притисни ентер »

Извори

media.mk

Петровска од свеченоста за Денот на Армијата: Триесет години посветено ги поместуваме границите на невозможното
Петровска од свеченоста за Денот на Армијата: Триесет години посветено ги поместуваме границите на невозможното

Петровска од свеченоста за Денот на Армијата: Триесет години посветено ги поместуваме границите на невозможното

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, денеска се обрати на Централната свеченост по повод Денот на Армијата во касарната „Илинден“ во Скопје, фокусирајќи се на достигнувањата во триесет годишното постоење на Армијата, клучните одлуки донесени во овој изминат период, местото на Армијата во општеството како институција со најголема доверба, како

МО на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор

МО на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор

Министерството за одбрана на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор во близина на крајбрежниот град Порво. Упадот во финскиот воздушен простор се случил околу 6:40 часот, а авионите летале во насока запад. Авионите навлегле во финскиот воздушен простор на длабочина од еден километар, појасни

Приведен крадец од тетовско, украденото вратено на сопственикот

Приведен крадец од тетовско, украденото вратено на сопственикот

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (17.08.2022) во 11.00 часот го лишиле од слобода 41-годишниот И.С. од тетовско Селце-Кеч, кој два часа претходно од штала во тетовската населба Вонвардарска, сопственост на 48-годишниот А.С. од тетовска Мала Речица, поради претходни нерасчистени должничко-доверитeлски односи, противправно одзел повеќе грла добиток

Тренчевска: Инвестираме во детската заштита, дел од Домот за доенчиња и мали деца во Битола станува детска градинка која ќе згрижи 80 деца

Тренчевска: Инвестираме во детската заштита, дел од Домот за доенчиња и мали деца во Битола станува детска градинка која ќе згрижи 80 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, денеска потпишаа Договор за соработка со кој двете страни се согласни да соработуваат и да делуваат во рамките на своите стратешки определби преку поддршка на активности од јавен интерес за унапредување, промоција и поддршка на политиките

Стоилковски: Куртовски делел општински плати на најблиско семејство

Стоилковски: Куртовски делел општински плати на најблиско семејство

Криминалот и корупцијата на СДСМ не застанува. Медат Куртовски, од позиција прв човек во општината Маврово и ростуше именуван од владата, а сега и кандидат на СДСМ за градоначалник, дели буџетски, општински пари на приватни сметки на најтесното семејство, изјави на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. -Куртовски, градоначалник,

Дневен хороскоп
Дневен хороскоп

Дневен хороскоп

ОВЕН Најдобро би било денот да си го посветите на себе и на вашите потреби, во спротивно ќе бидете разочарани од луѓето околу вас. Ќе замижувате пред некои очигледни работи, но нема да ги заборавите. Очекувате некој да го исполни ветеното. Се чувствуваш добро. БИК Денеска ништо нема да ви ги наруши плановите, односно нема да дозволите тоа да се случи

СTРАШНО: Свирепо убиена туристка во Хрватска

СTРАШНО: Свирепо убиена туристка во Хрватска

Како што пренесува „Јутарњи лист“, истарската полиција околу 4.55 часот добила пријава од Брзата помош дека интервенирале во стан во Закиње каде пронашле тешко повредена 40-годишна жена од Италија. Таа по еден час починала затоа што повредите кои ги имала биле страшни. Според неофицијални информации, наводно се работи за кривично дело во стан во кој

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017 со кој дозволи историјата да влезе како критериум за добрососедство. Потоа СДСМ дозволи да се создаде Комисија за историски прашања која треба да ги ретушира македонските учебници за историски личности и настани по бугарски терк. Како продолжение на сето

ВМРО-ДПМНЕ: „Власта за партиски забави има, за маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат“

ВМРО-ДПМНЕ: „Власта за партиски забави има, за маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат“

Се што фатија СДСМ се уништија. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска традиција неспособната власт се обидува да ја уништи. Со години СДСМ и Пендаровски, Охридскиот маратон го уништувале, за да оваа година стават печат на згаснувањето на 60 годишна спортска традиција за Охрид, но и Македонија, велат

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита, се грижиме за сите граѓани

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита, се грижиме за сите граѓани

Соопштение за јавност од СДСМ СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Со неодамна донесениот Закон за служба во Армијата се обезбедени дополнителни придобивки за војниците и вработените во одбраната, а платите во овој сектор од септември

231 санкционирани возачи на мотоцикли, 4 мотоцикли одземени

231 санкционирани возачи на мотоцикли, 4 мотоцикли одземени

Во текот на вчерашниот дел во периодот од 10 до 15 часот спроведена е засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 231 возач. Од нив, 168 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 28 возеле без возачка дозвола, 49 возачи

Претреси на подрачјето на СВР Штип, приведени седум лица, пронајдена дрога, при контрола во угостителски објекти биле затекнати малолетници

Претреси на подрачјето на СВР Штип, приведени седум лица, пронајдена дрога, при контрола во угостителски објекти биле затекнати малолетници

Во текот на вчерашниот ден (18.08.2022) СВР Штип согласно оперативниот план „Безбедно лето  2022“, презеде низа мерки и активности во областа на недозволената трговија со дрога, при што лишени се од слобода М.М.(30), Ж.М.(21), Н.Т.(18), Г.С.(19), С.Г.(18), Д.А.(19) и Ф.Т.(19). При извршени прегледи, претреси на домови и патнички возила кај нив била

211 санкции за брзо возење

211 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (18.08.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 211 возачи. Од нив 13 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволената

Левица: ОСМАНИ ОДБИ ДА КАЖЕ ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БИЛА ОКУПИРАНА ОД ФАШИСТИЧКА БУГАРИЈА

Левица: ОСМАНИ ОДБИ ДА КАЖЕ ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БИЛА ОКУПИРАНА ОД ФАШИСТИЧКА БУГАРИЈА

Министерот Бујар Османи во вчерашна емисија на домашните медиуми одби искрено да одговори за тоа што сите го знаеме, за да не ги налути бугарските власти на чии интереси служи.  По низата на скандали со т.н. “историска комисија” на која и претстои “толкување” на историјата од минатите два века, сега, Министерот дозволи да увидиме во која насока се

204 санкционирани возачи во Скопје, 53 возачи на мотоцикл

204 санкционирани возачи во Скопје, 53 возачи на мотоцикл

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (18.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 204 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 32 санкции, 21 мерка за возење без возачка дозвола, 53 санкции за прекршоци што ги прават возачите на