притисни ентер »

Извори

НМД

Овој народен лек го пијам 10 дена, а следната година дена немам проблеми со висок крвен притисок
Овој народен лек го пијам 10 дена, а следната година дена немам проблеми со висок крвен притисок

Овој народен лек го пијам 10 дена, а следната година дена немам проблеми со висок крвен притисок

Кога се одлучив за овој народен лек, веќе бев под силни лекови кои ми ги препиша лекарот. Пиев цела рака апчиња, едни за наутро, други за ручек, трети за после вечера. Благодарение на овој природен лек, сите овие медикаменти ги сведов на само една таблета која ја пијам наутро. Ова е мојот лек и искуство: Потребни состојки: 1 литар вода 500 г шеќер

Билката „Златото на Богородица“ за проблеми со циркулација, црн дроб и подобрување на видот

Билката „Златото на Богородица“ за проблеми со циркулација, црн дроб и подобрување на видот

Британците ја нарекле „Златото на Дева Марија“, а името потекнува од христијанската традиција да се ќитат иконите на Дева Марија со цвеќиња од невен, кои симболизираат златници. Според легендата, за време на бегството на Јосиф и Марија во Египет, Светото семејство било прогонувано од банда крадци. Кога разбојниците ги стигнале и им ги зеле чантите,

Најлесен и најбрз начин на конзервирање домати за зимница без конзервански – рок на траење над 2 години

Најлесен и најбрз начин на конзервирање домати за зимница без конзервански – рок на траење над 2 години

Рецепт и видео прилог на Том Филос: Домати во тегла за зимница. Ова е најлесниот и најбрзиот начин за конзервирање на доматите во тегла без користење на конзерванси и хемикалии. Може да траат и повеќе од две години! Потребни состојки: Домати по потреба Морска сол, околу половина лажичка на една тегла Постапка: Доматите убаво измијте ги под млаз ладна

За 14 дена (7 мин) ќе имате витки нозе како супермодел: Овој тренинг дава феноменални резултати!

За 14 дена (7 мин) ќе имате витки нозе како супермодел: Овој тренинг дава феноменални резултати!

Тренингот трае само 7 минути, а резултатите се загарантирани! Витките и затегнати нозе се сон на секоја жена, а со овој тренинг е можно да се постигнат одлични резултати. Одлично е што не одземаат премногу време, ќе треба да одвоите само 7 минути дневно, а вежбите не се тешки за изведување. Ако го изведувате овој тренинг секој ден, ќе ги забележите

Огромна благодарност до ‘Алкалоид’ за донираните дезинфециенси за учениците и студентите
Огромна благодарност до ‘Алкалоид’ за донираните дезинфециенси за учениците и студентите

Огромна благодарност до ‘Алкалоид’ за донираните дезинфециенси за учениците и студентите

“Алкалоид” со донација за студентските и училишните домови во Скопје И покрај сите  предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, соработа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат

Модар патлиџан во тегла со домати, лути пиперки и лук – Ова е салата број 1 за овогодишната зимница

Модар патлиџан во тегла со домати, лути пиперки и лук – Ова е салата број 1 за овогодишната зимница

Ќе ви стане омилена зимска салата! Модриот патлиџан освен што е многу вкусен, приготвен на овој начин е и многу здрав. Заедно со доматите, лукчето и пиперките добивате една превкусна салата. Потребни состојки: 4 кг модар патлиџан 10 поголеми домати 10 црвени пиперки 5 главици лук 3 лути пиперчиња, по желба 1 шолја (од 200 мл) шеќер 2 лажици сол 1 шолја

Ориенталната медицина вака ја лекува неплодноста кај жените: Метод кој постигнува резултати

Ориенталната медицина вака ја лекува неплодноста кај жените: Метод кој постигнува резултати

Стапалата се важен дел од телото што честопати се занемарува. Нозете честопати се изложени на опасност, бидејќи имаат сериозна задача да ја носат тежината на целото тело. Во стапалата има нервни рецептори кои се поврзани со внатрешните органи во телото. Со затоплување на стапалата, можеме да го зајакнеме здравјето и да го подобриме имунитетот. Лекарите

