притисни ентер »

Извори

Охрид Прес

Нина Стевоска и Горазд Блажески од О.С.У. „Св. Климент Охридски“ освоија сребрен медал на Меѓународниот натпревар по Астрономија и Астрофизика
Нина Стевоска и Горазд Блажески од О.С.У. „Св. Климент Охридски“ освоија сребрен медал на Меѓународниот натпревар по Астрономија и Астрофизика

Нина Стевоска и Горазд Блажески од О.С.У. „Св. Климент Охридски“ освоија сребрен медал на Меѓународниот натпревар по Астрономија и Астрофизика

Охрид, 18. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Нина Стевоска и Горазд Блажески, ученици во II година при О.С.У. „Св. Климент Охридски“ од Охрид освоија сребрен медал на Меѓународниот натпревар по Астрономија и Астрофизика. – На натпреварот учествуваа 4.600 учесници од 68 земји во возраст од 14 до 18 години, претставниците на нашата гимназија се пласираа меѓу

Рачна бомба пронајдена во Охридското Езеро покрај пристаништето во Св. Наум

Рачна бомба пронајдена во Охридското Езеро покрај пристаништето во Св. Наум

Охрид, 18. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – На 17-ти август 2022 година, во СВР Охрид е пријавено дека во 06:00 часот водите на Охридско Езеро, на околу 10 метри од плажата „Св. Наум“, покрај пристаништето, била пронајдена рачна бомба од постар временски период. – Бомбата е безбедно подигната од пиротехничари од Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна

55. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ во Охрид

55. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ во Охрид

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во Конгресниот центар на УКИМ во Охрид, денеска напладне, свечено ќе биде отворена јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Уиниверзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје којашто ќе трае до 2 септември. На Школата веќе се пристигнати шеесетина семинаристи

Агенција за млади и спорт: Заедно со Владата ја преземаме организацијата на Охридскиот пливачки маратон

Агенција за млади и спорт: Заедно со Владата ја преземаме организацијата на Охридскиот пливачки маратон

Скопје/Охрид, 18. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Агенцијата за млади и спорт се огласи по претходните најави за откажување на Охридски пливачки маратон, истакнувајќи дека заедно со македонската Влада ќе ја презема организацијата на најпрепознатливата домашна спортска манифестација. – Како традиција, која Охрид и државата ги става во центарот на светската

491 нови случаи на Covid-19, 24 новозаболени, едно починато и 74 оздравени лица од Охрид

491 нови случаи на Covid-19, 24 новозаболени, едно починато и 74 оздравени лица од Охрид

Скопје, 18. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа, направени се 1.108 тестови, при што се регистрирани 491 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 203 • Битола 38 • Куманово 31 • Прилеп и Охрид по 24 • Кавадарци 22 • Тетово 21 • Струмица 17 • Неготино 16 •

Повеќе од 24 милиони денари за 10 дена легнаа на сметките на среќните добитници на Видеолотарија
Повеќе од 24 милиони денари за 10 дена легнаа на сметките на среќните добитници на Видеолотарија

Повеќе од 24 милиони денари за 10 дена легнаа на сметките на среќните добитници на Видеолотарија

Скопје, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатите 10 дена, од Видеолотарија Касинос Австрија израдуваа многу среќни играчи на видеолотарските терминали. 24.101.156 денари легнаа на сметките на среќните играчи, благодарение на Супер Милионер, Милионер и Мини Џекпот добивките. За 10 дена во месец август, Македонија доби многу нови милионери

Казни за 29 возачи на мотоцикли од Охрид и 5 од Струга поради сторени прекршоци

Казни за 29 возачи на мотоцикли од Охрид и 5 од Струга поради сторени прекршоци

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – На 18-ти август 2022 година, во периодот од 10:00 до 15:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид спроведени се акциски сообраќајни контроли кон возачите на мотоцикли, трицикли и четирицикли. – Притоа, полициските службеници евидентирале 44 прекршоци, најчесто за неносење заштитна кацига (Охрид 29, Струга 5, Кичево 4

