притисни ентер »

Извори

Men's club

Моментално една од најголемите мистерии во светот
Моментално една од најголемите мистерии во светот

Моментално една од најголемите мистерии во светот

Неверојатно откритие на индонезискиот остров Бали. Имено, жителите неодамна пронашле огромен Боинг 737 паркиран на нива. Проблемот и мистеријата во целата приказна е што никој не знае како стигнал таму, бидејќи локацијата е многу недостапна, а тој де факто е недопрен. Џиновскиот авион се наоѓа во каменолом за варовник во близина на автопатот Раја Нуса

Volkswagen патентираше пикап верзија на моделот ID. Buzz

Volkswagen патентираше пикап верзија на моделот ID. Buzz

Volkswagen патентираше пикап верзија на својот електричен модел ID. Buzz чиј покрив и горниот дел од телото зад столбот Ц беа отстранети за да се направи место за пикап. Рендерот пронајден во пријавата за патент е идентичен со оној што Volkswagen Group го сподели на Twitter на 27 април за Светскиот ден на дизајнот, но без позадина. Во тоа време, Volkswagen

Што всушност се случува кога комбинираме кафе со алкохол

Што всушност се случува кога комбинираме кафе со алкохол

Според најновите истражувања спроведени во САД, комбинацијата која многу често се користи, кафе и алкохол, е повеќе штетна отколку корисна. Кафето многу често го користиме за кревање на притисокот, будење или отрезнување. Кофеинот е стимуланс кој го буди човечкиот организам, и прави да е посвесен за околината околу него, додека алкохолот го потпомага

Порше ја „оживеа“ Сали Карера од филмот „Cars“

Порше ја „оживеа“ Сали Карера од филмот „Cars“

Порше го претстави својот нов одличен проект, а тоа е уникатниот модел Sally Special. „Cars“ на Дизни и Пиксар се појавија во кината во 2006 година, но производството започна многу порано. Дизајнерот Боб Поли за прв пат создаде скица на женски лик на Сали Карера во 2002 година, а како што сугерира нејзиното „презиме“, Сали е базирана на 911 Карера

Oppo подготвува два преклопни телефони за светскиот пазар

Oppo подготвува два преклопни телефони за светскиот пазар

Првиот паметен телефон на Oppo, наречен Find N, беше добро прифатен во Кина, но за жал не се појави на другите пазари. Сепак, Oppo подготвува уште два кои ќе бидат достапни и на меѓународниот пазар. Флип телефоните доаѓаат за неколку недели, а Oppo ги именуваше како Find N Fold и Find N Flip. Имињата на новите „паметни“ телефони откриваат дека тие

Роботите во форма на змија би можеле да се користат во операции за спасување животи
Роботите во форма на змија би можеле да се користат во операции за спасување животи

Роботите во форма на змија би можеле да се користат во операции за спасување животи

Кога станува збор за роботиката, се чини дека инженерите инспирацијата ја наоѓаат и во змиите. Во минатото, видовме змии-роботи кои поправаат цевки на дното на океанот, машини инспирирани од змии кои лазат низ песок и почва и оние кои се користат во итни ситуации. Меѓутоа, сега тим предводен од Џесика Бургнер-Карс, директорка на Continuum Robotics

Постои само еден знак дека жената ја доживува оргазам за време на секс

Постои само еден знак дека жената ја доживува оргазам за време на секс

Глумењето оргазам е стар трик на кој (најчесто) жените посегнуваат за време на водење љубов од различни причини, но многумина ќе се согласат дека оваа глупост никому не му користи. Партнерот нема ни да знае дека ве „задоволил“, а оној што ја лажира кулминацијата ги намалува шансите следниот пат да го доживее со истиот партнер. Додека околу 30 отсто

Постои само еден знак дека жената доживува оргазам за време на секс

Постои само еден знак дека жената доживува оргазам за време на секс

Глумењето оргазам е стар трик на кој (најчесто) жените посегнуваат за време на водење љубов од различни причини, но многумина ќе се согласат дека оваа глупост никому не му користи. Партнерот нема ни да знае дека ве „задоволил“, а оној што ја лажира кулминацијата ги намалува шансите следниот пат да го доживее со истиот партнер. Додека околу 30 отсто

Голем инцидент ја одбележа трката во Формула Е во Сеул

Голем инцидент ја одбележа трката во Формула Е во Сеул

Шампионатот во Формула Е полека се ближи кон крајот, а вчера се одржа трката во Сеул на која беше забележан голем инцидент. Имено, трката беше прекината кога осум автомобили за само неколку секунди завршија во оградата. Норман Нато, Ник Касиди, Ник де Вриј, Себастиен Буеми, Андре Лотерер, Оливер Аскеју, Ден Тиктум и Оливер Турвеј изгубија контрола

Зошто мажите ги привлекуваат постари жени?

Зошто мажите ги привлекуваат постари жени?

Не се работи за изгледот Жените се трудат да се грижат за своето лице и тело, а оваа нега да ја зголемуваат со годините, во желбата да останат вечно млади и да изгледаат негувано. Исто така, голем дел од нив веруваат дека токму така ќе ги привлечат машките погледи. Сепак, постои голема можност да грешат. Британско истражување покажа дека речиси 70

Вилнус: спој на различни стилови на балтичкиот брег

Вилнус: спој на различни стилови на балтичкиот брег

Главниот град на Литванија – Вилнус, е комбинација на различни влијанија од исток, запад, север и југ, место на културен дијалог. Град со околу 550.000 жители се наоѓа на сливот на реката Вилнија и реката Нерис и се состои од 20 градски области. Вилнус има широка пешачка зона, добри сообраќајни врски и развиена инфраструктура, како и прекрасна панорама

Најзабавниот електричен автомобила

Најзабавниот електричен автомобила

Приватната патека на FERRARI, La Pista di Fiorano, слави половина век постоење, а сега на неа пристигна и првиот електричен спортист. Станува збор за Ferrari 250 Testa Rossa, но во малку поинаков размер и со електричен погон. Кога ќе кажеме дека зад овој автомобил стои Little Car Company, работите стануваат појасни. Во секој случај, малкумина очекуваа

Најзабавниот електричен автомобил

Најзабавниот електричен автомобил

Приватната патека на FERRARI, La Pista di Fiorano, слави половина век постоење, а сега на неа пристигна и првиот електричен спортист. Станува збор за Ferrari 250 Testa Rossa, но во малку поинаков размер и со електричен погон. Кога ќе кажеме дека зад овој автомобил стои Little Car Company, работите стануваат појасни. Во секој случај, малкумина очекуваа

Неверојатно откритие под Антарктикот

Неверојатно откритие под Антарктикот

Се верува дека е најголемата колонија во светот, а ја сочинуваат таканаречените ледени риби. Антарктикот е една од најмалку истражените области на планетата, особено нејзината подводна територија. Истражувачите пронајдоа чудесна колонија од 60 милиони риби во морето Вендел. Тоа е уникатна област и екосистем што не беше познат до сега. Се верува дека