притисни ентер »

Извори

МИА

Целје прв финалист на Струшкиот ракометен турнир
Целје прв финалист на Струшкиот ракометен турнир

Целје прв финалист на Струшкиот ракометен турнир

Целје е првиот финалист на 50. јубилејно издание на Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2022“, откако вечерва го совлада македонскиот шампион Вардар со 36:28 (17:17). Струга, 18 август 2022 (МИА) – Целје е првиот финалист на 50. јубилејно издание на Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2022“, откако вечерва го совлада македонскиот шампион Вардар

Со клевети, манипулации и исполитизирана реторика неосновано се обвинува за наводна бугаризација, посочува македонскиот тим на Историската комисија

Со клевети, манипулации и исполитизирана реторика неосновано се обвинува за наводна бугаризација, посочува македонскиот тим на Историската комисија

Најголемото разочарување и истовремено иронија е тоа што во голем дел обвинувањата за наводното предавство се повикуваат на македонската историографија, која впрочем веќе ги нотирала фактографските податоци наведени во решенијата на Комисијата, се наведува во реакцијата. Според членовите на Комисијата, најголемата лага е дека текстовите со кои се

Влада: Сто проценти сме активно транспарентни – активната транспарентност е најдобра превенција од корупција

Влада: Сто проценти сме активно транспарентни – активната транспарентност е најдобра превенција од корупција

Владата има максимални 100 проценти активна транспарентност од можни 100 отсто, односно ги објавува сите предвидени информации од активната транспарентност, согласно редовното годишно рангирање на институциите според Индексот на активна транспарентност на Центарот за граѓански комуникации, соопшти денеска владината Прес-служба.

Сончево и многу топло, кон крајот на денот услови за пороен дожд, грмежи и ветер

Сончево и многу топло, кон крајот на денот услови за пороен дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 42

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Пациентите кои ќе бидат транспортирани се во подобрена општа состојба. Организирано е тие да бидат преземени од српски медицински тимови по преминувањето на границата.

Во Маврово Ростуше се гласа за градоначалник, пријавени 40 болни и немоќни
Во Маврово Ростуше се гласа за градоначалник, пријавени 40 болни и немоќни

Во Маврово Ростуше се гласа за градоначалник, пријавени 40 болни и немоќни

Во општината Маврово Ростуше започна гласањето за избор на градоначалник. Својот глас во домашни услови, први ќе го дадат 40 лица кои претходно се пријавиле во ОИК и на кои им беа прифатени барањата.

МИА Флеш

МИА Флеш

19 август 2022 19 август 2022 Скопје – Обвинителката Вилма Русковска денеска ќе ја обжали одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Русковска за МИА потврди дека денеска напладне ќе поднесе жалба на решението за нејзина суспензија, по што ќе даде изјава за медиуми. Скопје – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави

МИА Бриф 5+5

МИА Бриф 5+5

19 август 2022 19 август 2022 Русковска ќе поднесе жалба до Советот на јавни обвинители Спасовски на литургија во манастирот „Свето преображение“ во Крушево Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово Четири пожари изминатово деноноќие во Куманово, Липково и Старо Нагоричане Во Кратово прво издание на „Коритон фест” Најсмртоносна

МВР Билтен

МВР Билтен

Вчера СВР Штип согласно оперативниот план „Безбедно лето  2022“, презеде низа мерки и активности во областа на недозволената трговија со дрога, при што лишени се од слобода М.М.(30), Ж.М.(21), Н.Т.(18), Г.С.(19), С.Г.(18), Д.А.(19) и Ф.Т.(19). При извршени прегледи, претреси на домови и патнички возила кај нив била пронајдена марихуана, како и остатоци

Општина Илинден меѓу најтранспарентните општини и најголем раст во последната година

Општина Илинден меѓу најтранспарентните општини и најголем раст во последната година

Според резултатите на истражувањето на Центарот за граѓански комуникации за мерење на степенот на активна транспарентност на државните институции за 2022 година, Општина Илинден е меѓу најтранспарентните институции, чија активна транспарентност изнесува 95,7 од 100 отсто, информираат од општина Илинден.

Објекти на ЈП „Водовод“ Куманово без струја, снабдувањето на жителите со вода редовно

Објекти на ЈП „Водовод“ Куманово без струја, снабдувањето на жителите со вода редовно

Објекти на јавното претпријатие „Водовод“ Куманово се исклучени од напојување со електрична енергија, поради како што информираат надлежните од претпријатието во соопштението, енормното зголемување на цената на електрична енергија. Куманово, 19 август 2022 (МИА) – Објекти на јавното претпријатие „Водовод“ Куманово се исклучени од напојување со електрична

Во Тетово се одвива гласање на болни, немоќни, притвореници и затвореници за изборите за советници

Во Тетово се одвива гласање на болни, немоќни, притвореници и затвореници за изборите за советници

Со гласањето на граѓаните во домашни услови поради болест или изнемоштеност како и притворениците и затворениците денеска во Тетово започна гласањето за вонредните избори за избор на членови на Советот на Општина Тетово закажани за утре, сабота 20 август.

Студија:  Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Доколку секој патувал на работа како Данците, кои во просек возат велосипед по 1,6 километри, светот би можел да испушта околу 414 милиони тони јаглерод диоксид помалку секоја година, пресметале научниците. Ова одговара на годишните емисии во Велика Британија. Ако секој возеше велосипед колку Холанѓаните, кои патуваат по 2,6 километри дневно, светот

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

На „Табановце“ се чека еден час, на „Богородица“ 40 минути

На „Табановце“ се чека еден час, на „Богородица“ 40 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини денеска е зголемен. На ГП Табановце се чека околу 60 минути, а на ГП Богородица се чека околу 40 минути за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Скопје, 19 август 2022 (МИА) – Интензитетот