притисни ентер »

Извори

ММС

Соња и Оливер од Канада дојдоа да ги снимат македонските песни “Боже правда нема“ и „Мојот живот“
Соња и Оливер од Канада дојдоа да ги снимат македонските песни “Боже правда нема“ и „Мојот живот“

Соња и Оливер од Канада дојдоа да ги снимат македонските песни “Боже правда нема“ и „Мојот живот“

Летово на гости во родниот крај е познатото дуо Соња и Оливер од Торонто, Канада, односно брачниот пар  Соња Лозановска и Оливер Петковски со потекло од Битола, кои негуваат македонска народна музика. Поводот за нивниот престој во татковината е работата на две нови македонски новосоздадени песни ,,Боже правда нема“ и ,, Мојот живот“ за кои текстот

Eдвај поголем од палец – „Мекдоналдс“ критикуван дека ги смалил  хамбургерите

Eдвај поголем од палец – „Мекдоналдс“ критикуван дека ги смалил хамбургерите

Светски познатиот синџир за брза храна „Мекдоналдс“ стана цел на критики на интернет откако некои купувачи од Австралија забележале дека големината на сендвичите значително се намалила. Откако почнаа масовните поскапувања, многу брендови за храна решија „тајно“ да ја зголемат цената, а да го намалат количеството и големината на своите производи, со

Рики Мартин сака да уринира врз сопругот,  Лејди Гага да ја гризат, а Ријана да ја камшикуваат-

Рики Мартин сака да уринира врз сопругот, Лејди Гага да ја гризат, а Ријана да ја камшикуваат-

Денес големите холивудски ѕвезди не ги кријат своите најинтимни и најбизарни фетиши, туку отворено зборуваат за нив и ги користат за да ги полнат новинарските написи. Пејачот Рики Мартин изјави дека сака да уринира врз сопругот, Лејди Гага сака да ја грицкаат, а Кармен Електра сака секс играчки. Латино ѕвездата Рики Мартин неодамна призна дека сака

Пејачката и докторка Симона Поповска роди син

Пејачката и докторка Симона Поповска роди син

„Момче е“, напиша пејачката Симона Поповска на својот Инстаграм прфил, а со тоа и обзнани дека по втор пат станала мајка. Симона од бракот со Крис Поповски, за кого се омажи во 2018 година го има синчето Никола, кое се роди во април минатата година. И првата и втората бременост таа ги држеше во тајност, па одтаму и сите ги изненади дека втор пат станала

Охридски маратон сепак ќе има! АМС ќе обезбеди 10.000 евра за награди, а Општина Охирд два милиони денари за останати трошоци

Охридски маратон сепак ќе има! АМС ќе обезбеди 10.000 евра за награди, а Општина Охирд два милиони денари за останати трошоци

Наградниот фонд од 10.000 евра ќе ги обезбеди агенција за млади и спорт, а останатите трошоци од два милиони денари ќе ги обезбеди  Општина Охрид! Традицијата од 60 години нема да се прекине, Охридскиот маратон ќе се одржи. Ова е заклучокот по средбата на првите луге на Општина Охирд, градоначалникот Кирил Пецаков, и Наумче Мојсовски, дирекотр на Агенцијата

Не ме чека судбината на Јаневска, не сум ја злоупотребила функцијата, рече Русковска, која се појави со обезбедување
Не ме чека судбината на Јаневска, не сум ја злоупотребила функцијата, рече Русковска, која се појави со обезбедување

Не ме чека судбината на Јаневска, не сум ја злоупотребила функцијата, рече Русковска, која се појави со обезбедување

Поднесов жалба во Советот на Јавни обвинители, рече суспендираната шефица на ЈО, Вилма Русковска, која на средбата со новинарите дојде со обезбедување. -Жалбата само што ја доставив, сметам дека прво треба членовите на Советот да се запознаат, па потоа јавноста. Со жалбата ги побивам наводите во решението, рече Русковска, а на прашањето за кои кривични

Ноќеска приведени седум штипјани поради дрога

Ноќеска приведени седум штипјани поради дрога

Во текот на вчерашниот ден СВР Штип согласно оперативниот план „Безбедно лето  2022“, презеде низа мерки и активности во областа на недозволената трговија со дрога, при што лишени се од слобода М.М.(30), Ж.М.(21), Н.Т.(18), Г.С.(19), С.Г.(18), Д.А.(19) и Ф.Т.(19). -При извршени прегледи, претреси на домови и патнички возила кај нив била пронајдена

