притисни ентер »

Извори

ModaМoda.mk

Отворена првата продавница на H&M во Скопје
Отворена првата продавница на H&M во Скопје

Отворена првата продавница на H&M во Скопје

Шведскиот моден бренд Hennes & Mauritz AB (H&M) ја отвори својата прва продавница во Скопје. Се наоѓа во Ист Гејт Мол и е на простор од 2.300 квадратни метри. H&M во Скопје го пречекаа повеќе од 1.000 купувачи кои уште во раните утрински часови застанаа во редот пред продавницата за да бидат меѓу првите купувачи. Пригодно, сите посетители добија до

Kate Moss – party girl за Zara кампања
Kate Moss – party girl за Zara кампања

Kate Moss – party girl за Zara кампања

Британскиот супермодел Kate Moss е новото заштитно лице на рекламната кампања на Zara. Шпанскиот бренд ја најави својата најнова колекција, во соработка со поранешниот главен уредник на Vogue Paris, Emmanuelle Alt, како облека за летните забави. Естетиката на „party girl“ е во тренд, а Zara е подготвена да го обезбеди сето потребно, се вели во соопштението

Paradoxe: Парадоксот на Prada

Paradoxe: Парадоксот на Prada

Prada парфеми го најави својот најнов производ во богата колекција на мириси: На 26 август го лансира Paradoxe. Самото име ,изведено од зборот „парадокс“, наметнува брони прашања поврзани со мотивите, инспирацијата и секако, со формула на создавањето. Филозофијата на создавањето на Paradoxe, според најавата од брендот, може да се сумира во два збора,

Evaro – кога сијалицата лебдее во воздухот

Evaro – кога сијалицата лебдее во воздухот

Дизајнерскиот бренд Gingko со седиште во Велика Британија ја претстави Evaro Teardrop Light, светилката која лебдее во воздухот. https://gingkodesign.com/product/evaro-lightbulb-lamp/ Столната ламба со лебдечка сијалица ќе обезбеди совршен амбиент за секој простор, додавајќи и естетска вредност на ентериерот. Поставена е на дрвена основа, поврзана

Растителниот јогурт Lavva го освојува пазарот

Растителниот јогурт Lavva го освојува пазарот

Lavva, произведителот на јогурт од растително потекло (без млечни производи) објави дека е купен од својот водечки оперативен партнер, Next in Natural, со седиште во Њујорк. Lavva е она што е следно во природните, вкусни и хранливи производи, од растителна основа, усогласени со побарувачката на чиста, здрава храна, со функционални, регенеративни состојки,

Johnny Depp со нов договор за Dior’s Sauvage

Johnny Depp со нов договор за Dior’s Sauvage

Johnny Depp доби нов договор од Dior според кој останува заштитно лице на тоалетната вода Sauvage, која ја промовира од 2015 година. Холивудската ѕвезда останува со Dior’s Sauvage во наредните неколку години, согласно договорт кој, според медиумите, има седум цифри. Според TMZ, Johnny Depp го потпишал новиот договор откако модниот фотограф Greg Williams

На Мис Универзум 2023 и мајки и мажени жени

На Мис Универзум 2023 и мајки и мажени жени

За прв пат во својата историја, Мис Универзум го ажурира своето правило за подобност, дозволувајќи им на мажените жени и мајки да се натпреваруваат. Во последните 70 години, изборот беше достапен само за жени кои никогаш не биле во брак или имале деца. Новото правило ќе стапи на сила на 72-от избор за Мис Универзум, кој треба да се одржи во 2023 година

Мухамед Енуз – една успешна модна приказна на Моделс Ин Менаџмент

Мухамед Енуз – една успешна модна приказна на Моделс Ин Менаџмент

Еден од помаркантните машки модели, кои се појавија последниве години е младиот и харизматичен Мухамед Енуз. Веднаш откако почна со ангажмани во агенцијата Моделс Ин Менаџмент, веќе беше избран за новата кампања во рекламата за Водафон за Југоисточна Европа. Неговата појава и автентичност веднаш беа забележани од сопственикот на српската модна агенција

Rotate лансира NFT фустан за Модната недела во Копенхаген

Rotate лансира NFT фустан за Модната недела во Копенхаген

Модниот бренд Rotate од Копенхаген влезе во светот на Web3 со лансирањето на својата прва NFT и дигитална облека. Посетителите на Модната недела во Копенхаген SS23 можеа да го пробаат дигитално изработениот фустан Theresa веднаш по ревијата, додека сите останати тоа можат да го сторат преку линковите поставени на сајтот на Rotate. Од Rotate објавија

Gestuz пролет/лето 2023 на Модната недела во Копенхаген

Gestuz пролет/лето 2023 на Модната недела во Копенхаген

Данскиот бренд Gestuz на Модната недела на Копенхаген во претставувањето на својата колекција пролет/лето 2023 ги евоцира доцните 90-ти и раните 00-ти во тогашната „Heat Haze“ колекција. Во настојување да ги разбуди сите чуства Gestuz создаде не само посебен саундтрак туку и мирис што ја придружува колекцијата. Според парфимерот Kim Gerlach, специјално

Нова Versace кампања за Greca Goddess чантата

Нова Versace кампања за Greca Goddess чантата

Во новата кампања на модната куќа Versace за есен 2022 година, посветена на чантите Greca Goddess, британската актерка Lily James во целосно нов и непрепознатлив стајлинг позираше и со дизајнерката Donatella Versace. Кога Lily James излезе пред камерите, едноставно се трансформира, истакна Donatella Versace на Инстаграм, по повод новата есенска кампања