притисни ентер »

Извори

МК Вести

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол
Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Јапонската Влада е финансиски погодена од необичен проблем – младите луѓе не пијат доволно алкохол. Јапонија, заедно со неколку други земји во Азија, задржа строги ограничувања во текот на поголемиот дел од пандемијата, затворајќи ги јавните простори и намалувајќи ги работните часови за рестораните. Затоа, баровите во земјата и другите угостителски

Намалени се водостоите на Преспанското и на Охридското Езеро

Намалени се водостоите на Преспанското и на Охридското Езеро

За два сантиметри е намален водостојот на Дојранското, а за еден на Преспанското Езеро во споредба со вчера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во однос на повеќегодишниот просек за август, нивото на Дојранското Езеро е за 2,48 метри повисоко, додека водостоите на Преспанското и на

Во експлозија во џамија во Кабул загинаа 21 лице

Во експлозија во џамија во Кабул загинаа 21 лице

21 лице го загуби животот во експлозија што се случи вчеравечер во џамија во Кабул, соопшти полицијата. „Вчера, во експлозија во џамијата за време на вечерната молитва, 21 наш сограѓанин загинаа како маченици, а 33 беа ранети“, изјави портпаролот на полицијата во Кабул, Калид Задран. „Експлозијата беше предизвикана од експлозив поставен во џамија во

Aлександар Мирчевски ќе вози мотор, а Елена Јакимовска освои часовник во второто коло од Наградната игра „ИГРАЈ, СОБИРАЈ И ОСВОЈ“ на 2win.mk

Aлександар Мирчевски ќе вози мотор, а Елена Јакимовска освои часовник во второто коло од Наградната игра „ИГРАЈ, СОБИРАЈ И ОСВОЈ“ на 2win.mk

Наградната игра „ИГРАЈ, СОБИРАЈ И ОСВОЈ“ која Видеолотарија Касинос Австрија ја реализира на единствената легална платформа за интернет игри на среќа во земјава- 2win.mk , е комплетирана. Додека ги очекуваме добитниците на наградите од последното коло, во Видеолотарија, пристигнаа Александар Мирчевски кој освои мотор и Елена Јакимовска која освои часовник

Калуѓерка трчала по куферот во Дубровник, воодушевените гледачи оставаат духовити коментари

Калуѓерка трчала по куферот во Дубровник, воодушевените гледачи оставаат духовити коментари

Калуѓерката тргнала во потера, а гледачите се воодушевени од снимката. На страницата “‘Prometne zgode i nezgode” е објавена снимка од Дубровник на која се гледа калуѓерка кој трча по улица по “побегнатиот” куфер на тркала. Нејзината форма ги воодушевила гледачите, па некои од нив имале многу креативни коментари. „Кога Бог ќе ја стави на тест, а таа

Карлеуша открива за разводот со Душко: Морав да му оддржам важна лекција

Карлеуша открива за разводот со Душко: Морав да му оддржам важна лекција

Српската пејачка Јелена Карлеуша во интервју за српските медиуми откри  детали кои ја интересираат јавноста. Карлеуша меѓу останатото откри детали и за разводот со Душко Тошиќ. Како што можеше да се заклучи од една нејзина објава на Инстаграм, таа и Душко не ги предале документите за развод. -Не ги предадовме. Нека пишуваат што сакаат, како и до сега

Деветнаесет пожарникари работеле синоќа на санирање на штети од невремето во Неготино

Деветнаесет пожарникари работеле синоќа на санирање на штети од невремето во Неготино

Деветнаесет пожарникари работеле синоќа на санирање на штети од невремето во Неготино, проследено со силен ветер и поројни дождови. -Општина Неготино, од 16:10 до 16:30 часот, беше зафатена од силен ветер и поројни врнежи од дожд, се направени штети, паднати дрва, кровови од куќи и гаражи, паднати бандери, паднати фолии на земјоделци и слично. За санирање

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење на Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите, одлучи судот во Саудиска Арабија. Ал Шебаб, мајка на две мали деца која студирала на британскиот универзитет во Лидс, била уапсена и осудена по враќањето од Велика Британија. Таа пристигна во својата земја на одмор, пренесува Гардијан

Патници во шпански воз скокале низ прозорците на вагоните кои гореле за да се спасат

Патници во шпански воз скокале низ прозорците на вагоните кои гореле за да се спасат

Двајца патници со најтешки повреди се евакуирани со хеликоптер, додека останатите се пренесени во болница во близина. Патниците од шпанскиот воз кој патувал од Сагунта до Сарагоса скокале низ прозорците кога пожарот почнал да ги голта вагоните. Никој не загинал, но 20-тина луѓе се здобиле со изгореници, а тројца имаат тешки повреди. Машиновозачот го

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата

Единица на артилерискиот баталјон на Армијата вечер во 19 часот во касарната ,,Илинден“ во Скопје ќе изврши почесна артилериска стрелба со истрелување на 10 плотуни од шест артилериски орудија. Два часа претходно, во периодот од 17 до 18 часот ќе биде извршена и пробна артилериска стрелба со по еден истрел од шест артилериски орудија. Како што информираат