Охридскиот пливачки маратон ќе е одржи, Агенција за млади и спорт ќе го покрие наградниот фонд, општина Охрид ќе одвои 2 милиони денари

Охридскиот пливачки маратон ќе е одржи, Агенција за млади и спорт ќе го покрие наградниот фонд, општина Охрид ќе одвои 2 милиони денари

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Најпрепознатливата домашна спортска манифестација, Охридскиот пливачки маратон дефинитивно ќе се одржи. Агенцијата за млади и спорт ќе го покрие наградниот фонд од 10.000 евра и сместувањето за учесниците, а општина Охрид со одлука на Совет ќе додели 2 милиони денари, што поради блокираната сметка на Пливачката

Промоцијата на книгата „Предизвици во хирургијата на урогениталниот систем, трансплантацијата и медицината“ во Охрид

Промоцијата на книгата „Предизвици во хирургијата на урогениталниот систем, трансплантацијата и медицината“ во Охрид

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во сабота, на 20-ти август 2022 година, во Охрид ќе се одржи промоцијата на книгата „Предизвици во хирургијата на урогениталниот систем, трансплантацијата и медицината“ – Зборник на научни трудови посветен на академик Живко М. Попов, по повод 70 години од неговото раѓање. Промоцијата е дел од научната и уметничка

На Голема Богородица, Марко ќе плива 64 километри на релација Охрид-Струга-Св. Наум-Охрид

На Голема Богородица, Марко ќе плива 64 километри на релација Охрид-Струга-Св. Наум-Охрид

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Охридското пливачко чудо, младиот Марко Пејчиновски го најавува неговото десеттото и последно препливување за ова лето. Во недела, на 28-ми август, за празникот Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, тој ќе плива 64 километри на релација Охрид-Струга-Св. Наум-Охрид, со што ќе го исполни ветувањето

Фото на денот со Nina`s Photography

Фото на денот со Nina`s Photography

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Младата охриѓанка, вљубеникот во фотографијата Нина Ангелоска веќе подолго време преку нејзиниот објектив ги овековечува најпрепознатливите локации низ Охрид и ги објавува на нејзината Facebook страница Nina’s Photogragphy . Секојдневно за читателите на OhridPress ќе одбира по една фотографија со која ќе ни го доближи

Постара жена од Охрид платила 3.000 евра откако била измамена дека нејзината ќерка е тешко повредена во сообраќајка

Постара жена од Охрид платила 3.000 евра откако била измамена дека нејзината ќерка е тешко повредена во сообраќајка

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – На 18-ти август 2022 година, 74-годишна жителка на Охрид, во СВР Охрид пријавила дека околу 13:00 часот, телефонски добила известување за сообраќајна несреќа во која, наводно, била тешко повредена нејзината ќерка и дека итно ѝ биле потребни пари за помош и исплата на оштета. – Според пријавеното, на едно лице кое

Преображение Христово

Преображение Христово

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Верниците од православна вероисповед денеска го слават празникот Преображение на Господ Исус Христос, кој секоја година се одбележува на 19-ти август. На овој ден се прославува преображението на Христос на планината Тавор, кога Господ се појавил во сета Негова слава пред апостолите Петар, Јаков и Јован. Во три од

Започнува 34. издание на „Поетска ноќ во Велестово“

Започнува 34. издание на „Поетска ноќ во Велестово“

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Три поетски читања и учество на десетина поети од земјава и од странство, ликовна изложба, дебати и работилници за креативно пишување ќе се остварат во рамки на 34-тото издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“, која оваа година ќе се одржи од 19-ти до 21-ви август во Велестово и Охрид. Вечерва, од 21:00

Во Охрид денес сончево и многу топло време со температура до 34. степени

Во Охрид денес сончево и многу топло време со температура до 34. степени

Охрид, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид денес сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец. UV индексот ќе биде 8, а максималната температура ќе се искачи до 34. степени. – Денес температурите на повеќе места ќе бидат над 35°С, а во југоисточните подрачја и над 40°С. Кон крајот