притисни ентер »

Извори

МКД

Сите ќе умреме по еднаш, само Блаже Конески два пати
Сите ќе умреме по еднаш, само Блаже Конески два пати

Сите ќе умреме по еднаш, само Блаже Конески два пати

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него. Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него. За време на режимот на Вождот што се одржа долго и предизвика неподносливи инфлации, паричките од неговата задужбина

Заев: Гоце Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Заев: Гоце Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за иднината на Македонија и Бугарија, а тоа е засилена соработка, партнерство и заемна доверба. Делчев не може да не двои, Делчев дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат. Низ отворен процес на соработка покажавме

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите без ПСР тестовите

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите без ПСР тестовите

Разговараме сите во регионот во еден момент да ги отвориме границите со една изедначена политика во однос на ПСР тестовите. Идејата е да се отворат границите без ПСР тестови, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче во врска со тоа дали македонските граѓани ќе можат да излезат од границите во регионот. Разговараме сите во регионот во еден

Ерменија и Азербејџан се судрија околу спорен регион, соборени дронови и хеликоптер

Ерменија и Азербејџан се судрија околу спорен регион, соборени дронови и хеликоптер

Ерменија во неделата наутро рече дека соседен Азербејџан нападнал цивилни населби во регионот Нагорно-Карабах и ги повика жителите во спорниот регион да одат во засолништа. Ерменија во неделата наутро рече дека соседен Азербејџан нападнал цивилни населби во регионот Нагорно-Карабах и ги повика жителите во спорниот регион да одат во засолништа. Ерменското

Чудо во Германија: Хофенхајм го совлада Баерн со убедливи 4-1!

Чудо во Германија: Хофенхајм го совлада Баерн со убедливи 4-1!

Големо изненадување во Бундеслигата, Хофенхајм го надигра Баерн Минхен и славеше со убедливи 4-1, за „баварците" ова беше прв пораз по речиси десет месеци. Големо изненадување во Бундеслигата, Хофенхајм го надигра Баерн Минхен и славеше со убедливи 4-1, за „баварците" ова беше прв пораз по речиси десет месеци. Баерн Минхен моќно ја отвори новата сезона

Куман тргна со победа, Меси постигна гол но шоуто го украде тинејџерот Ансу Фати
Куман тргна со победа, Меси постигна гол но шоуто го украде тинејџерот Ансу Фати

Куман тргна со победа, Меси постигна гол но шоуто го украде тинејџерот Ансу Фати

Барселона со 4-0 славеше над Виљареал во првиот официјален натпревар на Роналд Куман, Лео Меси погоди од белата точка но шоуто го украде младиот Ансу Фати со два погодока. Барселона со 4-0 славеше над Виљареал во првиот официјален натпревар на Роналд Куман, Лео Меси погоди од белата точка но шоуто го украде младиот Ансу Фати со два погодока. Ерата

Рома може да жали, Јуве со десет играчи се спаси од пораз, два гола на Роналдо

Рома може да жали, Јуве со десет играчи се спаси од пораз, два гола на Роналдо

Рома може да жали што не го победи Јувентус, водеше 2-1, имаше шанси и за поголема предност, имаше и фудбалер повеќе, но не успеа да ги освои трите бода, Кристијано Роналдо е спасителот на старата дама. Рома може да жали што не го победи Јувентус, водеше 2-1, имаше шанси и за поголема предност, имаше и фудбалер повеќе, но не успеа да ги освои трите

Томислав Османли: Рациновата песна и дело - го носат  македонскиот јазик

Томислав Османли: Рациновата песна и дело - го носат македонскиот јазик

На сцената во народниот театар „ЈХК-Џинот“ во Велес синоќа, во рамките на 57 Рацинови средби, му беше врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли за неговата книга „Парадоксикон“. Почесното Рациново признание за 2020 на проф д-р Виктор Фридман од Чикаго, САД и проф д-р Јоуко Сакари Линдстед од Хелсинки Финска, кое се доделува заради нивна

Борисов до Заев: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија

Борисов до Заев: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во денешниот телефонски разговор со претседателот на Владата Зоран Заев. Двајцата премиери, како што соопшти владината прес-служба, изразиле увереност дека двете страни остануваат ангажирани во спроведување на Договорот за

Мајсторски гол на Елмас, Наполи ја наполни мрежата на Џенова

Мајсторски гол на Елмас, Наполи ја наполни мрежата на Џенова

Наполи со фантастични 6-0 ја победи Џенова, а еден од погодоците беше дело и на нашиот Елиф Елмас, Милан со 2-0 победи на гостувањето кај Кротоне. Наполи со фантастични 6-0 ја победи Џенова, а еден од погодоците беше дело и на нашиот Елиф Елмас, Милан со 2-0 победи на гостувањето кај Кротоне. Елиф Елмас го доби македонското дерби против Горан Пандев,

Лестер му оддржа лекција на Сити во Манчестер, хет-трик на Варди

Лестер му оддржа лекција на Сити во Манчестер, хет-трик на Варди

Манчестер Сити доживеа тежок пораз од Лестер кој го победи фаворитот со фантастични 5-2, Џејми Варди по втор пат постигна хет-трик против тимот на Пеп Гвардиола. Манчестер Сити доживеа тежок пораз од Лестер кој го победи фаворитот со фантастични 5-2, Џејми Варди по втор пат постигна хет-трик против тимот на Пеп Гвардиола. Шоу на Варди и Лестер во Манчестер,

Во Германија пристигнуваат 50 деца бегалци од кампот Морија

Во Германија пристигнуваат 50 деца бегалци од кампот Морија

Првите 50 од 150 малолетни бегалци без придружба од уништениот бегалски камп Морија на грчкиот остров Лезбос треба да патуваат во Германија до крајот на неделава, соопшти во неделата германското Министерство за внатрешни работи. Првите 50 од 150 малолетни бегалци без придружба од уништениот бегалски камп Морија на грчкиот остров Лезбос треба да патуваат

Жозе Мурињо не сакаше да зборува за судењето, но со добро позната слика на инстаграм кажа што мисли!

Жозе Мурињо не сакаше да зборува за судењето, но со добро позната слика на инстаграм кажа што мисли!

Жозе Мурињо е бесен на судењето по мечот со Њукасл, но својата фрустрација не ја искажа со зборови туку тоа го направи преку својот инстаграм профил со една добро позната фотографија. Жозе Мурињо е бесен на судењето по мечот со Њукасл, но својата фрустрација не ја искажа со зборови туку тоа го направи преку својот инстаграм профил со една добро позната

Совршено деби на Суарез, одигра 20 минути, постигна два гола и асистенција

Совршено деби на Суарез, одигра 20 минути, постигна два гола и асистенција

Луис Суарез имаше фантастично деби за Атлетико Мадрид иако во игра влезе во 70. минута од натпреварот, неговиот нов тим ја победи Гранада со 6-1. Луис Суарез имаше фантастично деби за Атлетико Мадрид иако во игра влезе во 70. минута од натпреварот, неговиот нов тим ја победи Гранада со 6-1. Луис Суарез имаше перфектно деби за Атлетико Мадрид иако одигра

Лекар нападнат од лекар во болница во Куманово

Лекар нападнат од лекар во болница во Куманово

Лекар во Интерното одделение во Болницата во Куманово бил физички нападнат од негов колега. Лекар во Интерното одделение во Болницата во Куманово бил физички нападнат од негов колега. На 26.09.2020 во 09.07 часот во СВР Куманово, лекар во Интерно одделение при болницата во Куманово пријавил дека бил физички нападнат од негов колега, соопшти МВР. Во