притисни ентер »

Извори

ОК Работа

Амазон воведе едногодишен мораториум за употреба на софтвер за препознавање во полицијата
Амазон воведе едногодишен мораториум за употреба на софтвер за препознавање во полицијата

Амазон воведе едногодишен мораториум за употреба на софтвер за препознавање во полицијата

Амазон објави дека воведува едногодишен мораториум за употреба на софтвер за препознавање во полицијата, a ИБМ објави дека веќе не им го продава својот софтвер на полицијата, велејќи дека технологијата не треба да промовира расна неправда Мајкрософт соопшти дека долго време работи на изготвување на принципи и закони за користење на софтверот и дека

Приговори од граѓани кои не добиле платежни картички

Приговори од граѓани кои не добиле платежни картички

За еден ден 20.000 пораки стигнале на електронската адреса на Владата со приговори од граѓани кои не добиле платежни картички  и прашања за нивно користење. Министерката за финасии Нина Ангеловска призна дека има проблем во однос на постапката на делење на платежните картички за средношколци, студенти и граѓани, но тоа било бидејќи станува збор за

Банките ќе почнат да ги делат наполнетите карички

Банките ќе почнат да ги делат наполнетите карички

Трите најголеми банки ќе издадат околу 85 проценти од сите картички и тие се навистина добро организирани. Издавањето ќе започне од утре, клиентите се информираат и им стигаат СМС-пораки од банките, а најдоцниот рок за издавање е 18 јули Договори за издавање на домашната платежна картичка потпишаа НЛБ Тутунска банка, Стопанска банка – Скопје, Комерцијална

Разликата меѓу цената на златото и среброто на најниско ниво

Разликата меѓу цената на златото и среброто на најниско ниво

Како резултат на различни инвестиции, намален е интересот за вложување во благородните метали, при што цената на златото падна на 1.683 долари за унца, а цената на среброто се искачи на 18,95 долари. Разликата меѓу цената на златото и на среброто е најниско ниво од 1991 година.

Светска банка: КОВИД 19 ќе има голем удар врз економијата, а опоравувањето ќе трае 10 години

Светска банка: КОВИД 19 ќе има голем удар врз економијата, а опоравувањето ќе трае 10 години

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас смета дека КОВИД 19 ќе има голем удар врз светската економија, а опоравувањето ќе трае 10 години Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас смета дека 60 милиони луѓе поради пандемијата би можеле да завршат во екстремна сиромаштија. Светска банка смета дека во екстремна сиромаштија живеат луѓе кои можат

Двогодишен проект во висина од 900.000 долари во текстилниот и градежниот сектор

Двогодишен проект во висина од 900.000 долари во текстилниот и градежниот сектор

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во партнерство со Министерството за образование и наука и други релевантни чинители со поддршка на Владата на Велика Британија почна двогодишен проект за премостување на јазот кај вештините во два клучни сектори во земјата – текстилниот и градежниот сектор Проектните активности во висина од 900.000

Процесот за добивање на платежната картичка „Купувам домашно” едноставен, без апликација

Процесот за добивање на платежната картичка „Купувам домашно” едноставен, без апликација

Процесот за добивање на платежната картичка „Купувам домашно“ ќе биде едноставен, без апликација од страна на граѓаните. Издавањето ќе биде од 3 јули со рок на искористување до 31 јули, соопшти претседателот на партиската Комисија за економија на СДСМ Кирил Колемишевски Картичката може да се искористи во ресторани, кафетерии, зелени пазари, аптеки,

СЗО препорача носење маски

СЗО препорача носење маски

Долго време откако повеќето нации ги повикаа своите граѓани да носат маски и откако неколку месеци изразуваше загриженост дека нема квалитетни докази дека тие се корисни, Светската здравствена организација ја одобри употребата на маски за лице од страна на јавноста за да се намали преносот на коронавирусот СЗО ја прошири својата листа на препораки

Во светот се заразени речиси 7 милиони луѓе со КОВИД 19, во Македонија околу 3.000 лица

Во светот се заразени речиси 7 милиони луѓе со КОВИД 19, во Македонија околу 3.000 лица

Според последните податоци, во светот досега има 6.889.223 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 399.117,  а оздравеле 3. 276.057 лица Според информациите на Министерството за здравство, објавени на 06.06.2020 година, направени се 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. И тоа, најмногу во Скопје 46 лица, потоа

Најтргувани акциите на Комерцијална Банка, Гранит и  Макпетрол

Најтргувани акциите на Комерцијална Банка, Гранит и Макпетрол

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за мај 2020 година вкупниот промет изнесувал 476.045.890 денари и е намален за 36.99 отсто во однос на претходниот месец Класичното тргување изнесувало 428.308.574 денари и е намалено во однос на април за 34,31 отсто кога изнесувало 651.991.389 денари. Во класичното тргување истргувани се акции во вредност