притисни ентер »

Извори

Маркукуле

Денеска е Преображение Господово: За многу години и напомош!
Денеска е Преображение Господово: За многу години и напомош!

Денеска е Преображение Господово: За многу години и напомош!

Православна црква и нејзините верници денеска го слават празникот посветен на Преображение Господово. На Преображението, небото исто така трипати се преобразува во ноќта. Во православието овој празник се вбројува меѓу 12-те големи Христови празници и е посветен на споменот на настанот на Христовото преображение на гората Тавор во Светата Земја (Израел),

30 години АРМ честитаме со објава за еден легендарен лик од Прилеп кој ја заслужува сета почит

30 години АРМ честитаме со објава за еден легендарен лик од Прилеп кој ја заслужува сета почит

Едно големо браво и поклон до земја за ваквите луѓе Случајно на Фејсбук наидовме на еден интересен статус од Игор Јакимовски, македонски маратонец Игор Јакимовски и офицер во АРМ, кој сподели искуство од средбата со поранешниот артилериски механичар во ЈНА и АРМ од Прилеп, Иле Наумовски, со кого се запознал на денешното одбележување на јубилејот 30

Кузманоски пречекан како икона во романски Одорхеи – Таму сега се врати како тренер на РК Скопје

Кузманоски пречекан како икона во романски Одорхеи – Таму сега се врати како тренер на РК Скопје

Екс македонскиот репрезентативец и интернационалец, прилепчанецот Горан Кузманоски-Таста, по 4 години се врати во романскиот клуб Одорхеи, каде помина 7 години од својата б богата ракометна кариера. Овој пат Таста беше гостин заедно со клубот кој го предводи РК Скопје, а целта беше да се одигра пријателски натпревар на повторната промоција на Одорхеи

Цените на гopивата повторно се зголемуваат: Овие цени ќе важат од полноќ

Цените на гopивата повторно се зголемуваат: Овие цени ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,91% во однос на одлуката од 15.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините

Премиерката на Финска снимена на луда забава: Опозицијата бара да се направи дpoга-тест

Премиерката на Финска снимена на луда забава: Опозицијата бара да се направи дpoга-тест

Видеа објавени на социјалните мрежи, ја прикажуваат финската премиерка Сана Марин како се забавува со неколку познати фински личности, меѓу кои и пратеникот Илмари Нурминен и ТВ водителката Тини Викстром. На видеото Марин танцува во занес со неколку пријатели, а во позадина се слуша како луѓето викаат за kokaин, пренесуваат финските медиуми. Финскиот

Неодамна на Галичката свадба, а сега Пендаровски “си го доби” и на ракометниот турнир во Струга
Неодамна на Галичката свадба, а сега Пендаровски “си го доби” и на ракометниот турнир во Струга

Неодамна на Галичката свадба, а сега Пендаровски “си го доби” и на ракометниот турнир во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир во Струга. Тој го следеше мечот меѓу Еурофарм Пелистер и Татран Прешов кој го добија битолчани. На видеото кое беше објавено на социјалните мрежи се слуша коментарот кој го најавува присуството на претседателот, а после тоа следуваа свирежите на струшката публика. Moментот кога Пендаровски

Прекрасна глетка: Голем број верници го исполнија црковниот храм Св. Преображение во Прилеп за денешниот празник

Прекрасна глетка: Голем број верници го исполнија црковниот храм Св. Преображение во Прилеп за денешниот празник

Православна црква и нејзините верници денеска го слават празникот посветен на Преображение Господово. На Преображението, небото исто така трипати се преобразува во ноќта. Во православието овој празник се вбројува меѓу 12-те големи Христови празници и е посветен на споменот на настанот на Христовото преображение на гората Тавор во Светата Земја (Израел),

МВР се пофали: Пронајдовме “голф” кој беше yкpaден во Битола

МВР се пофали: Пронајдовме “голф” кој беше yкpaден во Битола

На 18.08.2021 на ул.„Девејани“ во Битола, од страна на полициски службеници од Одделението за криминалистички полиција – Отсек за општ криминал пронајдено е одземено патничко возило “фолксваген голф”, со битолски регистарски ознаки, кое неколку часа претходно беше пријавено за одземено од ул.”Цане Василев” во Битола. Возилото е вратено на сопственикот

