притисни ентер »

Извори

Panacea

Докажана директна врска помеѓу деменцијата и недостатокот на витамин Д
Докажана директна врска помеѓу деменцијата и недостатокот на витамин Д

Докажана директна врска помеѓу деменцијата и недостатокот на витамин Д

Деменцијата е една од почестите причини за смрт во светот. Адекватниот внес на витамин Д може да биде клучно и евтино решение за спречување на оваа болест, гласи заклучокот на една нова студија. О колу 17 проценти од случаите на деменција би можеле да се спречат ако луѓето земаат доволна количина на витамин Д. Првата светска студија која го докажува

Дали знаете што е менструален грип?

Дали знаете што е менструален грип?

Се прашувате дали навистина постои менструален грип? Одговорот е да. И тоа би можело да објасни зошто се чувствивате болно пред да добиете менструација. З наеме дека е тешко да се справите со менструалните грчеви, промените на расположението и главоболките и дека не сакате да размислувате и за менструалниот грип. Иако не станува збор за вистински грип,

КЛУЧЕН ПОКАЗАТЕЛ КОЈ Е ЗАГРОЗЕН: Една работа во организмот е заедничка на сите кои страдаат од долг ковид
КЛУЧЕН ПОКАЗАТЕЛ КОЈ Е ЗАГРОЗЕН: Една работа во организмот е заедничка на сите кои страдаат од долг ковид

КЛУЧЕН ПОКАЗАТЕЛ КОЈ Е ЗАГРОЗЕН: Една работа во организмот е заедничка на сите кои страдаат од долг ковид

Истражувачки тим од Јеил открил дека луѓето кои страдале од долготраен ковид имале пониско ниво на кортизол во крвта. Х ормонот на стрес кортизол би можел да биде причината зошто некои луѓе страдаат од долготраен ковид и чувствуваат симптоми со месеци откако ќе ја преболат короната. Имено, истражувачите од Универзитетот Јеил откриле дека луѓето кои

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО Е ОПАСНА ПОВТОРНА ЗАРАЗА СО КОВИД-19: Кои се знаците по кои ќе знаете дека сигурно сте имале корона

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО Е ОПАСНА ПОВТОРНА ЗАРАЗА СО КОВИД-19: Кои се знаците по кои ќе знаете дека сигурно сте имале корона

Симптомите може да бидат во распон од едвај забележливи до толку сериозни да е е потребна медицинска грижа, но стручњаците сакаат една работа да биде јасна: ВА.5 е најзразната варијанта на коронавирусот досега и може да го избегне имунитетот. ВА.5 беснее во светот, поради што во многу земји се преиспитува обврската за носење маска, како се зголемува

ПРОВЕРЕТЕ ДОМА САМИ БЕЗ ОПРЕМА: Во каква состојба е вашето срце?

ПРОВЕРЕТЕ ДОМА САМИ БЕЗ ОПРЕМА: Во каква состојба е вашето срце?

Доколку ве интересира во каква состојба ви е срцето, тоа можете да го откриете за само неколку минути. С ите знаеме дека срцето е исклучително важен орган чие здравје влијае на функционирањето на целиот организам. Секако, здравјето на срцето треба да го провери лекар, но во меѓувреме можете сами да следите како тоа работи во сопствениот дом без никакви

РАК НА ПАРАНАЗАЛНИТЕ СИНУСИ И НОСНАТА ШУПЛИНА: Симптомите се неспецифични, а обрнете внимание на овие 9

РАК НА ПАРАНАЗАЛНИТЕ СИНУСИ И НОСНАТА ШУПЛИНА: Симптомите се неспецифични, а обрнете внимание на овие 9

Првите симптоми на болеста често се неспецифични, односно можат да бидат предизвикани како од ракот на параназалните синуси и носната празнина, така и од други (бенигни) состојби/болести. “П араназално“ значи во близина на носот. Праналазаните синуси се шупливи, со воздух исполнети простори во коските околу носот. Обложени се со клетки кои создаваат

Зошто мажите почесто заболуваат од рак од жените

Зошто мажите почесто заболуваат од рак од жените

Резултатите од студијата покажале дека мажите имаат поголем ризик за повеќето видови на рак, а најголемата разлика во ризикот е воочена за рак на хранопроводникот (10,8 пати поголема); рак на гркланот и рак на мочниот меур (секој 3,5 пати повисок); и за рак на желудник (3,3 пати поголем). П ознато е дека мажите имаат поголема веројатност да заболат

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Доколку ја имате оваа крвна група, имате и поголем ризик од појава на рак на желудникот

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Доколку ја имате оваа крвна група, имате и поголем ризик од појава на рак на желудникот

Ризикот од појава на рак на желудникот се зголемува со возраста и главно се работи за лица постари од 55 години. Р изикот од појава на рак на желудник се зголемува со возраста, најмногу кај луѓе постари од 55 години. Покрај генетиката и начинот на живот, се чини дека ризикот од развој на оваа болест се зголемува доколку имате одредена крвна група.

ИНСУЛИНСКА РЕЗИСТЕНЦИЈА: Причина, симптоми и како точно се третира овој проблем?

ИНСУЛИНСКА РЕЗИСТЕНЦИЈА: Причина, симптоми и како точно се третира овој проблем?

Инсулинската резистенција е состојба кога во организмот се произведува премногу инсулин и нивото на шеќер во крвта е покачено. Ова може да биде моментална или хронична состојба која, кога не се лекува, може да доведе до дијабетес тип 2, како и до бројни други опасни компликации. Во случај на какви било знаци, неопходно е да се оди на лекар, а се третира

Нападите на гихт го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар

Нападите на гихт го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар

Гихтот често се јавува заедно со други здравствени проблеми, како што се висок крвен притисок (хипертензија), срцеви заболувања, дијабетес и бубрежни заболувања, истакнуваат научниците. Н ова британска студија која анализирала податоците од повеќе од 62.500 пациенти предупредува дека нападите од гихт го удвојуваат ризикот од срцев или мозочен удар

Што треба да јаде секој маж како превенција од рак на простата

Што треба да јаде секој маж како превенција од рак на простата

Со секојдневното консумирање на овие намирници може да го превенирате ракот, но истовремено и да го одржувате сексуалното здравје и добро да се храните. Р акот на простата е еден од најчестите форми на рак кај мажите. Иако е невозможно да се избегне развојот на оваа болест, здравата исхрана може да го намали ризикот. Ова е листа на четири намирници

Болести и состојби поради кои имате крв во урината, а можеби дури тоа и не го знаете

Болести и состојби поради кои имате крв во урината, а можеби дури тоа и не го знаете

Можеби звучи неверојатно, но крвта во урината нема да ја забележите секој пат. Понекогаш е можно да се детектира само во текот на стандардната лабораториска анализа на урината. И ако во повеќето случаи не е алармантно, крвта во урината треба да се сфати многу сериозно. Можно е да се работи за поголем здравствен проблем кој бара сериозен лекарски пристап