притисни ентер »

Извори

Музика 24

Биба Додева в понеделник го промовира својот најнов студиски албум „Незаборавни“
Биба Додева в понеделник го промовира својот најнов студиски албум „Незаборавни“

Биба Додева в понеделник го промовира својот најнов студиски албум „Незаборавни“

Како што дознава музичкиот портал Музика24, познатата македонска поп пејачка и авторка Биба Додева в понеделник со почеток во 19:30 во отворениот дел на хотелот “Александар Палас” ќе го промовира својот нов студиски албум насловен „Незаборавни“. Албумот е составен од преработки на 11 македонски евергрини и од две бонус песни од последните два фестивала

“Студени очи” нова песна на Пепа Димитрова

“Студени очи” нова песна на Пепа Димитрова

Како и секогаш досега, така и овој пат, младата позната и популарна македонска поп пејачка Пепа Димитова позитивно ги изненадува своите фанови, македонската публика и сите оние кој ја почитуваат и сакаат македонската музика. Таа вечерва на Фестивалот на забавни мелодии “Макфест” ќе ја промовира својата најнова песна за која што текстот го напиша Игор

Музичко-актерски перформанс „Патеки“ во Хераклеа

Музичко-актерски перформанс „Патеки“ во Хераклеа

Со музичко-актерскиот перформанс „Патеки“ во режија на Јован Ристовски започна овогодинешното издание на Фестивалот на музика од светот во Битола. Музичкиот дел  беше во изведба на Камерниот оркестар на Битола под диригентската палка на Владимир Димовски и солистите Наде Талевска, Бојан Стојков, Ирена Димовска, Тамара Стојковска и Дарко Нешовски. За

Погледнете: Како изгледа, што и како прави денес она слатко момче од Киндер чоколадите?

Погледнете: Како изгледа, што и како прави денес она слатко момче од Киндер чоколадите?

Не постои дете кое што досега не вкусило од оние надалеку препознатливи и превкусни киндер чоколадциња, а на самата опаковка и обвивка стои едно насмеано и слатко детенце. Токму тоа детенце денес има 29 години и е познат светски модел, а како што и самиот тој вели потекнува од Србија каде што и има живеено. Можеби името Алесандро Егер ништо нема да

“Фрајле” со голем концерт пред македонската публика

“Фрајле” со голем концерт пред македонската публика

Веќе традиционално средите во единствениот музички бар кај нас се резервирани за уникатни музички патувања. Овој пат, односно на 23-ти септември, во Intermezzo Music Bar доаѓаат девојките кои пеат песни од Тоше, имаат дует со Тијана, освоија награда на минатогодишниот “Макфест” – ако се уште не претпоставивте, станува збор за популарниот женски бенд

На 23-ти септември „Тумба фест“,  Општина Куманово се оградува
На 23-ти септември „Тумба фест“,  Општина Куманово се оградува

На 23-ти септември „Тумба фест“, Општина Куманово се оградува

На 23-ти септември на платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе се одржи осмото издание на фестивалот на новосоздадена македонска народна шегобијна песна „Тамбура фест“. – „За време на фестивалот ќе бидат запазени сите заштитни протоколи: просторот за седење ќе е заграден со специјални банкини од полиција, местата за седење

Хали Бери во врска со музичар

Хали Бери во врска со музичар

Како што пишуваат светските медиуми, познатата актерка Хали Бери потврди дека има нов маж во нејзиниот живот. Таа неодамна споделила фотографија на Инстаграм на која позира во маица со името на пејачот Ван Хант. “Сега знаете”, напишала таа покрај фотографијата додавајќи емотикони со црно срце и стопало. Стапалото се чини е повикување на фотографијата

Лепа Брена ужива на одмор во Црна Гора

Лепа Брена ужива на одмор во Црна Гора

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена уште еднаш покажа дека има тело на кое може да му позавидат и многу помладите девојки. Лепа Брена во моментов ужива на својата јахта во друштво на сопругот, легендарниот тенисер Боба Живојиновиќ. Атрактивната пејачка објави фотографија од одморот во Црна Гора на кое Брена плени со својот изглед во бел костим за

Концертите на квартетот „Бонд“ одложени по втор пат, овој пат за февруари 2021

Концертите на квартетот „Бонд“ одложени по втор пат, овој пат за февруари 2021

Концертите на квартетот „Бонд“ закажани за 25-ти, 26-ти и 27-ми септември, сепак, овој момент нема да се одржат. Причините за тоа се разбирливи. Имено протоколите според кои Македонската филхармонија може да работи со најмногу 30% капацитет, не дозволуваат „Бонд“ да ги гледаат сите оние кои ги задржале билетите за нивните настапи. “Со менаџментот на

Концертите на квартетот „Бонд“ одложени по втор пат, овој пат за февруари 2021

Концертите на квартетот „Бонд“ одложени по втор пат, овој пат за февруари 2021

Концертите на квартетот „Бонд“ закажани за 25-ти, 26-ти и 27-ми септември, сепак, овој момент нема да се одржат. Причините за тоа се разбирливи. Имено протоколите според кои Филхармонија може да работи со најмногу 30 % капацитет, не дозволуваат „Бонд“ да ги гледаат сите оние кои ги задржале билетите за нивните настапи. Па, поради тоа, со менаџментот

Јубилеен концерт на „Синтезис“ на 23-ти септември на плоштад „Мајка Тереза“

Јубилеен концерт на „Синтезис“ на 23-ти септември на плоштад „Мајка Тереза“

Најпознатата македонска и една од најпознатите балкански етно групи „ Синтезис “, ќе одржи славенички концерт по повод јубилејот 25 години артистичка кариера. Со повеќе од 500 концерти одржани на сите континенти, и настапи во некои од најпознатите светки сали и фестивали, „Синтезис“ се најголемите амбасадори на македонската музика ширум светот. Од

Јубилеен концерт на „Синтезис“ на 23-ти септември на плоштад „Мајка Тереза“

Јубилеен концерт на „Синтезис“ на 23-ти септември на плоштад „Мајка Тереза“

Најпознатата македонска и една од најпознатите балкански етно групи „ Синтезис “, ќе одржи славенички концерт по повод Јубилејот 25 години артистичка кариера. Со повеќе од 500 концерти одржани на сите континенти, и настапи во некои од најпознатите светки сали и фестивали, „Синтезис“ се најголемите амбасадори на македонската музика ширум светот. Од

Промовирана монографијата „Октет Куманово”

Промовирана монографијата „Октет Куманово”

Вчера вечер во Куманово се одржа промоција на монографијата „Октет Куманово” на авторот Петар Николовски, по повод 37-годишното постоење на овој состав. Културниот настан беше во организација на Фондацијата за култура и спорт-Куманово, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Куманово. Градоначалникот Максим Димитриевски се обрати

Промовирана монографијата „Октет Куманово”

Промовирана монографијата „Октет Куманово”

Вчера вечер во Куманово се одржа промоција на монографијата „Октет Куманово” на авторот Петар Николовски, по повод 37-годишното постоење на овој состав. Културниот настан беше во организација на Фондацијата за култура и спорт Куманово, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Куманово. Градоначалникот Максим Димитриевски се обрати

Концерт по повод 1000 години Бигорски манастир во Филхармонија

Концерт по повод 1000 години Бигорски манастир во Филхармонија

Посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи на 23-ти септември (среда), во Големата сала на Филхармонијата, со почеток во 20 часот. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат: Кристијан Антовски (баритон), Игор Милевски (виолина), Петар Христов