притисни ентер »

Извори

Машки Магазин

Малдиви го доби првото mosquito-free луксузно еко-одморалиште
Малдиви го доби првото mosquito-free луксузно еко-одморалиште

Малдиви го доби првото mosquito-free луксузно еко-одморалиште

Soneva Fushi стана првото луксузно еко-одмаралиште на Малдиви кое ги елиминира комарците без употреба на хемикалии. Во изминатите 15 месеци, популацијата на комарци во ресортот Soneva Fushi, падна за 98 проценти и тоа без употреба на хемикалии. Одговорот на успехот на намалување на популацијата на комарците лежи во револуционерен, интегриран пристап

Внимавајте во кој дел од денот вежбате

Внимавајте во кој дел од денот вежбате

Целта која сакаме да ја постигнеме со вежбањето е секако од најголемо значење. Па веројатно видовите на фитнес програми кои ги практикувате се во фокусот. Но дали сте размислувале за тоа какво влијание има временскиот период во кој вежбате, на вашите цели? 1. Ако вашата примарна цел е губење на тежина: Вежбајте наутро Според спроведените истражувања,

Супер моќниот Lotus Evija во акција

Супер моќниот Lotus Evija во акција

Првиот британски целосно електричен хиперавтомобил е навистина спектакуларна машина, благодарение на четирите електромотори и вкупна моќност од 2.000 КС. Еден автомобил Lotus Evija чини околу 1,7 милиони фунти, а британската компанија планира да произведе само 130 Evija единици. Ова е автомобил од кој никогаш не може да ви биде доста, па оттаму возбудата

Најновата безбедносна камера на Ring е дрон кој лета низ домот

Најновата безбедносна камера на Ring е дрон кој лета низ домот

Новата домашна безбедносна камера на Ring претставува летечки новитет. Новата Always Home Cam е автономен дрон кој може да лета низ вашиот дом со цел да ви даде перспектива за секоја соба која сакате да ја видите додека не сте дома. Кога ќе заврши со летање, Always Home Cam се враќа на позицијата каде што е прикачен полначот. Се очекува да чини околу

Која е разликата меѓу биодинамично, природно и органско вино?

Која е разликата меѓу биодинамично, природно и органско вино?

Ако некогаш сте биле на дегустација на вино , или пак барем сте биле опкружени со љубители на вино во било кој момент, ќе знаете дека разговорите за виното, неговата боја, арома, тероар и сортата претставуваат стандард за курсот. Но сега, се повеќе луѓе ги надминуваат овие стандардни дискусии за да ги преиспитаат новите видови на вина, како што се

Протекоа слики од Leica Q2 James Bond 007 Limited Edition

Протекоа слики од Leica Q2 James Bond 007 Limited Edition

На почетокот на овој месец, се појавија гласини дека германската компанија Leica ќе лансира ограничено издание на Q2 James Bond 007 фото апарат како прослава на новиот филм од франшизата James Bond, No Time to Die. Сега протекоа и слики од истиот, потврдувајќи го предвидуваното, типичен Leica апарат обвиткан со кожа во боја на British forest-green

Hennessy X.O прослави 150-години со специјално дизајнирано шише

Hennessy X.O прослави 150-години со специјално дизајнирано шише

Добитникот на Pritzker Prize архитектот Френк Гери создаде специјално шише за одбележување на 150-годишнината од коњакот Hennessy X.O .Рачно изработената обвивка, која ја прикрива карактеристичната форма на шишето на Hennessy X.O, е искована од бронза потопена во 24-каратно злато. „Сакав да го персонализирам рачно изработениот Hennessy X.O со рачно

Kenzo со подршка за зголемување на популацијата на тигри до 2022

Kenzo со подршка за зголемување на популацијата на тигри до 2022

Kenzo со подршка на WWF (World Wildlife Fund) ќе учествува во зголемување на популацијата на тигри. Тигарот стана еден од мотивите на модниот бренд Kenzo, бидејќи неговата моќна енергија и природа одамна се клучна инспирација за брендот како љубители на џунглата и авантуристичкиот дух. Опстанокот на оваа фасцинантна мачка е од витално значење за нашиот

Како да го отстраните мирисот на пури од вашата облека

Како да го отстраните мирисот на пури од вашата облека

Сите ја сакаме аромата на пурата, но кога таа ќе се задржи подолго отколку што сакаме, време е да најдеме начин како да ја отстраниме од нашата облека. Пред да почнемe со отстранување на мирисот од облеката треба да знаеме дека чадот е резултат на нецелосно согорување на тутунот, кој се состои главно од вода, масла и пепел. Интересен елемент е пепелта

AVON со нова бренд кампања насловена Watch Me Now

AVON со нова бренд кампања насловена Watch Me Now

Козметичката компанија AVON лансираше нова бренд кампања насловена Watch Me Now повикувајќи ги луѓето да ги преиспитаат своите ставови и мислења за оваа легендарна компанија. AVON ја прославува убавината на различноста, ја зајакнува својата позиција на пазарот, станувајќи иновативен, смел и инклузивен бренд за убавина. Како прослава од 135-годишнината,