притисни ентер »

Извори

MNet

Ќе се реши ли сообраќајниот хаос кај зграда Промаја во Штип? – поставени столпчиња
Ќе се реши ли сообраќајниот хаос кај зграда Промаја во Штип? – поставени столпчиња

Ќе се реши ли сообраќајниот хаос кај зграда Промаја во Штип? – поставени столпчиња

Ќе се реши ли конечно хаосот од паркирани возила на улица „Борис Кидриќ“ во Штип? ЈП „Стипион“ постави столпчиња на сообраќајната лента од коловозот која секојдневно беше блокирана од паркирани возила. На овој проблем се реагираше и претходно кога граѓани ни испраќаа фотографии и видео – материјали. Улицата кај зградата Промаја беше секојдневно блокирана

Мотоциклист од Кочани починал по сообраќајна несреќа на магистралниот пат Штип – Делчево

Мотоциклист од Кочани починал по сообраќајна несреќа на магистралниот пат Штип – Делчево

На 17.08.2022 во 19.15 часот пријавено е дека на магистралниот пат Штип – Делчево, кај место викано „Чифлички бунари“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „јамаха“, со бугарска национална ознака, управуван од С.Х.(50) од Кочани и патничко возило „опел вектра“, со кочански регистарски ознаки, управувано од С.С.(67) од Кочани. По несреќата

„НЕМА СИСТЕМ“ во Катастарот во Штип, граѓаните не можат да извадат имотни листови

„НЕМА СИСТЕМ“ во Катастарот во Штип, граѓаните не можат да извадат имотни листови

Вчера не работеше системот, денес или не работи или се на пауза. Вака граѓаните кои отишле во општинската зграда да извадат имотни листови реагираат на проблемот со кој се соочиле. По реакциите, М-Нет Телевизија беше на терен. На шалтерот стоеше лист хартија на кој пишува НЕМА СИСТЕМ, а во тек беше и пауза за која исто така имаше известување на шалтерот

Дизелот поскапува за 2 денари,цените на бензините остануваат исти

Дизелот поскапува за 2 денари,цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,91% во однос на одлуката од 15.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај

Претреси на подрачјето на СВР Штип, приведени седум млади лица, пронајдена дрога

Претреси на подрачјето на СВР Штип, приведени седум млади лица, пронајдена дрога

Во текот на вчерашниот ден (18.08.2022) СВР Штип согласно оперативниот план „Безбедно лето  2022“, презеде низа мерки и активности во областа на недозволената трговија со дрога, при што лишени се од слобода М.М.(30), Ж.М.(21), Н.Т.(18), Г.С.(19), С.Г.(18), Д.А.(19) и Ф.Т.(19). При извршени прегледи, претреси на домови и патнички возила кај нив била

Линда Евангелиста се врати на насловната на „Вог“
Линда Евангелиста се врати на насловната на „Вог“

Линда Евангелиста се врати на насловната на „Вог“

Моделот Линда Евангелиста за првпат се појави на насловната страница на „Вог“ откако речиси пред една година откри дека била деформирана по неуспешен козметички зафат. На фотографиите се користеле лента и ластик за затегнување за да ѝ се повлече лицето, вилицата и вратот наназад, криејќи ги несаканите последици од третманот за замрзнување маснотии

Билд: Борусија Дортмунд нема интерес да го доведе Кристијано Роналдо

Билд: Борусија Дортмунд нема интерес да го доведе Кристијано Роналдо

Португалската ѕвезда Кристијано Роналдо нема големи шанси за трансфер во Борусија Дортмунд, открива „Билд“. И покрај сите напори да игра во клуб што настапува во Лигата на шампионите, сепак, тоа не е лесно да се реализира, Најновата „корпа“ Португалецот ја доби и од „милионерите“. „Билд“ пишува дека Борусија Дортмунд вооопшто нема интерес да го доведе

Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект – мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект – мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар

Ердоган му понуди на Зеленски средба со Путин во Турција

Ердоган му понуди на Зеленски средба со Путин во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека за време на разговорите во Лавов му понудил на својот украински колега Володимир Зеленски Анкара да ја организира неговата средба со рускиот лидер Владимир Путин во Турција. „Повторив дека нашата солидарност и поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина ќе продолжи, исто

Предвидувања на Орбан: Западот нема да победи во Украина

Предвидувања на Орбан: Западот нема да победи во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не верува во воената победа на Западот во Украина, додавајќи дека санкциите веќе почнуваат да запаѓаат. Во интервју за германските медиуми, тој исто така рече дека смртоносниот конфликт во Украина има потенцијал демонстративно да стави крај на западната хегемонија, на глобално ниво. Како што оценува, кога

Бразилската полиција бара претседателот Болсонаро да одговара за ширење лажни вести за Ковид-19

Бразилската полиција бара претседателот Болсонаро да одговара за ширење лажни вести за Ковид-19

Федералната полиција на Бразил се обиде да го обвини претседателот Жаир Болсонаро за ширење лажни информации за пандемијата на коронавирус во која загинаа повеќе од 680.000 Бразилци, вклучително и неговите лажни тврдења за поврзаноста помеѓу ХИВ и вакцината Ковид-19. Научниот одговор на Болсонаро за болеста, која тој ја нарече Ковид-19 „поблага настинка“,

Двајца пилоти на Етиопијан ерлајнс заспале на височина од 11.000 метри, ги разбудил аларм

Двајца пилоти на Етиопијан ерлајнс заспале на височина од 11.000 метри, ги разбудил аларм

Двајца пилоти на патнички авион на Етиопијан ерлајнс заспале среде лет, но на крајот успеале да слетаат и никој од патниците не бил повреден. Летот ЕТ343 патувал од Картум до Адис Абеба на 15 август, но пилотите заспале на височина од 11.277 метри. Кога требаше да почнат да се спуштаат до аеродромот, контролата на летот веќе не можеше да контактира

Мајк Дин: Требаше да алармирам за влечењето за коса на Кукуреља

Мајк Дин: Требаше да алармирам за влечењето за коса на Кукуреља

Натпреварот меѓу Челси и Тотенхем на „Стемфорд бриџ“, кој заврши со реми (2:2) го одбележаа и неколку контроверзни одлуки на главниот судија Ентони Тејлор. Судијата во ВАР собата, Мајк Дин, призна дека требало да го повика главниот судија да ја погледне спорната ситуација во која Ромеро го повлече Кукуреља за коса. „Што се однесува до вториот гол кој

Од утре пороен дожд, грмежи, ветер и локално невреме

Од утре пороен дожд, грмежи, ветер и локално невреме

Од утре до средината на следната седмица подрачјето на нашата земја ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 л/м2) за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 60 км/час)

Николај Милков: Треба да разговараме со РСМ како држава со држава

Николај Милков: Треба да разговараме со РСМ како држава со држава

„Со PCM имаме шанса да ги решиме проблемите кои постојат со децении, но не беа сериозно адресирани. Сега овие проблеми не се решени, но имаме механизам усвоен од бугарскиот парламент, се работи за францускиот предлог, тој е усвоен од парламентот на РСМ и пред нас е широк терен да продолжиме со работата за расчистување на спорното прашања“. Ова за БНТ