притисни ентер »

Извори

Независен

Росана Петревска со нов деловен имиџ во јавноста: Росица Мршиќ знае што е најдобро за мене
Росана Петревска со нов деловен имиџ во јавноста: Росица Мршиќ знае што е најдобро за мене

Росана Петревска со нов деловен имиџ во јавноста: Росица Мршиќ знае што е најдобро за мене

Лејла Сабит Ги сакам македонските дизајнери и ѝ се воодушевувам на Росица, а таа знае што одговара на мојот сензибилитет и начинот на кој  професионално функционирам, така што умее преку облеката да го извади најдоброто од мене, вели за „Независен“ м-р Росана Петревска (35), портпарол на АМСМ за соработката со реномираната модна дизајнерка Мршиќ која

Гасификацијата на Битола доцни, загадувањето се решава со инвертер клими

Гасификацијата на Битола доцни, загадувањето се решава со инвертер клими

Битола чека неискористената топлина од РЕК „Битола“ конечно да се користи за загревање на домовите Според прогнозите на општинската власт инфраструктурата за гасоводот треба да почне да се гради околу Нова година. Сега тече акцијата за субвенционирање инвертер клими вредна 2,5 милиони евра Анета Блажевска БИТОЛА – На прагот на новата грејна сезона,

Јанкулоска спроведена в затвор

Јанкулоска спроведена в затвор

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за да ја издржи затворската казна од 4 години и 8 месеци за случајот „Тенк“. Од полицијата посочија дека по наредба на судот таа попладнево била однесена во затвор. Од Кривичниот суд пак, велат дека за Јанкулоска е во сила упатниот акт пред таа да бара вонредно преиспитување на „Тенк“ од Врховниот

Време е за мантил: Асоцира на дожд, а некои го мешаат со баде мантил

Време е за мантил: Асоцира на дожд, а некои го мешаат со баде мантил

Ниту капут, ниту џемпер. Ниту тенко, ниту дебело. Ниту зима, ниту лето. Златна средина во женскиот и машкиот гардеробер. Краток, долг, тренд или класика. Анонимен од распродажба или славен од „Барбери“. Внатре може да го соблечете или да го носите како сако или фустан. Стегнат со ремен во струкот или слободен како балонер. Со мантилот почитувате правила

СЈО си исплатило незаконски 282.897 илјади денари надоместоци

СЈО си исплатило незаконски 282.897 илјади денари надоместоци

Државниот завод за ревизија соопшти дека  дел од надоместоците што се исплаќале во Специјалното јавно обвинителство во 2015 година не биле законски  и дека на таков начин биле поделени во 2015 година вкупно 282.896 илјади денари со дискрециона постапка. Според наодите на Државниот завод за ревизија, надоместоците не треба да бидат поголеми од 35 отсто

СДСМ го прашува ВМРО-ДПМНЕ каде се „компјутерите за секое дете“ место да критикуваат за онлајн наставата
СДСМ го прашува ВМРО-ДПМНЕ каде се „компјутерите за секое дете“ место да критикуваат за онлајн наставата

СДСМ го прашува ВМРО-ДПМНЕ каде се „компјутерите за секое дете“ место да критикуваат за онлајн наставата

СДСМ се брани од нападите на ВМРО-ДПМНЕ околу почетокот на онлајн наставата во училиштата и прашува каде се компјутерите за секое дете, за кое нивната влада потроши десетици милиони евра, бидејќи се виде дека тие не завршиле во училиштата. -Онлајн платформата се уште е во тест фаза, ВМРО-ДПМНЕ не знае за ништо друго освен за деструкција и лажни вести

Бислимоски: Снабдувачите подготвени за грејната сезона, радијаторите ќе греат од 6:00 часот

Бислимоски: Снабдувачите подготвени за грејната сезона, радијаторите ќе греат од 6:00 часот

БЕГ, ЕСМ Енергетика и Скопје Север ги имаат направено сите неопходни подготовки за старт на грејната сезона и се целосно подготвени и не очекуваат никакви проблеми. Поради инвестиции во дистрибутивната мрежа на БЕГ и оптимизирање на нивните капацитети за производство на топлинска енергија, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6:00

Фатиме Фетаи: Обвинителка или модна икона

Фатиме Фетаи: Обвинителка или модна икона

Фото: Б. Грданоски Обвинителката Фатиме Фетаи ги менува фризурите и стилот на облекување, ама останува доследна на театралноста, црвениот кармин, црвениот лак на долгите нокти и драматично нашминканите зелени очи. Како моќна фигура на судењата кои ја потресуваат и предизвикуваат внимание во македонската јавност, ја дозира и моќноста на облеката. Еднаш

Пандемијата го искачи германискиот јавен долг на рекордни 2,1 билиони евра

Пандемијата го искачи германискиот јавен долг на рекордни 2,1 билиони евра

Јавниот долг на Германија оваа година поради пандемијата на коронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за статистика. – Вкупниот јавен долг на државата, покраините и општините е зголемен во споредба со крајот на минатата година за 11 отсто, па кон крајот на јуни изнесувал 2,1 билион евра, се наведува во соопштението на

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал  следи закрепнување кое доколку успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското произвдоство

Индустриското производство во август пониско за 9,1 отсто од истиот месец лани

Индустриското производство во август пониско за 9,1 отсто од истиот месец лани

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, намалување од 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во август

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014. -Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат, а две од галиите

Приведен маж од Гостиварско што треба да лежи во затвор шест години

Приведен маж од Гостиварско што треба да лежи во затвор шест години

Денеска, полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа С.А. (34) од с.Ломница. Тој со наредба од Основниот суд Гостивар се барал за издржување на казна затвор во траење од шест години, а во врска со чл,123 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија.

Распишан тендерот за изградба на брана на реката Отиња

Распишан тендерот за изградба на брана на реката Отиња

Министерството за транспорт и врски распиша јавна набавка за избор на најповолен понудувач за изградба на брана на реката Отиња. Како што соопшти денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, проценетата инвестициска вредност за изградба е 460 милиони денари или 7,5 милиони евра. Средствата се обезбедени од Буџетот на Министерството за

Ситуацијата во Босна и Херцеговина не се смирува: 225 новозаразени 14 починаа

Ситуацијата во Босна и Херцеговина не се смирува: 225 новозаразени 14 починаа

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 255 случаи на заразени со корона вирус и 14 починати. Во Заводот за јавно здравје на Федерацијата пријавени се 1.750 примероци, од кои 155 биле позитивни. Досега се се тестирани вкупно 156.112 примероци, а Ковид-19 е потврден кај 17.646 лица. Што се однесува на Република Српска корона вирусот