притисни ентер »

Извори

Макфакс

Загина полицаец на мотор при потера по бегалец
Загина полицаец на мотор при потера по бегалец

Загина полицаец на мотор при потера по бегалец

Страшна сообраќајна несреќа се случила денеска околу 16 часот во српскиот град Руменка. Информациите се дека на местото на несреќата загинал 36-годишниот полицаец Божидар Копривица. Првичните информации се дека Божидар со полициски мотоцикл со ротација бркал возач кој не сакал да застане на знакот „стоп“, а за кој имал сомнение дека е во алкохолизирана

Ердоган: Никој не сака светот да доживее уште еден Чернобил

Ердоган: Никој не сака светот да доживее уште еден Чернобил

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска по трилатералната средба со неговиот украински колега Володимир Зеленски и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека „никој не сака светот да доживее нов Чернобил“. Во украинскиот град Лавов, Ердоган изрази загриженост за борбите што се водат во непосредна близина на нуклеарната

Премиерката на Финска во центарот на скандал поради објавени видеа од приватна забава

Премиерката на Финска во центарот на скандал поради објавени видеа од приватна забава

Видеа објавени на социјалните мрежи, ја прикажуваат финската премиерка Сана Марин како се забавува со неколку познати фински личности, меѓу кои и пратеникот Илмари Нурминен и ТВ водителката Тини Викстром. На видеото Марин танцува во занес со неколку пријатели, а во позадина се слуша како луѓето викаат за кокаин, пренесуваат финските медиуми. Финскиот

Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ: Горјан Тозија беше филмски работник кој рушеше сѐ, само за да биде видлив

Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ: Горјан Тозија беше филмски работник кој рушеше сѐ, само за да биде видлив

Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ смета дека целосно е погрешна одлуката на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) да ја додели „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на веќе покојниот поранешен директор на Агенција за филм, Горјан Тозија. Од опозоциската партија сметаат дека Тозија бил на чело на разорните процеси за филмoт. „ЗА ПОКОЈНИКОТ

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата, усвоени во 2018 и 2019 година. Реакцијата ја објавуваме во целост: „На 15. август беа објавени решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања кои беа усвоени

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, следува раст на платите во сите сектори
Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, следува раст на платите во сите сектори

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, следува раст на платите во сите сектори

„Мерките и политиките на институциите предводени од СДСМ и во време на глобална криза даваат резултати, платите и пензиите растат, се отвораат нови работни места. Според последните податоци на државниот завод за статистика процечната плата за јуни годинава изнесува 31.869 денари. Јунската нето плата е зголемена 10,9 отсто во однос на истиот месец од

Втор случај на мајмунска сипаница во Црна Гора

Втор случај на мајмунска сипаница во Црна Гора

Втор случај на мајмунска сипаница е регистриран во Црна Гора, а пациентот е во добра општа состојба, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје. Од Институтот за јавно здравје изјавија дека овој случај не е епидемиолошки поврзан со претходно регистриран пациент. Спроведени се сите неопходни антиепидемиски мерки за пациентот и неговите контакти,

Арсовски: Дали Бухова и министерството за здравство дозволиле очната болница на Промедика да врши дејност оперативни зафати без потребни лиценци?

Арсовски: Дали Бухова и министерството за здравство дозволиле очната болница на Промедика да врши дејност оперативни зафати без потребни лиценци?

Според нашите информации, очната болница на Промедика, која е во склоп на медикал центар поликлиника Промедика и се наоѓа во строгиот центар на градот Скопје кој што не може ниту еден инспектор или било кој вработен во министерството да ја промаши, функционира и врши дејност оперативни зафати, без потребни лиценци кои што мора да ги има согласно Законот

ПСЖ со нова понуда за Милан Шкриниар

ПСЖ со нова понуда за Милан Шкриниар

Раководните луѓе на францускиот првак Пари Сен Жермен денеска ќе имаат состанок во Милано со претставниците на Интер, на кој се очекува да упатат нова и подобрена понуда за ангажман на Милан Шкриниар, пренесува „Газета дело спорт“. Претходно ова лето, двете страни беа во многу интензивни преговори, но „нероаѕурите“ одбија две понуди за дефанзивецот,

Убави вести за Клоп: Фирмино се враќа за дербито на „Олд Трафорд“

Убави вести за Клоп: Фирмино се враќа за дербито на „Олд Трафорд“

Бразилскиот ас Роберто Фирмино барем малку ќе ги намали маките на менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, пред дербито со Манчестер Јунајтед в понеделник на „Олд Трафорд“ ќе ја гледаме пресметката помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул. Тој се опорави од повредата и ќе биде подготвен за настап. Ова е од суштинско значење ако се знае дека Дарвин Нуњез заработи

Ракетен напад на пазар во северна Сирија, најмалку 9 лица загинаа, меѓу кои 5 деца

Ракетен напад на пазар во северна Сирија, најмалку 9 лица загинаа, меѓу кои 5 деца

Најмалку девет лица, меѓу кои најмалку пет деца, загинаа денеска во ракетен напад на пазар во градот Ал Баб на северот на Сирија, соопшти службите за итни случаи од таа област, која е во рацете на бунтовници. Хуманитарната организација „Бели шлемови“ која делува во делови на Сирија кои сè уште се под контрола на вооружените опозициски групи, изјави

Москва: Се додека руската армија е во Запорожје, нема да има нов Чернобил

Москва: Се додека руската армија е во Запорожје, нема да има нов Чернобил

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков изјави дека руското воено присуство во нуклеарната централа во Запорожје гарантира дека „сценариото на Чернобил“ нема да се повтори. Портпаролот на руското министерство, Иван Нечаев, вчера изјави дека е „неприфатлив“ предлогот на ОН за демилитаризација на областа околу нуклеарната централа,

Русковска: Не се гледам во ликот на Катица Јанева

Русковска: Не се гледам во ликот на Катица Јанева

Обвинителката Вилма Русковска не сака да верува дека политичар или политика стои зад суспензијата и дисциплинската постапка, ама бара од новинарите тоа да го утврди. Таа вели дека ова не го гледа како притисок од актуелната влада, а не сакаше да каже од која поради страв дека ќе и поднесат тужба за клевета. Себеси не се гледа во ликот на Катица Јанева,

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни

„Охридско лето“: Концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“

„Охридско лето“: Концерт на класична музика со шведските уметници од квартетот „Стенхамар“

Шведскиот квартет „Стенхамар“ остави силен впечаток кај публиката на фестивалот „Охридско лето“ музицирајќи вчеравечер во катедралната црква „Света Софија“. Виолинистите Петер Олофсон и Пер Оман, виолистот Тони Бауер и виолончелистот Матс Олофсон вечерта на класична музика ја започнаа со дело од шведскиот композитор В.Стенхамар, „Елегија и Интермецо“