притисни ентер »

Извори

Пари

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ НА ЛИСТАТА: Комерцијална банка ги објави добитниците од наградната игра „Три пати плати и освој“!
ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ НА ЛИСТАТА: Комерцијална банка ги објави добитниците од наградната игра „Три пати плати и освој“!

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ НА ЛИСТАТА: Комерцијална банка ги објави добитниците од наградната игра „Три пати плати и освој“!

Комерцијална банка им честита на најбрзите 500 корисници на Mastercard картичките на Банката кои во периодот 01.07-15.08 учествуваа во наградната игра „Три пати плати и освој“ и се добитници на прилив на сметка во износ од 600 денари! Во наградната игра учествуваа сите клиенти со Mastercard дебитни и кредитни картички од Комерцијална банка кои направија

Давидовска-Стојанова: Зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки ќе делува на ублажување на ценовниот раст

Давидовска-Стојанова: Зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки ќе делува на ублажување на ценовниот раст

„Динамиката на инфлацијата во голема мерка ќе биде условена од патеката на движење на цените на примарните производи. Меѓународните институции за следниот период очекуваат стабилизирање, а потоа и намалување на цените на примарните производи, што ќе делува смирувачки и на глобалните и на домашните притисоци. Ова се потврдува и со тековниот пресврт

Шпаркасе Банка издава нови акции во вредност од 1.228.001.736 денари

Шпаркасе Банка издава нови акции во вредност од 1.228.001.736 денари

Со дваесет и првата емисија на акции по пат на приватна понуда, ,‚Шпаркасе Банка‘‘ АД Скопје ќе издаде 417.972 обични акции со номинална вредност 2.670 денари и продажна вредност од  2.938 денари по акција, со вкупен износ на емисијата од 1.228.001.736 денари. Зголемувањето на основната главнина со нови парични влогови се врши за познат купувач – институционалниот

Како се споредува британската со стапката на инфлација во Европа?

Како се споредува британската со стапката на инфлација во Европа?

Инфлацијата во Обединетото Кралство достигна мрачен рекорд, зголемувајќи се на 10,1% во јули 2022 година, според податоците на Канцеларијата за национална статистика. Инфлацијата е на највисоко ниво во последните 40 години и се очекува да се зголеми до 13% во наредните месеци, прогнозира Банката на Англија. Пред да биде соборена во јули, администрацијата

Суво коритото на Рајна, По умира, Лоара се поминува пеш: Сушата во Европа најлоша во последните 500 години!

Суво коритото на Рајна, По умира, Лоара се поминува пеш: Сушата во Европа најлоша во последните 500 години!

Низ Европа, сушата ги намалува некогаш моќните реки, со потенцијално драматични последици за индустријата, товарот, енергијата и производството на храна – исто како што залакнува недостигот на снабдување и растот на цените поради руската инвазија на Украина. Поттикнати од климатскиот дефект, невообичаено сувата зима и пролет проследени со рекордни

ПОБАРУВАЧКАТА ЈА ПОСКАПУВА СУРОВАТА НАФТА: Брент сега чини 96,66 долари
ПОБАРУВАЧКАТА ЈА ПОСКАПУВА СУРОВАТА НАФТА: Брент сега чини 96,66 долари

ПОБАРУВАЧКАТА ЈА ПОСКАПУВА СУРОВАТА НАФТА: Брент сега чини 96,66 долари

Фјучерсите на суровата нафта Brent, LCOc1, се искачија за 7 центи, или 0,1%, на 96,66 долари за барел до 0030 GMT, откако во четвртокот се решија за 3,1% повисоки. Американската сурова нафта West Texas Intermediate CLc1 беше на 90,65 долари за барел, што е раст од 15 центи или 0,2%, по растот од 2,7% во претходната сесија. Сепак, референтните договори

Како „Google Maps“ одлучува кoja е најдобрата рута за патување? – интересни предавања на отворениот ден на Brainster Next College!

Како „Google Maps“ одлучува кoja е најдобрата рута за патување? – интересни предавања на отворениот ден на Brainster Next College!