Ветер со брзина од над 100 км/ч корнеше кровови во Словенија

Ветер со брзина од над 100 км/ч корнеше кровови во Словенија

Силно невреме вчера ја зафати Словенија. Локалните медиуми јавуваат дека во Љубљана ветерот бил со брзина од над 100 километри на час, а повеќе лица се повредени. Словенската Н1 јавува дека пожарникарите имале 23 интервенции, а сите екипи биле на терен. На една станбена зграда, силниот ветер го однел покривот. Штета имало во уште еден објект. Kranj

Познатиот италијански новинар пишува: Овие два клубови од Премиер лигата тргнаа по потписот на македонскиот дијамант

Познатиот италијански новинар пишува: Овие два клубови од Премиер лигата тргнаа по потписот на македонскиот дијамант

Премиерлигашите Манчестер јунајтед и Евертон се сериозно заинтересирани и сакаат да го ангажираат македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, тврди еден од најдобрите италијански новинари Џанлука Ди Марцио. Според информациите од Островот, Манчестер јунајтед и Евертон посакуваат трансфер на Елмас пред крајот на летниот преоден рок. Сепак, продажбата на

Зијадин Села: Алијансата за Албанците бара техничка влада

Зијадин Села: Алијансата за Албанците бара техничка влада

Алијанса за Албанците бара да има техничка влада, потврди претседателот на партијата Зијадин Села, откако потпретседателот Арбен Таравари преку социјалните мрежи вчера побара формирање на таква извршна власт за надминување на состојбите во државата. Според партискиот лидер, постојат повеќе аргументи зошто треба да се формира нова техничка влада за

Десет фирми на турски инвеститори ќе инвестираат во Индустриската зона во Новаци

Десет фирми на турски инвеститори ќе инвестираат во Индустриската зона во Новаци

Десет турски инвеститори од Адапазари, Сакариа, Република Турција регистрираја фирми со седиште во Општина Новаци со цел да купат земјиште во Индустриската зона во Новаци на кое ќе изградат фабрики и ќе започнат свои бизниси. „ Денес во Општина Новаци имаме гости од Адапазари, Сакариа, Република Турција кои се заинтересирани да ги вложат своите пари

Поразите во првите две кола го вклучија алармот во Победа: Денеска потпишаа двајца Нигеријци

Поразите во првите две кола го вклучија алармот во Победа: Денеска потпишаа двајца Нигеријци

После поразите во првите две кола од Првата фудбалска лига, Победа доведе две нови засилувања во своите редови. Првото име е 22-годишниот Нигериец Амос Губам Дадет, кој во редовите на црвено-белите од Прилеп пристигнува од словенечки Кршко. Дадет е играч од средината на теренот каде се очекува да донесе сигурност и брзина. Вториот е исто така од Нигерија,

Не стана градоначалник, ама ќе биде прв финансиски полицаец – Нов висок функционер од прилепско?

Не стана градоначалник, ама ќе биде прв финансиски полицаец – Нов висок функционер од прилепско?

Аднан Џаферовски најверојатно ќе биде предлогот на СДСМ до Владата, за в.д. директор на Управата за финансиска полиција, дознава „ А1он“. Во внатрепартиските калкулации кој да го наследи Арафат Мауреми, откако тој и јавно обзнани дека се повлекува од функцијата, Џаферовски ја добил поддршката од сопартијците. Џаферовски беше директор на Дирекцијата

Прилепчанец фатен на дело како огpaбyва автомобил

Прилепчанец фатен на дело како огpaбyва автомобил

Денеска (18.08.2022) во 04.00 часот на ул.„11 Октомври“ во Прилеп од полициски службеници е лишен од слобода Е.Ќ.(36) од Прилеп. Тој бил затекнат при извршување на кривично дело „кражба“ од патничко возило, со прилепски регистарски ознаки. Е.Ќ. бил приведен во полициска станица и по комплетно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен