притисни ентер »

Извори

Нетпрес

Витанов: Припадноста е непозната категорија во економијата
Витанов: Припадноста е непозната категорија во економијата

Витанов: Припадноста е непозната категорија во економијата

Зоран Витанов поранешен министер за економија, пред два дена во емисијата „Топ тема“ на “Телма” телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, дека економијата не познава припадност, туку познава компетенции, како и тоа дека ДУИ 19 години создава политики на припадност, а Македонија е сеуште на дното од Европа. „Такво нешто

Стоичков: Како можеше Бил Гејтс пред пет години да каже дека во 2020 ќе има пандемија?

Стоичков: Како можеше Бил Гејтс пред пет години да каже дека во 2020 ќе има пандемија?

Најголемиот бугарски фудбалер на сите времиња и „Златна топка“ во 1994 година, Христо Стоичков, кој сега работи за една телевизија во Мајами, во интервју за бугарски медиум, рече дека се сомнева околу вистината за коронавирусот. „Треба да се има ред и дисциплина, да се слушаат докторите, професорите, доцентите. Во телевизијата во Мајами има над 3.000

Денеска регистрирани 148 нови случаи на Covid-19, тројца починати

Денеска регистрирани 148 нови случаи на Covid-19, тројца починати

Во последното деноноќие во Македонија со 1.224 спроведени тестирања на коронавирусот, потврдени се нови 148 случаи на заразата, оздравени се 65 пациенти, а забележани се три нови смртни исходи од Covid-19, соопшти во неделата министерството за здравство. Во болнички услови се починати тројца пациенти, на 62-годишна возрат од Прилеп, од Кочани на 87

Македонската економија ја очекува тежок период, предупреди Мицкоски

Македонската економија ја очекува тежок период, предупреди Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференцијата во неделата ги критикуваше како задоцнети антимеркиктемерките кои претходно ги промовираше премеирот Зоран Заев од владејачката СДСМ за справување со корона вирусот. Како што истакна претседателот на опозицијата, македонската економија на чело со оваа Влада не ја очекуваат сјајни денови

Владините антикризни мерки се свесно популистички креирани за локалните избори, но ќе донесат подлабока криза

Владините антикризни мерки се свесно популистички креирани за локалните избори, но ќе донесат подлабока криза

Мерките кои претходно во неделата гиу промовираше премиерот Зоран Заев како четврт пакет за помош на економијата во кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, се популистички и свесно креирани за следниот циклус на локалните избори и ќе ја однесат земјата во уште подлабока криза, а ранливите групи како студентите, самохраните мајки и учениците

На Барса ѝ беше доволно едно полувреме со Вилјареал
На Барса ѝ беше доволно едно полувреме со Вилјареал

На Барса ѝ беше доволно едно полувреме со Вилјареал

Фудбалерите на Барселона во својот прв натпревар во новото шпанско првенство со 4:0 (4:0) го победија Вилјареал, на премиерата на новиот тренер Роналд Куман. Победникот беше решен веќе во првото полувреме, кога Барселона ги постигна сите четири погодоци. Првите два гола ги постигна 17-годишниот Ансу Фати, во 15 минута на повратна топка од Жорди Алба,

Два гола на Икарди за гостинска победа на ПСЖ

Два гола на Икарди за гостинска победа на ПСЖ

Во последниот натпревар од петтото коло на француското фудбалско првенство, актуелниот првак Пари Сен Жермен на гостувањето кај Ремс победи со 2:0, а двоен стрелец беше Аргентинецот Мауро Икарди. ПСЖ рутински стаса до третата победа оваа сезона. Парижаните повторно прикажаа осредна игра, но разликата во квалитетот сепак беше преголема за играчите на

Без победник во дербито меѓу Рома и Јувентус

Без победник во дербито меѓу Рома и Јувентус

Stadium in Rome, Italy, 26 Semptember 2020. ANSA/FEDERICO PROIETTI Во дербито од второто коло на италијанското фудбалско првенство, Рома и Јувентус на римски „Олимпико“ ги поделија бодовите одигрувајќи 2:2. Дербито донесе возбудлив натпревар во кој домашните двапати беа во водство, но гостите од Торино успеаја двапати да израмнат, вториот пат и со

Демократите сакаат репбликанците да ја „платат цената“ за брзото именување во Врховниот суд

Демократите сакаат репбликанците да ја „платат цената“ за брзото именување во Врховниот суд

Демократскиот кандидат за американски претседател Џо Бајден во неделата изјави дека гласачите нема да ја толерираат „злоупотребата на моќта“ доколку републиканскиот претседател Доналд Трамп и републиканците пред изборите на 3-ти ноември ја именуваат конзервативната судијка Ејми Кони Барет во Врховниот суд. Републиканците најавија дека брзо ќе го потврдат

Македонците со истечен пасош низ светот нема скоро да дојдат до патна исправа

Македонците со истечен пасош низ светот нема скоро да дојдат до патна исправа

Македонските граѓани кои се наоѓаат во странство а на кои им е истечен пасошот нема во скоро време да дојдат до патна исправа. Иако тие веќе подолго време бараат тимови од Министерството за надворешни работи да дојдат во нивните држави за да им земат податоци и да ги фотографираат тоа засега не е можно. Причината е јасна а тоа е корона кризата и строгите

Тежок домашен пораз на Сити, хет-трик на Варди

Тежок домашен пораз на Сити, хет-трик на Варди

Во третото коло на англиското фудбалско првенство Лестер Сити на стадионот „Етихад“ го победија домашниот Манчестер Сити со 5:2 со три гола на Џејми Варди. Ова е првпат во 686 натпревари на кои Пеп Гвардиола бил тренер неговата екипа да прими пет погодоци, или првпат по 644 меча неговата екипа да прими повеќе од четири гола, и првпат во 438 домаши

Конечни резултати: Швајцарците одбија укинување на слободата на движењето со ЕУ, тесно за авионите и волците

Конечни резултати: Швајцарците одбија укинување на слободата на движењето со ЕУ, тесно за авионите и волците

Швајцарсиките гласачи на референдумот во неделата го одбија со големо мнозинство предлогот на десната партија за укинување на договорот за слободно движење на луѓето со Европската унија, потврдија конечните резултати. Предлогот беше на Швајцарската народна партија (SVP) која се противи на либералната имигрантска политика која во земјата носи годишно

Заев прет посетата на Софија, со Борисов телефонски ги договарале деталите

Заев прет посетата на Софија, со Борисов телефонски ги договарале деталите

Премиерите на Република Северна Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка меѓу двете земји, соопшти Владата. „Во фокусот на разговорот беше Берлинскиот процес и заедничкото успешно претседавање кое е особено важно за зајакнување на регионалната соработка и интеграција

Елмас стрелец во демонтирањето на Џенова

Елмас стрелец во демонтирањето на Џенова

27 September 2020. ANSA / CESARE ABBATE Македонскиот фудбалски репрезентативец Ељиф Елмас постигна погодок, неговиот него втор во Серија А, во убедливата победа од 6:0 на неговиот Наполи против Џенова на репрезентативниот капитенот Горан Пандев. Еламс прецизно стрелеше во 69 минута, тогаш за 5:0. Инаку и Елмас и Пандев мечот го почнаа на клупата за

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

Група кичевци попладнево протестираа со возила против поскапувањето на електричната енергија. Граѓаните протестираа движејќи се во колона по магистралниот пат Скопје – Охрид во делот кој минува низ Кичево, односно од под село Другово до раскрсницата према РЕК „Осломеј” со двесеттина возила. Протестот помина без инциденти и траеше околу половина час