притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Интервју со кинескиот амбасадор во земјава, Џанг Ѕуо, по повод Националниот ден
Интервју со кинескиот амбасадор во земјава, Џанг Ѕуо, по повод Националниот ден

Интервју со кинескиот амбасадор во земјава, Џанг Ѕуо, по повод Националниот ден

1. Како да ја гледаме иднината на Кина по основањето на 71 години? Особено е дека оваа година, целиот свет соочува пандемијата. Одбележувајќи го 71-от Национален ден од основањето на Народна Република Кина, исто така и традиционалниот празник на Кина – Џон Чју (Zhong Qiu) – средината на есента. Во текот на изминативе 71 годинa, во Кина се случиле огромни

Свечен академски час на Факултетот за безбедност
Свечен академски час на Факултетот за безбедност

Свечен академски час на Факултетот за безбедност

Безбедносните промени ја погодија целата планета, не е само прашање на границите и на полицијата на улици, на подготвена Армија да се справи со безбедносните предизвици. Таа покрива речиси сѐ и затоа од сите нас ќе бара знаење, порача министерката Шекеринска на отворањето на учебната година на Факултетот за безбедност. Проректорот на универзитетот

Бочварски: Повеќе транспортни дозволи и продолжување на лиценците за транспортерите

Бочварски: Повеќе транспортни дозволи и продолжување на лиценците за транспортерите

На 7.000 превозници ќе им биде продолжена лиценцата за работа дополнително една година без надомест, најави министерот Бочварски. Посочува - ќе се обезбедат поголем број дозволи за транспортерите, и ќе се намалат финансиските трошоци. Превозниците очекуваат новите мерки да го заживеат стопанството. Транспортните компании работат со капацитетот од 60

Нови 162 случаи со Ковид-19, четворица починати, оздравени 109 пациенти

Нови 162 случаи со Ковид-19, четворица починати, оздравени 109 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1, Виница-2,

Бесими: Четвртиот пакет ќе ги зголеми дефицитот и задолжувањето

Бесими: Четвртиот пакет ќе ги зголеми дефицитот и задолжувањето

Преку банкарскиот сектор ќе се реализира дел од мерките предвидени со четвртиот пакет на поддршка вреден 400 милиони евра, од кои 160 милиони се со директни фискални импликации, најави министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со Македонската банкарска асоцијација. Веќе се работи на кратење на расходите, но дел од пакетот ќе се финансира и преку

Заев: Нема да се случи уставна криза

Заев: Нема да се случи уставна криза

Не може да биде предизвикана уставна криза поради ставот на ВМРО – ДПМНЕ да гласа против одлуките за вонредна состојба, потпишани од шефот на државата – вели премиерот Зоран Заев. Смета дека опозициската партија се однесува несериозно, бидејќи и тие бараа прогласување на вонредна состојба. За Социјалдемократите, опозицијата се води од евтин политички

Игротеките со дозвола за работа, бараат прецизни упатства

Игротеките со дозвола за работа, бараат прецизни упатства

Прилепските игротеки ги разгледуваат протоколите, не се отворени, се подготвуваат за работа. Ова е општитот впечаток при нашето истражување  откако Владата пред три дена го усвои протоколот и даде виза да се отворат. По шестмесечната пауза, со тешкотии за трошоците, помош од државата и упорност, некои веќе со нетрпение чекаат да ги отворат вратите

Студиската година почна со академски час на отворено

Студиската година почна со академски час на отворено

Со прв академски час на отворено почна студиската година. Дел од студентите ќе доагаат на настава, повеќемина се одлучија за онлајн студии. Бруцошите дојдоа по својот индекс. Актуелната состојба со корона пандемијата во говорот на првите луѓе на високообразовните институции. Сите ќе мора да се адаптираме на промените кои ги диктираше Ковид-19, оваа

Во недела ќе се трча 16. Виз Ер Скопски маратон на градските улици

Во недела ќе се трча 16. Виз Ер Скопски маратон на градските улици

Само три дена не делат од почетокот на најмасовната спортска манифестација во земјава  Виз Ер Скопски маратон на која на градските улици ќе учествуваат неколку илјади маратонци, полумаратонци и рекреативци. Деталите поврзани со годинешната 16-та трка на денешната прес-конференција ги соопштија градоначалникот Петре Шилегов, заменик-директорот на Агенција

Филипче- Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

Филипче- Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари работна средба со амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз, на која и се заблагодари за континуираната поддршка во унапредување на здравствената заштита и успешно справување со коронавирусот во нашата држава. „САД сериозно придонесуваат во зајакнување на нашиот здравствен систем. Упативам

Европски денови на културното наследство - „Културното наследство и училиштата“

Европски денови на културното наследство - „Културното наследство и училиштата“

Во организација на Националната галерија на Република Северна Македонија веќе се одржаа две креативни работилници насловени „Детски фасцинации 20“, инспирирани од изложбата „Пејсажни фасцинации 20“ на уметникот Атанас Атанасоски. Музејот Куманово организира посета на локалитетот Камени кукли во с. Куклица и едукативна работилница насловена „Легенди