Како „Google Maps“ одлучува кoja е најдобрата рута за патување, дали вештачката интелигенција (AI) може да ги замени диjагностичарите .… Ова се само дел од интересните теми на кои ќе говорат професори на Отворениот Ден на Brainster Next College (Бреинстер Некст), што ќе се одржи на 25 август со почеток во 15:30 часот во просториите на Brainster. На

Ист Гејт Мол со добар пример за заштеда на електрична енергија

Ист Гејт Мол со добар пример за заштеда на електрична енергија

ИСТ ГЕЈТ МОЛ како одговорна компанија презема активности кои се во насока на рационализацијата на потрошувачката на електрична енергија и пред и по донесувањето на мерките од страна на Владата. Компанијата почнувајќи од 18-ти август 2022 година секојдневно по завршување на работното време ќе го исклучува декоративното осветлување на фасадата на трговскиот

„Страшните 1970-ти“ се вратија во Британија

„Страшните 1970-ти“ се вратија во Британија

Плановите за економија со високи плати и висок раст доживејаа дебакл додека британскиот конзервативен премиер во оставка се бори да одговори на кризата со трошоците за живот, надополнета со зголемените работнички немири. Декември е 1973 година и министерот за финансии приватно го предупреди кабинетот на Едвард Хит дека земјата се соочува со најголемата

100 Најголеми компании по приходи во МАКЕДОНИЈА

100 Најголеми компании по приходи во МАКЕДОНИЈА

Проектот „ 100 Најголеми “ содржи три категории – најголеми компании по приходи , добивка и број на вработени . Целта на проектот „100 Најголеми“ е да допринесе кон развој и јакнење на позитивната деловна клима низ промоција на позитивната деловна пракса на најголемите компании по приход, добивка и број на вработени. Ви напоменуваме дека предмет на

Пад на профитот на Таргет од 90% – купувачите уплашени од инфлација помалку трошат

Пад на профитот на Таргет од 90% – купувачите уплашени од инфлација помалку трошат

Популарната американска трговска компанија за малопродажба Таргет објави дека профитот им паднал за дури 90% во вториот квартал, што е далеку од очекувањата, бидејќи клиентите уморни од инфлација се повлекле од трошењето на несуштинските ставки. Трговците на мало, вклучително и Таргет, беа принудени да ги намалат цените на општите стоки, како што се

Колку заштедивте летово?  Сега е моментот – 2% фиксна каматна стапка  за орочени депозити во ПроКредит Банка

Колку заштедивте летово? Сега е моментот – 2% фиксна каматна стапка за орочени депозити во ПроКредит Банка

Летната сезона е момент кога сакаме да се релаксираме, кога трошоците ни се предвидени за уживање, но секогаш е добредојдено да испланирате и сигурна заштеда за иднината! Искористете ја можноста да заштедите со атрактивна каматна стапка од 2% за орочени денарски депозити на две години во единствената банка со германски капитал. Тоа што ја прави одлуката

ТРЧАЈ БЕ, ПРИЈАВИ СЕ ВЕДНАШ! – Рокот за учество на познатата градска трка во Битола истекува на 20 август

ТРЧАЈ БЕ, ПРИЈАВИ СЕ ВЕДНАШ! – Рокот за учество на познатата градска трка во Битола истекува на 20 август

Спортот е одлична платформа за јакнење на брендот. Тоа го правите преку спонзорирање на спортот директно или преку спортски настани на кои градите имиџ на комапнија која е тука за поддршка, зошто препознава добри настани.  Но, ако имате спорт, спортски настан и учество на тим од вашата компанија како тим билдинг активност…тогаш добивате сѐ. Уште само

„Поетска ноќ во Велестово“ по 34-ти пат со поддршка од Комерцијална банка

„Поетска ноќ во Велестово“ по 34-ти пат со поддршка од Комерцијална банка

Комерцијална банка е долгогодишен пријател и поддржувач на македонското културно творештво со цел не само негово промовирање, туку и негување и создавање идни културни дејци. Во духот на оваа општествено одговорна мисија, Банката и оваа година го поддржа одржувањето на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово”. Целта на оваа манифестација е да се

Годинава украдени 1,9 милијарди долари со крипто-хакирање

Годинава украдени 1,9 милијарди долари со крипто-хакирање

Криптовалути во вредност од неверојатни 1,9 милијарди долари биле украдени во хакирање на различни услуги во првите седум месеци од оваа година, што бележи зголемување од 60% во однос на истиот период претходната година, се вели во извештајот објавен во вторникот од фирмата за анализа на блокчејн Chainalysis. Напливот доаѓа дури и кога вредноста на