјана Јаќовска и асс. д-р Весна Мицевска во друштво на своите промотори и рецензенти проф. д-р Катарина Ставриќ, академик Нада Поп Јорданова и д-р Бисерка Јовковска Г олем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

М ногу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство за спиење, замена за плишана играчка со која детето ќе се гушка и ќе се чувствува безбедно. Меѓутоа, веќе во таа рана возраст, кога детето ќе ги добие првите заби, цицањето палец може да влијае на нивниот изглед

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за пита 2 супени лажици маслиново масло Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 °C. Исечканиот праз пропржете го во тава со малку масло со постојано мешање додека не омекне. Додадете го спанаќот и мешајте додека не омекне. Измешајте ги јајцата,

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства и начин на однесување, а тоа остава трага за цел живот

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства и начин на однесување, а тоа остава трага за цел живот

И стражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на однесување и искуство, детето усвојува и „емоционален код“. Еден или двајцата родители можат да „пренесат“ одредени емоции, па дури и ментални состојби на своите деца

СМЕАМ ЛИ НА МИНУТА ДА ГО ОСТАВАМ ДЕТЕТО САМО ВО АВТОМОБИЛ ?: Родителите често не сакаат да ги разбудат децата за „ситница“ – што вели струката?

СМЕАМ ЛИ НА МИНУТА ДА ГО ОСТАВАМ ДЕТЕТО САМО ВО АВТОМОБИЛ ?: Родителите често не сакаат да ги разбудат децата за „ситница“ – што вели струката?

Л етните месеци се пред нас, горештините веќе почнаа, па повторно се поставува прашањето дали можеме да го оставиме детето само во автомобил барем една минута. Родителите обично го прават тоа кога плаќаат гориво на бензински пумпи или кога одат во продавница да купат нешто ситно. Мајките се поделени во мислењата – некои мислат дека е во ред да оставиш

ЈА КРЕВА ГЛАВАТА И ЛАЗИ: Новороденче има три дена, а се однесува како да е старо три месеци

ЈА КРЕВА ГЛАВАТА И ЛАЗИ: Новороденче има три дена, а се однесува како да е старо три месеци

Б ебешките пресвртници може да бидат нешто што ги оптеретува родителите. Особено кога сфаќаат дека достигнувањето на тие пресвртници некои го гледаат како натпреварувачки спорт. Една мајка оваа недела ја објави првата пресвртница на своето дете… – која била достигната на три дена старост. Да, добро прочитавте. Три дена. „Таа ја крева главата, лази

Внимавајте да не ја поминете границата: Скокоткањето на децата не е секогаш забавно, а експертите објаснуваат зошто

Внимавајте да не ја поминете границата: Скокоткањето на децата не е секогаш забавно, а експертите објаснуваат зошто

С кокоткањето на децата често се смета за безопасен и пријатен начин за поврзување или играње. Сепак, експертите предупредуваат дека скокоткањето всушност може да биде многу штетно, особено ако оваа игра доаѓа од некој кој не е премногу близок со детето. Имено, на прашањето за нивните стравови, многу возрасни споменале моменти од детството кога ги

Испадите на бес се напорни за родителите, но се важни за развојот на детето

Испадите на бес се напорни за родителите, но се важни за развојот на детето

“Ќ ерка ми рано почна да има проблеми со афективните респираторни кризи. Кога нешто не и се допаѓаше, престануваше да дише и стануваше виолетова. Таквите реакции се претворија во тантруми”, вели мајката Кристил (34). Според зборовите на оваа мајка, тригодишното девојче покажувало, како што велат психолозите, силен карактер уште од раѓање. „Со тантрумите