притисни ентер »

Извори

Мои рецепти

Колач со модри сливи
Колач со модри сливи

Колач со модри сливи

- Изрендајте ја кората од лимонот, а засебно истискајте го сокот од истиот. - Одмерете го брашното и измешајте со пецивото и кората од лимон. - Искостете ги сливите - исечете на парчиња големина која ја сакате вие. - Со миксер пенесто изматете ги јајцата заедно со шекерот и ванилата, потоа додадете го брашното со пеицвото - промешајте, на крај додадете

Слатко од зрели смокви

Слатко од зрели смокви

Ова ми е омиленото слатко, штета што зрелите смокви ги има краток период, Едноставно морав да ги искористам. Овој пат смоквите се од една прилепска смоква (добро е што ја открив ха ха), а по изглед се крушковидни како оние од Домашното слатко од крушковидни смокви на Катерина. - Смоквите ги ставив во сад со вода и сода бикарбона, да спомнам дека смоквите

Торта со капини (чизкејк)(без печење)

Торта со капини (чизкејк)(без печење)

Освежителна,лесна и многу вкусна торта. Подлога Путерот го топиме и го додаваме кај мелените бисквити во кои претходно сме додале шеќер во прав и сок од лимон.Ја месиме смесата и ја ставаме во калап со обрач и убаво ја плескаме со раце. Крем Прво ја матиме слатката павлака, па го додаваме маскарпонето и се заедно матиме.Кремот го ставаме врз подлогата

Кори (јуфки)

Кори (јуфки)

Секоја домаќинка има свој рецепт за кори, јас ги правам вака Од наведените состојкисе замесува тесто на јако,треба убаво да се измеси,па се дели на 2-3 дела.Се оформуваат во ваљак,малку се сплескуваат, се премачкуваат со малку масленце. Се покриваат со најлонска фолија. Се зема еден дел, се сечи на парчиња со дебелина од еден прст. Се поминуваат на

Сникерс коцки (без печење)
Сникерс коцки (без печење)

Сникерс коцки (без печење)

1. Прв слој- бадемите ги ставаме во блендер, ги ситниме како брашно. Ги додаваме овесните снегулки, блендираме. Смесата ја ставаме во длаб сад, го додаваме кокосовото масло и медот. Промешуваме. Во правоаголен сад со димензии 22х 14 цм , обложен со хартија за печење ја ставаме смесата, ја распределуваме подеднакво со лажица и притискаме за да се стегне

Јунешко месо со компир и шампињони

Јунешко месо со компир и шампињони

Подготовка Во длабока тава со загреано масло ставете го исецканиот кромид да се пропржи, па додадете ги сецканите печурки и месото на помали парчиња. Пржите околу 10 мин Потоа, додадете вода и една коцка за супа и оставете да динста 1 час. Потоа додадете ги и компирите исечени на помали парчиња и оставете пак да динста околу 40 мин. Доколку мислите

Моцарела во корнфлекс со пире од грашок и печени шери домати

Моцарела во корнфлекс со пире од грашок и печени шери домати

Идеја за ручек која верувам дека ќе ви се допадне. Најпрво се ставаат шери доматите во тава за печење, се посолуваат и се печат околу 20 минути на 180 степени. Излупениот компир и грашок да се варат, а во мегувреме ја цедиме моцарелата и ја сечиме на кругчиња. Најпрво ја валкаме во брашно, па во јајце и на крај во корнфлекс. Ја пржиме во загреано масло

Солени кифлички со јогурт и белки

Солени кифлички со јогурт и белки

Зарем има нешто повкусно од тазе испечени соленки, кои со својот неодолив мирис што го шират ти отвараат апетит??? Ние дома го обожаваме мирисот и вкусот на топли соленки кои бргу ги снемува од тавчето. Подготовката на овие вкусни соленки е на следниот начин 1. Од сите наведени состојки замесуваме средно меко тесто без претходно да го активираме квасецот

Басбоуса арапски парен колач

Басбоуса арапски парен колач

Подготовка Изматете ги јајцата со шеќер и додадете ги останатите состојки. Истурете во плех обложен со хартија и печете на 200 степени околу 30 минути. Во меѓувреме сварете сируп од шеќер и вода, додека да зоврие, па потоа додадете сок од лимон и гответе уште околу 5 минути. Врелиот колач прелијте го со сирупот и оставете добро да впие и да излади,

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Во брашното додајте го јајцето, сол, квасец, јогурт и замесете тесто. Оставете го тестото на топло место да стаса. Стасано тесто раасукајте го, на половина од тесто изрендајте кашкавал и ставете маслинки ситно сечени. Покријте со другиот дел од тесто. Кора рассукајте малку. Сечете на стапчиња. Стапчињата свиткајте ги. Редете ги стапчињата во тава.

Рафаело Бомбици

Рафаело Бомбици

Мали, вкусни бомбици...одличен избор кој служи за секоја прилика. Најпрво во еден сад на тивок оган ги ставаме водата, шеќерот и ванилата да се стопат, па го додаваме маргаринот. Смесата ја тргаме на страна малку да олади, па го додаваме млекото во прав и кокосот. Мешаме додека се добро да се соедини, малку да олади и формираме бомбици. Во средината

Паста од маслинки и ореви

Паста од маслинки и ореви

Како љубител на маслинките, можам да ви препорачам едно сосче или паста како сакате. Може да се употреби како предјадење, може како додаток на останатите јадења. Вкусот зависи од кој тип на маслинка ќе ставите. Јас го сакам и со потемна маслинка, но бидејќи децата не сакаат многу темни маслинки, овој пат се одлучив за зелената. Рецептот го вкусив

Маринирани пиперки и модар патлиџан

Маринирани пиперки и модар патлиџан

Веднаш да кажам дека вкупната количина на пиперот и модриот патлиџан треба да е 3 кгр. па вие сами прилагодете си дали пола - пола, дали ќе ставите повеќе пипер или модар патлиџан - важно да е 3 кгр. Пиперот ќе го мерите откако сте го исчистиле од семето. - Исчистените пиперки исечете на поедри коцки. Тргнете ги на страна засебно. - Исечете го и модриот

Лепчиња со микс семки и маслинки

Лепчиња со микс семки и маслинки

Превкусни, меки и ароматични лепчиња (без стасување на тестото) Подготовка Во длабок сад ставете ги сувите состојки и промешајте со лажица. Додадете ги водата и маслиновото масло и замесете меко тесто. Од добиеното тесто направете топчиња и наредете ги во набрашнета тава за печење. Печите на 200 степени додека да заруменат убаво одозгора. Добар апетит