притисни ентер »

Извори

Опсервер

Реакција од група Македонски научници во однос на континуираните бугарски негирања на посебноста на Македонскиот народ и јазик
Реакција од група Македонски научници во однос на континуираните бугарски негирања на посебноста на Македонскиот народ и јазик

Реакција од група Македонски научници во однос на континуираните бугарски негирања на посебноста на Македонскиот народ и јазик

Како македонски научни работници – проучувачи на македонската историја, култура, книжевност и на македонскиот јазик, најенергично реагираме на најновите оспорувања и негирања што доаѓаат од страна на бугарските политички претставници. Особено со индигнација ги отфрламе обидите за прикажување на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев,

Груби вети дека ќе се заложи и за родова рамноправност во политиката

Груби вети дека ќе се заложи и за родова рамноправност во политиката

Скопје, 19 септември 2020 () – Првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, кој пред два дена најави владини субвенции за вработувања во приватниот сектор по етнички клуч денеска вети дека ќе се заложи да ја поправи сегашната „слика“ во однос на родовата еднаквост во политиката во земјава,

Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа, смета вицепремиерот за економски прашања

Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа, смета вицепремиерот за економски прашања

Скопје, 19 септември 2020 () – Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска истакна дека како Влада градат концепт на едно општество за сите и оти е неблагодарно јавните пари да се делат по етничка основа. Битиќи денеска на прес-конференцијата со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски, на која беа презентирани

Изминатата недела нови 15 случаи на Ковид во Охрид, 24 во Струга и 8 во Дебар

Изминатата недела нови 15 случаи на Ковид во Охрид, 24 во Струга и 8 во Дебар

Охрид, 19 септември 2020 () – Седмичните податоци што ги објавува Центарот за јавно здравје од Охрид, а се однесуваат на населението што живее на подрачјето на општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа, покажуваат дека во периодот од 12 до 18 септември лабораториски е дијагностицирано присуство на Ковид-19 кај вкупно 47 лица и тоа

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Струмица, 19 септември 2020 () -Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на Ковид-19, потврди директорот Васил Бубев. -Не може да се потврди дека станува збор за поврзаност со првиот случај на Ковид19 во групата, бидејќи едното од децата воопшто не се сретнало со првото позитивно дете, додека другото било

Тетовец бил физички нападнат со тврд предмет од две непознати лица
Тетовец бил физички нападнат со тврд предмет од две непознати лица

Тетовец бил физички нападнат со тврд предмет од две непознати лица

На 19.09.2020 во 00.05 часот во Полициска станица Тетово, Ж.С.(22) од Тетово пријавил дека на 18.09.2020 околу 23.00 часот во парк позади црква „Св.Никола“  во Тетово, додека бил заедно со И.Д. и П.С., двајцата од Тетово, бил физички нападнат со тврд предмет од две непознати лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Лишени од слобода Н.Д.(34) и Ј.Т.(23), двајцата од Струга

Лишени од слобода Н.Д.(34) и Ј.Т.(23), двајцата од Струга

На 19.09.2020 во 01.00 часот, полициски службеници од ОВР Кичево ги лишиле од слобода Н.Д.(34) и Ј.Т.(23), двајцата од Струга, бидејќи на магистралниот пат Кичево-Охрид, при извршен преглед на патничко возило „мерцедес“, со струшки регистарски ознаки, кај Ј.Т. сe пронајдени и одземени марихуана и бела прашкаста материја, а кај Н.Д. е пронајдена и одземена

Солскјер: Манчестер јунајтед може да игра подобро Кристал Палас ги заслужи бодови

Солскјер: Манчестер јунајтед може да игра подобро Кристал Палас ги заслужи бодови

Манчестер, 19 септември 2020 () – Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер го коментираше поразот од Кристал Палас со 1:3 во второто коло од Премиер лигата. Тие ги заслужуваат бодовите. Денес имавме настап кој ретко го гледате од овој тим. Ние мора да се погледнеме во огледало. Секој знае дека можеме да играме подобро, изјави Солскјер. Јунајтед

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Барселона, 19 септември 2020 () – Барселона го победи Елче со 1:0 во Купот на Гампер. Победничкиот погодок уште во 2. минута го постигна Антоан Гризман. Купот Жоан Гампер е пријателски турнир организиран еднаш годишно од каталонскиот клуб. Оваа година купот се одржа по 55. пат. Ова е 43. победа на „Блауграна“ на турнирот и осма во низа.

Манчестер јунајтед загуби на домашен терен од Кристал Палас

Манчестер јунајтед загуби на домашен терен од Кристал Палас

Манчестер, 19 септември 2020 () – Екипата на Манчестер јунајтед загуби од Кристал Палас со 1:3 во својот прв натпревар во новата премиерлигашка сезона. Во победничкиот состав Вилфрид Заха постигна два гола. Дебитантскиот гол за „црвените ѓаволи“ го постигна нововлезениот Дони ван де Бек. За прв пат во својата историја, Кристал Палас го започна шампионатот

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300“

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300“

Битола, 19 септември 2020 () – Режисерот и сценаристот Столе Попов е добитник на наградата  „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, а полско-американскиот кинематографер Јануш Зигмунд Камински ја доби наградата „Златна камера 300“ за животно дело или животен опус. Во името на градот домаќин

Пендаровски се обрати на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Пендаровски се обрати на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Битола, 19 септември 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“. Продолжувајќи го традиционалното покровителство на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека е добро што и покрај пандемијата

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Струмица, 19 септември 2020 () -Уште две деца од струмичката градинка од истата група од која е првото, се позитивни на Ковид-19, потврди директорот Васил Бубев. -Не може да се потврди дека станува збор за поврзаност со првиот случај на Ковид19 во групата, бидејќи едното од децата воопшто не се сретнало со првото позитивно дете, додека другото било

Каљари сака да го врати Наинголан

Каљари сака да го врати Наинголан

Каљари, 19 септември 2020 () – Каљари сака да го врати во своите редови играчот за врска на Интер, Раџа Наинголан, објави инсајдерот Николо Скира на Твитер. Наинголан играше за Каљари во сезоната 2019/20 на позајмица. Играчот од средниот ред има одиграно 29 натпревари на сите турнири за „црвено-сините“ постигна шест погодоци и седум асистенции. На

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Кабул, 19 септември 2020 () – Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти. Во исто време претставници на Министерството за одбрана во Кабул тврдат дека повеќе од 40 талибански борци биле убиени во воздушни