Две охриѓанки дале пари на измамници за да си ги спасат децата

Две охриѓанки дале пари на измамници за да си ги спасат децата

СВР Охрид информира за две измами што се случиле вчера, во кои биле измамени две охриѓанки и олеснети за 3.000 евра, односно 300 евра. Вчера 74-годишна жителка на Охрид, во СВР Охрид пријави дека околу 13 часот, телефонски добила известување за сообраќајна несреќа во која, наводно, била тешко повредена нејзината ќерка и дека итно ѝ биле потребни пари

Македонскиот дизајнер Златко Јовановски ја дотера Карлеуша за роденден

Македонскиот дизајнер Златко Јовановски ја дотера Карлеуша за роденден

Српската пејачка Јелена Карлеуша завчера го прослави 44 роденден. Како и секогаш, така и сега таа блесна во необична креација, но овој пат за неа беше задолжен нашиот дизајнер Златко Јовановски. Не е прв опат Карлеуша да носи креација на Златко. Дека и се допаѓа работата на Златко таа многу пати досега кажала. Сите негови креации во кои во „Ѕвездите

„Не се дрогирав, само многу играв на луда журка“ –  Бараат да се тестира премиерката Сана Марин, недолично се однесувала

„Не се дрогирав, само многу играв на луда журка“ – Бараат да се тестира премиерката Сана Марин, недолично се однесувала

Финската премиерка Сана Марин (36) во четвртокот рече дека не земала дрога за време на „луда“ забава во приватна куќа, додавајќи дека не направила ништо лошо кога ја пуштала косата и танцувала со пријателите. На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како шест луѓе танцуваат пред камера, меѓу кои и финската премиерка Сана Марин. „Разочарана

Од режимот на Зеленски се може да се очекува, можен е и напад на Запорожје, велат руски претставници

Од режимот на Зеленски се може да се очекува, можен е и напад на Запорожје, велат руски претставници

Системот за заштита во нуклеарната централа Запорожје е подигнат на повисоко ниво поради можноста од напад на украинските сили. „Заштитниот систем е подигнат на повисоко ниво, не можам да откријам детали. Очекуваме денеска да бидеме целосно подготвени бидејќи од режимот на Зеленски се може да се очекува“, изјави претставникот на регионалната администрација

Мешала вино и ракија, па запеала на сплав –  Алесандра Амброзио направила луда журка во Белград

Мешала вино и ракија, па запеала на сплав – Алесандра Амброзио направила луда журка во Белград

Алесандра Амброзио (41)  лупувала на белградски сплав до зори! Светски познатата манекенка синоќа во српската престолнина лудо се забавувала со Сека Алексиќ, Анастасија Ражнатовиќ, Нина Сеничар, Сања Папиќ… Бразилската убавица гостуваше на 40. роденден на светски познатиот стилист Милан Благојевиќ и уживала во вино, ракија и народна музика! – Алесандра

Внимавајте! Повредена мечка на патот Дебар-Маврово, може да биде агресивна

Внимавајте! Повредена мечка на патот Дебар-Маврово, може да биде агресивна

Националниот парк „Маврово”  доцна синоќа на официјалната Фејсбук страна објави  информација за повредена мечка на делницата Дебар – Маврово, на  потегот помеѓу село Јанче и Ростушки мост,  која би можела да биде агресивна откако ја удрил автомобил. – Ве известуваме дека вечерва на потегот помеѓу с. Јанче и Ростушки мост од страна на автомобил е повредена

Концерт во спомен на маестро Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Концерт во спомен на маестро Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Во чест на македонскиот диригент и композитор Александар Џамбазов, ревискиот оркестар на Љупчо Мирковски вечер на сцената Долни Сарај ќе одржи концерт „Музиката на Александар Џамбазов“, во рамки на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Солисти на вечерта ќе бидат пијанистот Бобан Мирковски, сопранот Наде Талевска и тенорот Ѓорѓи Цуцковски, под

Кој ќе чекори по црвениот килим? Вечерва почнува Фестивалот „Браќа Манаки“

Кој ќе чекори по црвениот килим? Вечерва почнува Фестивалот „Браќа Манаки“

Кинематограферите од светот од денеска до 26 август ќе бидат на Фестивалот „Браќа Манаки“ чие 43. издание ќе се реализира во битолскиот Центар за култура, Офицерски дом, кино „Манаки“ и летна тераса на КИЦ-Битола. Свеченото отворање е закажано за вечер во 21 часот во големата сала на НУ Центар за култура каде ќе биде поставен црвениот ќилим за ѕвездите