притисни ентер »

Извори

Наслов

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври – викенд без ДДВ
Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври – викенд без ДДВ

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври – викенд без ДДВ

Викендот без ДДВ кој е планиран за празничниот викенд од 10 до 12 октомври впрочем треба да опфати повеќе од 350.000 граѓани, корисници на апликацијата „МојДДВ“. Премиерот Зоран Заев го промовираше денеска објавувајќи го четвртиот пакет антикризни мерки тежок 470 милиони евра. Целиот пакет содржи 31 мерка. Граѓаните кои за време на продолжениот викенд

По 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти – вкупно 280.000 луѓе

По 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти – вкупно 280.000 луѓе

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 283.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студенти Премиерот Зоран Заев соопшти кои се мерките од четвртиот пакет антикризни мерки, меѓу нив една е мерката за платежни картички. „Овој пат

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, по пониски цени, изјави премиерот на државава, Зоран Заев во интервју за Локално . За време на овој период,

Се намалува данокот на личен доход во ИКТ

Се намалува данокот на личен доход во ИКТ

Четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата ќе биде објавен денеска, а дел од мерките ќе бидат даночни олеснувања за одредени сектори. Владата планира од следната година повеќе расходи на фирмите да бидат даночно признат расход. Денеска ќе бидат обелоденети дел од нив, а тие ќе бидат со важност од следната година. Така од 1 јануари следната година расходите

Платежни картички, даночни олеснувања – нов пакет антикризни мерки

Платежни картички, даночни олеснувања – нов пакет антикризни мерки

Платежни картички за пензионери и невработени ќе бидат дел од новите мерки кој денеска ќе биде усвоен и презентиран. Вкупно 350 милиони евра ќе вреди четвртиот пакет економски мерки со кој Владата ќе се обиде да им помогне на фирмите и на граѓаните кои се погодени од кризата. Тој ќе биде усвоен денеска на седница на Влада, а се очекува денеска да биде

Филипче: Засега нема нови рестрикции и карантини

Филипче: Засега нема нови рестрикции и карантини

Нема потреба од рестрикции и карантини, но ако има значајна промена на епидемиолошката слика првиот чекор би бил некоја форма на поблаги рестриктивни мерки, рече вчера министерот за здравство Венко Филипче. Тој потенцира дека веќе беше најавено ограничувањето на јавните собири, што во некои општини може да значи и целосна забрана за нив. Во Македонија

Нови 159 заразени, шест починаа од Ковид-19

Нови 159 заразени, шест починаа од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-25, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-7, Тетово-9, Струга-15, Велес-2, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-5, Гостивар-22, Гевгелија-5, Струмица-1, Радовиш-1, Кочани-2, Пехчево-1, Берово-9, Виница-2, Делчево-4,

По 200 денари за на врв на Галичица: Кој им наплаќа на планинарите

По 200 денари за на врв на Галичица: Кој им наплаќа на планинарите

Едно Магаро 200 денари  – вака е насловен постот на фејсбук во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари на врвот Магаро на Галичица. Да, наплатена им била карта со фискална сметка за да се искачат до врвот. „Вчера наутро на местото кај што вообичаено се поаѓа кон највисоката точка на Галичица,

Навални сепак ќе се лекува во Германија

Навални сепак ќе се лекува во Германија

Управата на руската болница, каде е хоспитализиран лидерот на руската опозицијаАлексеј Навални, денеска е префрлен на лекување во Германија. Претходно, семејството на Навални побара тој да го продолжи лекувањето во Германија. „Одлучивме да не се спротиставуваме на негово префрлање во друга болница, што ќе ја одреди неговото семејство, изјави заменик

Јетон Шаќири министер за администрација од ДУИ

Јетон Шаќири министер за администрација од ДУИ

Jетон Шаќири е предлот на ДУИ за нов министер за информатичко општество и администрација. Шаќири кој е од Струга моментално е пратеник во новиот собраниски состав. Тој е професор на Меѓународниот универзитет во Струга и беше директор на Водовод и канализација од Струга, некогашна Проаква. Шаќири важи за човек од доверба на струшкиот градоначалник Рамиз