притисни ентер »

Извори

Нова ТВ

Руски војник за војната во Украина: Нè претворија во дивјаци, не можам повеќе да молчам
Руски војник за војната во Украина: Нè претворија во дивјаци, не можам повеќе да молчам

Руски војник за војната во Украина: Нè претворија во дивјаци, не можам повеќе да молчам

Руски падобранец, кој учествувал во борбите во Украина, ја разоткри вистината за руската инвазија на Украина и побегна од земјата . Павел Филатјев ги знае последиците од тоа што го кажува. Овој поранешен падобранец сфаќа дека ризикува затвор, дека ќе го наречат предавник и дека неговите поранешни другари ќе го избегнуваат . Неговата мајка го поттикнала

Концерт во спомен на маестро Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Концерт во спомен на маестро Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Ревискиот оркестар на Љупчо Мирковски вечерва на сцената „Долни Сарај“ , во рамки на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“, ќе одржи концерт во чест на македонскиот диригент и композитор Александар Џамбазов . Солисти на вечерта ќе бидат пијанистот Бобан Мирковски , сопранот Наде Талевска и тенорот Ѓорѓи Цуцковски , под д иригентската палка на Љупчо

Руска пропаганда „скриена“ во агенциските вести

Руска пропаганда „скриена“ во агенциските вести

Пишува: Џабир Дерала Денеска ќе ви дадам еден конкретен пример за тоа како функционира руската пропаганда, што може да им помогне и на читателите и на оние што секојдневно ја информираат јавноста и креираат јавно мислење. Да почнеме со ред. Во тридневната израелско-палестинската „размена на оган“ од 5 до 7 август, во воздушните напади на израелската

Русковска денеска ќе поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за Решението за нејзина суспензија

Русковска денеска ќе поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за Решението за нејзина суспензија

Обвинителката Вилма Русковска денеска ќе поднесе жалба за Решението за нејзина суспензија до Советот на јавни обвинители. Таа води два предмета кои се наоѓаат во предистрага – едниот за Управата за финансиска полиција и тој за станицата за технички преглед каде бил регистриран автобусот кој што изгоре во Бугарија . Токму за претресот на 18 јули во

САД подготвуваат нова помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

САД подготвуваат нова помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

Aдминистрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува дополнителна воена помош за Украина во вредност од 800 милиони долари , која може да биде официјализирана уште денеска. „Бајден може да одобри помош, користејќи го претседателското овластување што овозможува брза испорака на вишок оружје од американските резерви на странски држави или

Русковска: Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата
Русковска: Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата

Русковска: Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата

Ова не е суспензија против Русковска, ова е суспензија на правото и суспендирање на правдата , изјави шефица на Основното јавно Обвининителство за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска која денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители на Решението за нејзина суспензија од Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески. „Само што

Милков: Имаме шанса да ги решиме децениските проблеми со Северна Македонија

Милков: Имаме шанса да ги решиме децениските проблеми со Северна Македонија

Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно , изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. „Сега имаме механизам за нивно решавање. Станува збор за т.н. француски предлог. Пред нас има широко поле за продолжување на работата и за расчистување на сите спорни прашања“,

Се влошува светската криза со храна – милиони луѓе се соочени со глад

Се влошува светската криза со храна – милиони луѓе се соочени со глад

Милиони луѓе се соочуваат со глад, додека војната се комбинира со финансиски и климатски шокови. Шестмесечните борби меѓу Русија и Украина , две земји земјоделски моќници, го доведоа глобалниот систем на храна во целосна катастрофа, оставајќи милиони луѓе соочени со глад . Војната ја влошува кризата која веќе е поттикната од климатските промени , зголемените

МТСП за малолетниците што собираат отпад во Шуто Оризари вели случаите на злоупотреба да се пријават во подрачното одделение за социјална заштита, Шуто Оризари нема пријавено ниту еден

МТСП за малолетниците што собираат отпад во Шуто Оризари вели случаите на злоупотреба да се пријават во подрачното одделение за социјална заштита, Шуто Оризари нема пријавено ниту еден

Редакцијата на „ Зелен ЦИВИЛ“ вчера се обрати до Министерството за труд и социјална политика (МТСП) за коментар или образложение на изјавата на раководителот на Одделението за животна средина во Општина Шуто Оризари, Георги Клинчаревски, за праксата малолетник да изнесува отпад на запрежни коли и да не се знае каде завршува тој отпад. „Според Законот

Пожар во складиште за муниција во рускиот регион Белгород

Пожар во складиште за муниција во рускиот регион Белгород

Пожар избувна во складиште за муниција во руската област Белгород, објави гувернерот на регионот Вјачеслав Гладков на Телеграм, пренесува Радио Свобода. „Се запали складиште за муниција во близина на селото Тимоново во областа Валујски. Според последните податоци, нема жртви. Началникот на округот ги евакуираше жителите на селата Тимоново и Солоти

Метео: Сончево и многу топло, со температури до 42 степена

Метео: Сончево и многу топло, со температури до 42 степена

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло , со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, која на места ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветар . Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 42 степени, а вредноста на УВ индексот

Џереми Флеминг: Русија ја губи информативната војна во Украина

Џереми Флеминг: Русија ја губи информативната војна во Украина

Русија целосно ја загуби информативната војна во Украина и на Запад, пишува Сер Џереми Флеминг , директор на GCHQ, британската агенција за разузнавање, сајбер и безбедност, во авторски текст за The Economist. „Заблуда е да се каже дека сајбер не бил фактор во војната во Украина. Двете страни користат сајбер способности за да ги остварат своите цели

„Се гледаме во рајот“: Патник се обидел да отвори врата на авион над Загреб

„Се гледаме во рајот“: Патник се обидел да отвори врата на авион над Загреб

Патници во авион на британскиот авиооператор ТУИ, кој летал на релација Кипар – Велика Британија, преживеале вистинска драма кога еден од нив, како што се наведува, под дејство на опијати се обидел да го отвори излезот за итни случаи, со повик „се гледаме во рајот“, па авион принудно слетал на аеродромот во Загреб . Инцидентот , кко што пренесуваат

Седумнаесет цивили се убиени во руските ракетни напади врз Харков, 42 се повредени

Седумнаесет цивили се убиени во руските ракетни напади врз Харков, 42 се повредени

Вкупно 17 цивили се убиени во руските ракетни напади вчера доцна во ноќта и рано утрото врз градот Харков. Уште двајца цивили загинаа во ракетниот напад на Русија врз градот Красноград , изјави началникот на регионалната воена управа на Харков, Олех Синиехубов на Телеграм, пренесува „Укринформ“ . „Во текот на денот, спасувачите ги демонтираа уништените

Најсмртоносна година за новинарите во Мексико – 18 убиства за осум месеци

Најсмртоносна година за новинарите во Мексико – 18 убиства за осум месеци

Во изминатите осум месеци во Мексико се убиени 18 новинари, што ја прави 2022 година најсмртоносна за медиумските работници во таа средноамериканска земја , објави организацијата за човекови права „Артикл 19“ (Article 19). „Тие соопштија дека во девет од 18-те случаи постои потенцијална поврзаност со нивната работа“, изјави регионалниот директор на