притисни ентер »

Извори

МТМ

„Вашингтон пост“ го поддржа Бајден на претседателските избори
„Вашингтон пост“ го поддржа Бајден на претседателските избори

„Вашингтон пост“ го поддржа Бајден на претседателските избори

Престижниот американски дневен весник „Вашингтон пост“ соопшти дека го поддржува демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите на 3 ноември против Доналд Трамп. Весникот го карактеризира Трамп како „најлошиот претседател на модерното време“. Во уводникот, весникот проценува дека Бајден, поранешниот потпретседател на САД, на возраст од 77 години, е „исклучително

Ерменците ја гарантираат безбедноста – Црвена звезда ќе гостува во Ереван

Ерменците ја гарантираат безбедноста – Црвена звезда ќе гостува во Ереван

Арарат и Црвена звезда плејоф натпреварот за пласман во фазата по групи во Лига Европа ќе го одиграат во Ереван, одлучи УЕФА. Местото на одигрување на овој натпревар беше доведено под знак прашалник поради воената состојба која е воведена во Ерменија. УЕФА во вторникот само го потврди терминот на одигрувањето на натпреварот, 18 часот по локално време

Орбан бара оставка од потпретседателката на Европската комисија

Орбан бара оставка од потпретседателката на Европската комисија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан бара оставка од потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова поради нејзините погрдни јавни изјави за демократијата во Унгарија. Унгарскиот премиер во неколку наврати беше критикуван од лидерите на ЕУ за неговите одлуки да ги стави судството, медиумите и академската заедница под подиректна државна контрола,

Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на Твитер дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. И двете страни пријавуваат и напади и жртви. Претходно беше објавено дека Ерменија уништила азејбејџански текови. Поради ескалацијата на судирите во областа Нагорно-Карабах генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш свика итна седница на Советот

Илјадници ученици и денес не можат да се приклучат за онлајн учење, Царовска повикува на трпение

Илјадници ученици и денес не можат да се приклучат за онлајн учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, националната платформа за онлајн учење и денес паѓа Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не можеа да се приклучат на националната платформа за онлајн на закажаната генерална проба. Требаше да се приклучат и основните и средните училишта, но сите обиди завршија со објаснување дека се работи на одржување на

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет
Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози вакцина Спутник В, користени за борба против коронавирусот, објавија руските медиуми. „ РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник В за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Средниот

Полицијата во Каталонија “бомбардирана“ со свински глави поради смената на регионалниот претседател

Полицијата во Каталонија “бомбардирана“ со свински глави поради смената на регионалниот претседател

По одлуката на шпанскиот Врховен суд да ја поддржи суспензијата на регионалниот претседател Квим Тора, стотици демонстранти излегоа на улиците, од кои дел ја нападнаа силно вооружената полиција со свински глави, пренесува РТ. Протестите беа организирани од Комитетите за одбрана на Републиката, а приврзаниците ги исполнија улиците на каталонскиот регионален

Околу 100.000 луѓе ги преплавија улиците на 50-от ден протести во Белорусија

Околу 100.000 луѓе ги преплавија улиците на 50-от ден протести во Белорусија

Приближно 100.000 луѓе во белоруската престолнина Минск излегоа во неделата на 50-от последователен ден на антивладини протести во земјата, пренесува „ Радио Слободна Европа“. Групата за човекови права „Вјасна“ со седиште во Минск објави дека државните безбедносни сили привеле околу 380 лица во Белорусија за време на митинзите на 27 септември, кои

Екипаж на крузер во Грција заразен со коронавирус, 922 патници не смеат да го напуштат бродот

Екипаж на крузер во Грција заразен со коронавирус, 922 патници не смеат да го напуштат бродот

На крузерот „Мајн Шиф 6“ беше спроведено случајно тестирање на 150 од 666 членови на екипажот. Целиот заразен персонал е асимптоматски, пишува „Гардијан“. „Во понеделникот ги добивме резултатите од тестирањето на персоналот и беше утврдено дека 12 члена на екипажот се позитивни на коронавирус“, соопшти туристичката компанија „Туи“. „Како дел од мерките

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе. „ Спроведувањето

Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и останатите обвинети со жалба во Апелација, откако Кривичниот суд им одреди условна осуда. Таа вели дека за целото обвинение постојат докази кои биле изведени, а судот ги преценил олеснителните околности и затоа досудил, според неа, ниски казни. „Делумно сум задоволна. Задоволна

Царовска: Место да бојкотираат онлајн настава, родителите, градоначалниците и директорите да се седнат да се договорат

Царовска: Место да бојкотираат онлајн настава, родителите, градоначалниците и директорите да се седнат да се договорат

Бојкот на онлајн наставата нема да донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука Мила Царовска. Родители на деца речиси од сите делови на државата, револтирани од тоа што нивните училишта биле одбиени за настава со физичко присуство, на социјалните мрежи се организираат за бојкот на онлајн наставата убедени дека така

„Банка за храна“ го одбележа Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна

„Банка за храна“ го одбележа Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна

Денеска се одбележува Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна. Во рамките на планот и програмата на ФЕБА и ФАО 1st International Day of Awareness of Food Loss and Waste (IDAFLW), организацијата „Банка за храна“ се одлучи да даде конкретен придонес кон одбележување на овој ден. Во Глобалната кампања и акција се вклучија Владата, претседателот

Нов парк за домашни миленичиња во Кисела Вода

Нов парк за домашни миленичиња во Кисела Вода

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2, и истиот е со висина на ограда од 1,6 метри. Во паркот поставена е урбана опрема, осум клупи за одморање, шест корпи за отпадоци и за собирање на изметот. Поставени се и четири реквизити за милениците

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од една година доколку во следните четири години направи кривично дело. Казни добија и петте лица кои обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ги гонеа како извршители на насилството. Александар Трајковски, Дарко Стојчевски добија условна казна