притисни ентер »

Извори

Нова Македонија

Виктор и Марио ја создадоа „најдобрата видеоигра од Европа“: Успехот отвора безброј врати, искуството во Рио беше неверојатно
Виктор и Марио ја создадоа „најдобрата видеоигра од Европа“: Успехот отвора безброј врати, искуството во Рио беше неверојатно

Виктор и Марио ја создадоа „најдобрата видеоигра од Европа“: Успехот отвора безброј врати, искуството во Рио беше неверојатно

фото: Приватна архива Македонски средношколци добија признание на натпреварување во Бразил Виктор Попов и Марио Павлески се средношколци од Охрид, кои на само 16 и 17-годишна возраст дознаа како е да се биде меѓу најдобрите во светот. Тие со својата видеоигра „Пеинт д тинг“ (Paint the Thing) се пласираа на финалето на „Гејм џем“ во Бразил. На светското

Бугарско знаме поставено на споменикот на Гоце Делчев во Скопје, во новата провокација на бугарски активисти

Бугарско знаме поставено на споменикот на Гоце Делчев во Скопје, во новата провокација на бугарски активисти

Бугарско знаме на споменикот во Градски парк/Фото: Фејсбук „Фондација Македонија“ Бугарско знаме беше поставено на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје во петокот од страна на активисти на бугарската „Фондација Македонија“, кои преку Фејсбук најавија оти доаѓаат во Македонија за неделава да исчистат неколку споменици. – Фондација Македонија

Заедничко чествување на Цар Самоил и пет измени во учебниците препорача историската комисија

Заедничко чествување на Цар Самоил и пет измени во учебниците препорача историската комисија

Фото: Игор Бансколиев Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања усвои препораки кои се однесуваат на подобрување на учебниците по историја за 6-то одделение во Македонија и 5-ти клас во Бугарија, како и препораки за заедничко чествување на личности од средниот век – Св. Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самоил

Придобивките од изучувањето шах се многубројни и долготрајни

Придобивките од изучувањето шах се многубројни и долготрајни

Шахот ја зголемува концентрацијата на одредена тема подолг период, ја зголемува таканаречената фотографска меморија… Достоинствени во победата и претворање на поразот во лекција. Шахот е игра каде што се укинуваат сите бариери и разлики, во него сите се еднакви, затоа и главното мото на шахистите е „Сите сме ист род“. Сепак, најважно за децата од прво

Четворица македонски кадети во Олл стар тимот на ЕХФ шампионатот во Рига

Четворица македонски кадети во Олл стар тимот на ЕХФ шампионатот во Рига

Фото: принтскрин Македонската машката кадетска репрезентација го освои ЕХФ шампионатот во  Летонија, откако триумфираше во финалето против селекцијата на Швајцарија, со 24-22. Место во Олл стар тимот на шампионатот доби голманот Давид Брестовац, кој претходно во наврати беше прогласуван за играч на натпревар. Признанието најдобро лево крило го доби

Во Велика Британија е одобрена првата бивалентна вакцина против ковид-19
Во Велика Британија е одобрена првата бивалентна вакцина против ковид-19

Во Велика Британија е одобрена првата бивалентна вакцина против ковид-19

Илустрација/Фото: Пиксабеј Првата бивалентна засилувачка вакцина на Модерна против коронавирусот е одобрена за употреба во Велика Британија, соопшти денеска Британската Регулаторна агенција за лекови и здравствени производи (MHRA). Таа прилагодена вакцина, „таргетира“ две различни варијанти на коронавирусот – оригиналниот вирус од 2020 година и варијантата

Што покажува првичната истрага во Бугарија: Причина за превртувањето на автобусот е човечка грешка

Што покажува првичната истрага во Бугарија: Причина за превртувањето на автобусот е човечка грешка

Фото: Принт-скрин Човечка грешка е најверојатната причина за вчерашната тешка сообраќајна несреќа на автопатот Тракија во Бугарија во која учествуваше српски автобус, а повредени се деца и возрасни. – Човечка грешка е најверојатната причина за несреќата, Направивме увид на патот не се забележани ниту дупки, ниту неисправности, ниту некакви препреки

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Фото: Твиетер Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија ќе направи сè што е потребно експертите од Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ) да ја посетат нуклеарната електрана Запорожје. Таа ги осуди „обидите да се попречи пристигнувањето на мисијата“. – Остро ги осудуваме обидите

Почина професорот Бајалџиев, поранешен министер за образование

Почина професорот Бајалџиев, поранешен министер за образование

Фото: Правен факултет Долгогодишниот професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, Димитар Бајалџиев, почина вчера на 78 години, соопшти Правниот факултет. Бајалџиев почна со работа на Правниот факултет во 1969 година како асистент. Во 1977 година го одбранил магистерскиот труд на тема „Важноста на нормите во јавниот живот на луѓето“,

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Фото: Маја Јаневска-Илиева Во СВР Велес било пријавено дека кај местото познато како „Мало мовче“ во водите на река Вардар во Велес вчера во утринските часови рибар вадел граната, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 14.08.2022 година во 08.25 часот во СВР Велес било пријавено дека рибар кај место викано „Мало мовче“ од водите на реката

Косово од западните сили бара помош за премислување на петте непризнавачи од ЕУ и НАТО

Косово од западните сили бара помош за премислување на петте непризнавачи од ЕУ и НАТО

Фото: Принтскрин Инстаграм Косово апелираше до западните сили да му помогнат за остварување на амбициите за влез во ЕУ и во НАТО преку убедување на владите што се против косовската независност да го сменат ставот, како и за притискање на Србија за да се реши спорот околу неговата самопрогласена државност, пренесува „Фајненшл тајмс“. Повеќе од 100 држави

Се трупаат затворските казни за Аунг додека таа ги негира обвиненијата

Се трупаат затворските казни за Аунг додека таа ги негира обвиненијата

Фото: Принт-скрин Судот во Мјанмар денеска ја осуди на дополнителни шест години затвор поранешната премиерка Аунг Сан Су Чи. Таа е осудена за четири случаи на корупција. Аунг наводно ја злоупотребила својата положба изнајмувајќи земјиште по помала цена од пазарната за да изгради резиденција од донации наменети за добротворни цели. Аунг ги негираше

Армијата одбележува 30 години од формирањето

Армијата одбележува 30 години од формирањето

Н а свечен настан во касарната „Илинден“ по повод 30 години од формирањето на Армијата, на повеќе од 200 офицери, подофицери и цивилни лица во Армијата, министерката за одбрана Славјанка Петровска заедно со началникот на ГШ Генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски утре ќе доделат златни значки за долгогодишна служба во Армијата. Благодарниците и признанијата

Бензините поскапуваат за половина, а дизелот за еден денар

Бензините поскапуваат за половина, а дизелот за еден денар

Фото: Маја Јаневска-Илиева Малопродажната цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 0,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 1,00 денар од литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 88,5 денари, ЕУРОСУПЕР

Нови 889 ковид-случаи во изминатите три дена, регистрирани и десетмина починати

Нови 889 ковид-случаи во изминатите три дена, регистрирани и десетмина починати

Фото: Игор Бансколиев Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 12.08 до 14 август) направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи со ковид-19. Регистрирани се и седуммина починати, од кои три од Скопје (81г, 84г и 90г) и по еден од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г)), како