притисни ентер »

Извори

Makpress

Бојкот на наставата во Дебар, утре средношколците излегуваат на протест
Бојкот на наставата во Дебар, утре средношколците излегуваат на протест

Бојкот на наставата во Дебар, утре средношколците излегуваат на протест

Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година. Како што претходно најавија тие бараат настава со физичко присуство на учениците, зашто сметаат дека во нивното училште ги има сите услови за тоа. -Сите професори точно на време беа во кабинетите подготвени за почеток на онлајн наставата

Разгледуваме опции за поднесување на импичмент на Претседателот Пендаровски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Разгледуваме опции за поднесување на импичмент на Претседателот Пендаровски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 дебатираше на тема моменталните случувања во Собранието во однос на гласањето за петте вонредни состојби на претседателот Стево Пендаровски и изјави дека опозицијата ќе ја разгледаа можноста за импичмент на Претседателот Стево Пендаровски. -Во текот на емисијата кажав

Прогласени најуспешните менаџерки за 2019 година

Прогласени најуспешните менаџерки за 2019 година

Најуспешните жени менаџерки за 2019 година ги добија своите признанија. Ова беше 24-ти избор на најуспешни жени менаџерки во годината, а признанијата на најуспешните од минатата година беа врачени синоќа. Признанијата, што ги доделува агенцијата „Марили“ ги добија, Мерита Рамадани Алими, директор за бизнис и развој во DOGAN Air Conditioning Solutions

Sport Life го бара најдобриот типувач: Старт на Типстер купот 2020/2021

Sport Life го бара најдобриот типувач: Старт на Типстер купот 2020/2021

Од денес, 01.10.2020 г. започнува новата сезона 2020/2021 на Типстер купот на обложувалниците „SPORT LIFE“. Овој долгогодишен натпревар секоја сезона носи новини и вредни премии за најдобрите типувачи во спортот. Оваа година натпреварот ќе се одвива во 8 месечни етапи од 01.10.2020 г. до 31.05.2021 г. и ќе ги опфати сите тикети на обложувачите кои

162 нови случаи на Ковид-19 во Македонија од 1350 тестирања, четири лица починаа

162 нови случаи на Ковид-19 во Македонија од 1350 тестирања, четири лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1, Виница-2,

Де Бруин најдобар играч од средниот ред за минатата сезона
Де Бруин најдобар играч од средниот ред за минатата сезона

Де Бруин најдобар играч од средниот ред за минатата сезона

Фудбалерот на Манчестер Сити, Кевин де Бруин беше награден од УЕФА со наградата Најдобар играч од средниот ред за минатата сезона. Белгиецот победи во силната конкуренција, иако „граѓаните“ беа елиминирани во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Де Бруин не присуствуваше на церемонијата денес во Женева и се заблагодари од далечина. – Оваа награда

УЕФА го прогласи Ноер за најдобар голман во Европа

УЕФА го прогласи Ноер за најдобар голман во Европа

Голманот на Баерн Минхен, Мануел Ноер е прогласен за најдобар голман на УЕФА минатата сезона. Германецот стигна до „требл“ со Баварците, кои триумфираа во Лигата на шампионите. Последните недели Ноер додаде уште два трофеи по освојувањето на Суперкупот на Европа и Суперкупот на Германија со Баерн. Во првите тројца за најдобар голман се и Кејлор Навас

Евра проговори за расизмот кој владее во француската репрезентација

Евра проговори за расизмот кој владее во француската репрезентација

Една од легендите на француската репрезентација – Патрис Евра, отворено зборува за расизмот што владее во селекцијата на „петлите“. Евра призна дека значителен дел доаѓа од првиот човек на Француската фудбалска федерација – Ноел Ле Гра, кој секогаш тврди дека нема дискриминација во националниот тим. – Тој мора да биде сменет. Имам одговори на тоа зошто

Втора индивидуална награда за европскиот шампион

Втора индивидуална награда за европскиот шампион

Џошуа Кимих беше избран за најдобар дефанзивец на УЕФА минатата сезона. Фудбалерот на Баерн имаше сериозна заслуга за успехот на тимот, постигнувајќи неколку одлучувачки голови. Соиграчите на Кимих, Давид Алаба и Алфонсо Дејвис беа меѓу најдобрите тројца дефанзивци во Европа. На четвртото место беше дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк, а на петтото

Ѓоковиќ изедначи достигнување на Федерер

Ѓоковиќ изедначи достигнување на Федерер

Светскиот бр.1 Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Ролан Гарос по победа против Литванецот Рикардас Беранкис со 6: 1, 6: 2, 6: 2. Шампионот од 2016 година немаше потешкотии против Литванецот и по 1 час и 23 минути игра ја забележа 70-тата победа Гренд слем победа на турнирот во Париз. Со тоа тој се изедначи со Роџер Федерер на второто место

Полскиот министер за здравство очекува ескалација на пандемијата

Полскиот министер за здравство очекува ескалација на пандемијата

Бројот на заразени со Ковид-19 во еден ден во Полска во следните две недели би можел да надмине 2.000 луѓе, изјави денеска полскиот министер за здравство Адам Ниежиелски. Тој додаде дека мора да се очекува ескалација на пандемијата и оти во следните две недели може да се очекува над 1.500 дури и повеќе од2.000 новозаболени надневно ниво. Во Полска

Николоски на видео конференција со претставниците на ЦДИ: Власта лошо ја менаџира корона кризата во Македонија

Николоски на видео конференција со претставниците на ЦДИ: Власта лошо ја менаџира корона кризата во Македонија

Центристичко демократската интернационала (ЦДИ) денес одржува состанок на Извршниот комитет, со кој претседава Претседателот на ЦДИ Андрес Пастрана. Заради состојбата со корона кризата состанокот се одржува преку видео конференција. ВМРО-ДПМНЕ е претставена од Потпретседателот Александар Николоски кој во своето обраќање ги информираше преставниците

Генералниот директор на АД ЕСМ Ковачевски се обрати на првиот академски час на Машински факултет

Генералниот директор на АД ЕСМ Ковачевски се обрати на првиот академски час на Машински факултет

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски денеска се обрати на првиот академски час на Машинскиот факултет во Скопје и ги поздрави бруцошите преку онлајн вклучување, согласно протоколите на Факултетот за почетокот на оваа учебна година. Ковачевски, како што соопштија од ЕСМ, им посака на бруцошите успех и добри резултати и потенцираше дека процесите

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Новата учебна година започна денеска во Црна Гора, а наставата во основните и средните училишта е прилагодена на новите епидемиолошки мерки. По шестмесечна пауза предизвикана од епидемијата на коронавирус, започнаа часовите во сите црногорски училишта за учениците од прво до шесто одделение, додека учениците од седмо, осмо и деветто одделение ќе ја

Бабиш: Лидерите на ЕУ треба да разговараат за Ковид-19

Бабиш: Лидерите на ЕУ треба да разговараат за Ковид-19

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави денеска дека лидерите на ЕУ треба да разговараат за недостатоците во соработката во текот на пандемијата на Ковид-19. Тој истакна дека лидерите на ЕУ заборавиле да ја стават најважната тема на дневен ред на самитот, а тоа е коронавирусот, додавајќи дека соработката меѓу епидемиолозите и министрите за здравство не