Колпишмиде (Кокмишка) – стар рецепт, прастар, македонски…Омилена сечена пита

Колпишмиде (Кокмишка) – стар рецепт, прастар, македонски…Омилена сечена пита

Фото и рецепт: Верче Костоска – Колпишмиде Рецептот за оваа превкусна пита го објави нашата драга членка Верче Костоска во групата НМД рецепти. Ова е најпознатата македонска погача за која секој крај си има свое име и свој стил на приготвување. Она што е заедничко, е неодоливиот вкус од кој не можете да се заситите. Рецепт 1 – Потребни состојки: 1,5

Рецепт за американски палачинки со кој нема промашување – Pancakes со мерки на чаша

Рецепт за американски палачинки со кој нема промашување – Pancakes со мерки на чаша

Фото и рецепт: Сунчица Савиќ Стојановиќ – Pancakes За мерење се користи чаша од 200 мл. Потребни состојки: 2 чаши млеко 2,5 чаши брашно 1/3 чаша шеќер, може и помалку 1/3 растопен путер 2 јајца 1 прашок за печиво 1 прстофат сол Постапка: Белките одвојте ги од жолчките, додадете прстофат сол и пенасто изматете ги и постепено додадете го шеќерот додека

Бурек со месо – толку едноставно и лесно до совршен бурек

Бурек со месо – толку едноставно и лесно до совршен бурек

Фото и рецепт: Андреа Стојадиновиќ (Инстаграм профил @la_cuisine_de_maman_ ) Многу вкусен бурек со месо, подобар од бурекчилница! Потребни состојки: 500 г кори 450 мл газирана вода 110 мл масло малку сол по вкус За фил: 450 г мелено месо 1 главица црвен кромид зачини по вкус Постапка: Запржете го ситно исечканиот кромид на малку масло додека да омекне

Го јакне имунитетот, го намалува притисокот, спречува пневмонија и рак – Овој домашен сок е чисто злато

Го јакне имунитетот, го намалува притисокот, спречува пневмонија и рак – Овој домашен сок е чисто злато

Овие ситни зрнца имаат огромна моќ да влијаат врз нашето здравје. Иако потекнува од Северна Азија и Европа, рибизлата е овошје кое е релативно популарно и кај нас. Постојат три вида рибизли: црвена (Ribes Rubrum) црна (Ribes Nigrum) и бела рибизла. Црната рибизла е многу здрава бобинка. Покрај тоа што помага за нормализирање на крвниот притисок, успешно

Пченкарни палачинки – здрави, вкусни и заситни, одлични за појадок или вечера, а зошто да не и за ручек

Пченкарни палачинки – здрави, вкусни и заситни, одлични за појадок или вечера, а зошто да не и за ручек

Рецепт и видео прилог на Мои Домашни Рецепти: Пченкарни палачинки. Еднаш мора да ги пробате, а потоа ќе ви станат редовни на менито. Вкусни, меки, заситни… за појадок или вечера се одлични, а зошто да не и за ручек… Потребни состојки: 5 јајца сол по вкус 500 мл вода 500 мл млеко 550 г пченкарно брашно 50 мл масло кашкавал по потреба Постапка: Во подлабок

Уживање кое се топи во уста – кремаст млечен колач

Уживање кое се топи во уста – кремаст млечен колач

Фото и рецепт: Александра Шуманова Рецептот за овој вкусен и кремаст колач ни го претстави нашата драга членка Александра Шуманова во групата НМД рецепти. Колачот е нежен и буквално се топи во уста. Потребни состојки за кора: 5 белки 200 г шеќер 1 ванилин шеќер 100 г мелени ореви 100 г рендано чоколадо 1 прашок за печиво 100 г брашно За глазура: 50

За 21 ден ослабев 8 кг – Секој ден јадев супа од коски, но според овој принцип

За 21 ден ослабев 8 кг – Секој ден јадев супа од коски, но според овој принцип

На почетокот од годината, кога започна карантинот, почнав да јадам сè и сешто, не внимавав многу и плус немав физичка активност. За првпат во мојот живот јадев сè без воздржување, па што и да ми беше понудено, јадев. Резултатот од тој мој хедонизам во храната беше десет килограми вишок! По неколку месеци поминати во тренерки и хеланки, морав да облечам