притисни ентер »

Извори

Окно

„Мултиверзум“ – изложба на Симон Шемов
„Мултиверзум“ – изложба на Симон Шемов

„Мултиверзум“ – изложба на Симон Шемов

На 27 септември (среда), со почеток во 20 часот,во објектот Даут пашин амам, дел од Националната галерија на Македонија, ќе биде отворена изложбата на уметникот Симон Шемов со наслов „Мултиверзум“. „Сето време е сега“, вели поетот и есеист Алек Дервен Хоуп, свесен за сложеноста што се јавува во поетската имагинација, која се храни со идеи за минатото

Оспорување на „нови“ јазици во ЕУ
Оспорување на „нови“ јазици во ЕУ

Оспорување на „нови“ јазици во ЕУ

Бугарија не е единствената ЕУ-членка, чиј државен врв на највисоко официјално ниво, негирајќи го постоењето и посебноста на македонскиот јазик, и не признавајќи го неговиот статус како малцински јазик во Бугарија, ја оспорува јазичната и културната разновидност во Европа. И со тоа го злоупотребува своето право на вето за на најгруб начин да ги блокира

Холандија претвори 300 автобуски постојки во зелени екосистеми за пчели

Холандија претвори 300 автобуски постојки во зелени екосистеми за пчели

Бидејќи популацијата на пчели во светот продолжува да се намалува, еден град во Холандија презема чекори за да им даде на овие опрашувачи нови екосистеми. Со трансформирање на повеќе од 300 автобуски постојки во зелени центри, градот Утрехт во земјата иновира нови решенија за тоа како да се балансира животната средина во урбана средина. Со оваа акција

Ретроспективна  изложба на Миле Корубин (1922 – 2000)

Ретроспективна изложба на Миле Корубин (1922 – 2000)

Во Националната галерија на Северна Македонија – објект Чифте амам – на 28 септември (четврток) во 20 часот ќе биде отворена ретроспективно-јубилејната изложба на Миле Корубин (1922 – 2000). Поттик за организирање омаж посветен на Миле Корубин, еминентен македонски сликар, е одбележувањето на 100-годишнината од неговото раѓање. Овие јубилеи се основни

„Загреб“ – изложба на фотографии на Лука Мједа

„Загреб“ – изложба на фотографии на Лука Мједа

Фотографот Лука Мједа од Загреб, Р. Хрватска на изложбата со едноставен наслов „Загреб“ што ќе биде отворена во Музејот на град Скопје на 28.09.2023. во 19.30 часот ќе се престави со 50 црно бели фотографии во дигитален печат создадени изминативе триесетина години. Мједа, наизглед ни го доловува само градот Загреб. Меѓутоа, авторот на оваа изложба

Реакција на Платформата за родова еднаквост:  Уште еден фемицид поради непостапување на институциите

Реакција на Платформата за родова еднаквост: Уште еден фемицид поради непостапување на институциите

Згрозени од најновиот случај на фемицид, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, се сомневаме дека институциите не постапиле според своите надлежности и бараме да се утврди одговорност. Не, не станува збор за немил или трагичен настан, како што известија некои медиуми, туку станува

Христијанството и моралот

Христијанството и моралот

Облик сè помалку препознатлив секоја наредна недела, Цел сè понејасна. Се прашувам кој последен, Баш последен, тоа место, заради она што беше некогаш ќе го бара Така медитираше Филип Ларкин во песната Посета на црквата од 1954 година, откако влегол во празна градба за да ја одмери одвнатре како човек без вера. Не пронашол многу смисла, но го почувствувал

Промоција на книгата „Систем на сетилности” од Елизабета Костадиновска Линднер

Промоција на книгата „Систем на сетилности” од Елизабета Костадиновска Линднер

Денес (26 септември) со почетоко во 19:19 часот во Културно информативниот центар – Скопје ќе биде промовирана збирката раскази „Систем на сетилности“ од Елизабета Костадиновска Линднер во издание на „Антолог“. Книгата ќе ја промовира Радмила Ванкоска, а извадоци од книгата ќе чита авторката. „Систем на сетилности“ e збирка раскази што содржи тринаесет

Петто издание на „Омнибустопија“

Петто издание на „Омнибустопија“

Омнибустопија слави полујубилеј! Програмата на нејзиното петто претставување ќе биде делумно во знакот на ремикс уметностите. По три години, повторно, дел од настаните ќе се реализираат во автобус. Ќе имате можност да проследите ексклузивни концерти, изложба, разговори и работилници. ГЛАВНА ПРОГРАМА 28 септември, четврток: Автобус на ЈСП, фонтана на

„Животот под лупа“

„Животот под лупа“

Едно од најновите изданија на американската поштенска служба содржи суштества толку микроскопски што се премногу мали за задната страна на поштенската марка. Неодамна објавената колекција „Животот под лупа“( Life Magnified ) содржи дваесет од најситните живи форми во светот, од кластер на еластични црвени крвни зрнца и прамен од коса до широката мрежа

Фугази - стрејт еџот како патоказ

Фугази - стрејт еџот како патоказ

Фугази, легендарниот пост-хардкор состав, зазема посебно место меѓу најважните бендови од американската андреграунд музика во 20-от век. Нивниот музички, политички и општествен придонес не можеме да го преувеличиме, а нивното наследство и денес има силно влијание. Музички ги надминуваа стиловите, ја негуваа Направи сам етиката, се придржуваа до деловните