притисни ентер »

Извори

Off.net

Лудиот подвиг на планинарот кој 24 часа се качуваше на Водно
Лудиот подвиг на планинарот кој 24 часа се качуваше на Водно

Лудиот подвиг на планинарот кој 24 часа се качуваше на Водно

Како тоа 24 часа? Епа вака: 20 пати се качил од средно до врв и поминал 84 километри на Водно СО ТРЧАЊЕ и со тоа искачил 9600 метри висинска разлика. Јасно? Се работи за дисциплина наречена Скајранер која е популарна во светски рамки, ама меѓу спортистите, така што не се јачајте ако не сте Дејан Тодевски. Тој е член на планинарското друштво „Македон“

Неуништлив

Неуништлив

Неговата ѕвезда е побледа, но нема да згасне кога ќе ги закачи копачките на клинец. Пандев е на некој начин како тврдината на Царевите кули што ја надгледуваат неговата Струмица, неуништлив доказ за долговечноста и прилагодувањето во разни околности. Таму некаде од другата страна на поранешната држава, на тромеѓето меѓу Македонија, Грција и Бугарија

Како Зидан го сочека Лука Модриќ да го заврши ритуалот

Како Зидан го сочека Лука Модриќ да го заврши ритуалот

Реал Мадрид се спаси на мечот против Бетис во саботата, по негатива од 2-1 го сврте резултатот 2:3 и победи. Во првиот дел имаше еден интересен момент кој камерите го забележаа. Германецот Тони Крос се повреди во првиот дел од дуелот со Бетис во Андалузија, па на негово место во игра Зидан го стави Лука Модриќ. Хрватот пред да влезе во игра, на аут

„Мојaта учителка - октопод“ (2020)

„Мојaта учителка - октопод“ (2020)

„Неверојатна приказна која ги покажува можностите луѓето да се поврзат со природата и другите суштества“. „Вчудоневидувачки и инспиративен“. „Длабоко медитативен“. Наречете нè цинични, но секогаш кога ќе се појават вакви во-несвест-паѓачки рецензии нам ни е нешто сомнително. Крег Фостер е автор на документарни филмови, кој во момент на средовечна криза

Навивач на Мајами стави маска, репортерката му ја извади

Навивач на Мајами стави маска, репортерката му ја извади

Навивачите на Мајами Хит го славеа пласманот во финалето на НБА каде се среќаваат со Лејкерси. Новинарка известува во живо и кешки да си останеше на тема кошарка. Се скина од извинување и сега стрепи да не ја набркаат од работа.

Правилото според кое сезонава ќе гледаме многу повеќе пенали во Премиер лига
Правилото според кое сезонава ќе гледаме многу повеќе пенали во Премиер лига

Правилото според кое сезонава ќе гледаме многу повеќе пенали во Премиер лига

Англиските критичари остро ги нападнаа новите критериуми за пенал од игра со рака. На Серија А тие ланска сезона и донесоа 57 удари од бела точка, на Ла Лига 48, а Премиер лига имаше 19 ама тераше по старо. Од оваа сезона ако сакаат помалку пенали, рацете на газ. Прво и основно е важно да се знае дека владетелите на фудбалот го заострија правилото

Пеп на одбрана троши буџет каков што немаат некои министерства за одбрана

Пеп на одбрана троши буџет каков што немаат некои министерства за одбрана

Долг е списокот на одбранбени фудбалери кај Пеп Гвардиола. Последен кој го засили тимот е 23-годишниот стопер на Бенфика Рубен Диаш кој на „Етихад“ доаѓа за страшни 68 милиони евра и евентуални 3,3 милиони евра во вид на бонус од успешни настапи. Рубен Диаш е дете на Бенфика. Тој сега станува најскапиот дефанзивец во историјата на Манчестер Сити. Во

Не е добра оваа фотка од дуелот Наполи – Џенова

Не е добра оваа фотка од дуелот Наполи – Џенова

Веста за 14-те позитивни во Џенова може да ги искомплицира работите во Серија А, се надеваме не и во нашиот национален тим, а после овој дуел меѓу двајца играчи од спротивен табор, какви ли ќе бидат резултатите кај Наполитанците и општо, како ќе тече фудбалот? Од левата страна на фотографијата го гледате младиот Виктор Осимен кој направи рекорден трансфер

Леброн сонува да игра со син му во НБА, малиот веќе заработува милиони долари годишно и планира драфт

Леброн сонува да игра со син му во НБА, малиот веќе заработува милиони долари годишно и планира драфт

Брони Џејмс е првото дете на Леброн Џејмс. Малиот е роден во октомври 2004-та година кога Кралот Џејмс уште не дебитираше на Ол-Стар мечот, а сега веќе се зборува за нивна можна средба на НБА паркетите. Животот во раскош уште од самото детство му овозможил на Брони да се фокусира само на кошарката. Го крстил Крис Пол, а како растеше Брони, така медиумите

ЕУ не е створена за да биде лидер

ЕУ не е створена за да биде лидер

Немање армија и 27 ветоа го отежнува носењето одлуки, а не па да го спроведеш тоа што си го донел. Урсула фон дер Лајен неодамна изјави дека Европа мора да размислува и делува геополитички. Во право е, но судејќи според неодамнешните настани, геополитички ефикасна ЕУ нема да се случи во скоро време. Беше доволно лошо и пред Ерменците и Азербејџанците

Нема веќе „дами и господа“ на авионите на најголемата јапонска авио-компанија

Нема веќе „дами и господа“ на авионите на најголемата јапонска авио-компанија

Japan Airlines е една од глобалните авио-компании кои воведуваат родово неутрални поздрави до патниците. Од 1 октомври на летовите на Japan Airlines, најголема авио компанија не само во Јапонија туку и во цела Азија, наместо „дами и господа“ ќе бидат користени родово неутрални изрази како „внимание до сите патници“, или „до сите“. Сепак, ова ќе се

Смртта не е крај на победите

Смртта не е крај на победите

Градоначалник во Романија победи на изборите три недели откако почина од ковид-19. Немало време да го тргнат неговото име од изборните ливчиња а ете, народ го сака, жив или мртов. Замислете со колку ниска самодоверба ќе стартува неговиот (жив) наследник. Јон Алиман обезбеди трет мандат за градоначалник на Девеселу и тоа убедливо, освојувајќи 64% од

Фастинг во празно

Фастинг во празно

Испостувањето, не верско, туку она за дебели, кое периодов се шири бетер од пандемија благодарејќи на неодоливите ветувања (јадеш што и колку сакаш, ама само хх часови во денот), излезе дека и не им врши многу работа баш на дебелите. Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, ги интересираат точните ефекти што временски ограниченото