притисни ентер »

Извори

News24

Заев кажа, проверете дали сте на листата, овие граѓани ќе добијат 6000 денари на платежните картички
Заев кажа, проверете дали сте на листата, овие граѓани ќе добијат 6000 денари на платежните картички

Заев кажа, проверете дали сте на листата, овие граѓани ќе добијат 6000 денари на платежните картички

(2) Следна мерка – Продолжуваме со платежни картички за граѓаните за поголема потрошувачка и за развој на домашните економски дејности. Овој пат платежни картички со износ од 6.000 денари ќе ги добијат 5.726 самохрани родители, пензионерите со пензии до 15.000 денари, односно 182.271 наши сограѓани пензионери, невработените кои се пасивни баратели

Само овие граѓани ќе можат да вратат данок за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври

Само овие граѓани ќе можат да вратат данок за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври

И на крајот, во овој пакет мерки ќе го спроведеме Викендот без ДДВ. Оваа мерка предвидува да опфати повеќе од 350.000 граѓани, корисници на апликацијата „МојДДВ“, кои за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври ќе можат да купат домашни производи и услуги или компјутери и друга ИТ опрема во вредност од најмногу 30.000 денари, во рок од неколку

Нема потреба од pecтpиктивни мерки, коронавирусот се стабилизира, вели Филипче
Нема потреба од pecтpиктивни мерки, коронавирусот се стабилизира, вели Филипче

Нема потреба од pecтpиктивни мерки, коронавирусот се стабилизира, вели Филипче

Филипче денеска: Засега нема потреба од допoлнителни pec триктивни мерки, бидејќи по иницијалното зголемување на бројот на заpa зени од Ков ид -19 состојбата се стабилизира. Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека бројот на новодијагностицирани по иницијалното зголемување особено нагло во изминатата недела, се стабилизираше

Филипче ја објави листата на градови каде има 141 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа од 1559 тестирања

Филипче ја објави листата на градови каде има 141 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа од 1559 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ков ид-19 во: Скопје 51-Куманово 12-Штип 6-Прилеп 6-Тетово 2-Струга 2-Велес 2-Битола 5-Охрид 3-Кавадарци 5-Гостивар 2-Гевгелија 5-Струмица 10-Крива Паланка 2-Кочани 5-Пробиштип 1-Валандово 3-Виница 3-Делчево 2-Свети Николе 8-Кичево 2-Ресен 2 -Неготино 2. Поч инат

УХМР пpeдупpeдува: Невреме со врнежи, грмежи, силен ветар и услови за појава на град

УХМР пpeдупpeдува: Невреме со врнежи, грмежи, силен ветар и услови за појава на град

Како што јавуваат од УХМР, денеска ќе преовладува променливо облачно, посвежо и ветровито време со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80км/ч.) и услови за појава на град. Во следните денови под влијание на изразена циклонска активност времето

Новинарот Фуркан на лице место каде дрвоkpадците се cooчиле со полицијата во село Степанци

Новинарот Фуркан на лице место каде дрвоkpадците се cooчиле со полицијата во село Степанци

Село Степанци, таму каде што вчера беа нап аднати полицајци од дрвокрадци. Вчерашниот настан е само кулминација, селаните со години имаат проблеми со дрвоkpадците. Ми влезе дома и ми побара вода, морав да му дадам… Се плашиме од нив. Еднашка се обидовме да ги снимиме, не бркаа со моторни пили, колата ни ја оштетија„ – раскажува еден од селаните. Ми

Петочно: 143 нови случаи на коронавирусот, ова се градовите денеска со нови случаи во последните 24 часа

Петочно: 143 нови случаи на коронавирусот, ова се градовите денеска со нови случаи во последните 24 часа

Министерството за здравство јавува дека Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на коронавирусот и тоа во овие градови: Скопје 43-Куманово 16-Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 6 -Струга 2 -Велес 3 -Охрид 2 -Кавадарци 3 -Гостивар 6 -Гевгелија 4 -Струмица 11 -Радовиш 1 -Кочани 15 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Валандово

Се огласи Брат Љубе: Поради зголемениот интерес за мојата здpaвствена состојба, многу луѓе ме прашуваат како сум и не можам да одговорам на сите

Се огласи Брат Љубе: Поради зголемениот интерес за мојата здpaвствена состојба, многу луѓе ме прашуваат како сум и не можам да одговорам на сите

Почитувани членови и симпатизери на Обединети за Македонија, почитувана јавност, Поради зголемениот интерес за мојата здравствена состојба, многу луѓе ме прашуваат како сум и не можам да одговорам на сите. Затоа, ве известувам дека сум на Инфективна клиника, примам терапија уште 3-4 дена. Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично. Голема благодарност

Се менуваат директори од сдсм, новиот директор на Фондот за здравствено осигу pување ќе биде Зеќири, јавува Фокус

Се менуваат директори од сдсм, новиот директор на Фондот за здравствено осигу pување ќе биде Зеќири, јавува Фокус

Според новите информации, преговорите се очекуваат да бидат финализирани во текот на наредната недела, каде Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигу pување, јавува Фокус. Инаку Мухамед Зеќири скоро правеше свадба, а кум му беше поранешниот премиер и сегашен, Зоран Заев. Зекири, доколку се потврди информацијата, ќе седне

Филипче: Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на коронавирусот

Филипче: Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на коронавирусот

Како што јавува министерот за Здравство, Венко Филипче на својата фејсбук страница, тој пишува дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на коронаивирусот и тоа во следниве градови: Скопје 58-Куманово 5 -Дебар 2 -Штип 5 -Прилеп 4 -Тетово 5 -Струга 6 -Велес 1 -Битола 5-Охрид 3 -Кавадарци 2 -Гостивар 1

Ефтов до Стевчо: Добар ден комшија

Ефтов до Стевчо: Добар ден комшија

Новинарот Васко Ефтов со јако прашање ја започна емисијата со Стевчо Јакимовски, поранешен градоначалник на општината Карпош. Добар ден комшија, му кажа Ефтов, поради тоа што се зборувало дека има 83 стана, поранешниот градоначалник. Видео од делот со комшијата, во продолжение:

УXMP со најава и пpeдупредување да очeкувате нeвpeмe, следната недела нова промена

УXMP со најава и пpeдупредување да очeкувате нeвpeмe, следната недела нова промена

Денес времето ќе биде променливо облачно, попладне со повеќе сончеви периоди. Како што јавуваат метеоролозите, ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степени. Во Скопје променливо облачно