притисни ентер »

Извори

Македонија 24

Погледнете како гореше автобусот на автопатот Штип-Миладиновци
Погледнете како гореше автобусот на автопатот Штип-Миладиновци

Погледнете како гореше автобусот на автопатот Штип-Миладиновци

Изгоре автобус на автопатот Штип- Миладиновци кај светиниколското село Крушице. Во автобусот немало патници, возачот на автобусот сам бил во него, кога почнал пожарот, тој се обидел да го изгасне со противпожарен апарат. Но, огнените јазици били силни и го зафатиле целосно.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи конкретни креативни мерки и политики, со цел да се помогне во процесот на развој на македонската економија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи конкретни креативни мерки и политики, со цел да се помогне во процесот на развој на македонската економија

Живееме во исклучително тешко време во кое на глобално ниво се соочуваме со сериозни предизвици, а кои истовремено имаат негативна рефлексија врз нашата држава и севкупно општествено живеење. Актуелните здравствени, економски и социјални предизвици во Македонија создаваат сериозен ризик за понатамошно нарушување на економско финансиските текови кои

Доколку СДСМ и ДУИ решиле да се справуваат со дивоградбите со багери, нека повелат и тука на Матка, да го решат срамниот случај со дивите објекти- платформи, во спротивно потврдуваат дека сето ова е криминална фарса

Доколку СДСМ и ДУИ решиле да се справуваат со дивоградбите со багери, нека повелат и тука на Матка, да го решат срамниот случај со дивите објекти- платформи, во спротивно потврдуваат дека сето ова е криминална фарса

Почитувани, Доколку СДСМ и ДУИ решиле да се справуваат со дивоградбите на своја рака со багери, нека повелат и тука на Матка, да го решат срамниот случај со дивоизградените објекти-платформи во езерото. Велам на своја рака затоа што ниту ги имаат превземено ингеренциите од локалната самоуправа на пример во Чаир за Мавровка, ниту пак за таму имаат елаборат

Мандатно писмо од народот до Заев, врати на работа 40 илјади невработени, помогни им на лозарите и врати ја цената на струјата

Мандатно писмо од народот до Заев, врати на работа 40 илјади невработени, помогни им на лозарите и врати ја цената на струјата

Зоран Заев наместо со решавање на проблемите на граѓаните, кои во огромна мера се резултат на неодговорното владеење на неговата старо нова власт, се занимава со театар и гол популизам. Зоран Заев не може да решава проблеми, затоа што тој е изворот на истите. Оваа влада е онаа истата стара влада која создава економско цунами, неправди, трас трас одлуки,

Јорданов: Во населбата Три чешми во Штип нема соодветна инфраструктура, ниту пак реализација на ветените проекти

Јорданов: Во населбата Три чешми во Штип нема соодветна инфраструктура, ниту пак реализација на ветените проекти

Три чешми очекуваше многу, но не доби ништо. Не само што жителите од оваа населба не им се обезбеди пристојна инфраструктура која се гледа од огромните дупки на најфреквентните сообраќајници на оваа населба, туку не се реализираа ниту ветените проекти. Децата во подрачното училиште е ја добија ветената спортска сала, а возрасните и пензионерите не

Тоа што власта се радува за обично спроведување на закон покажува колку се криминогени, дивоградбата кај касарната Илинден исто така треба да се сруши

Тоа што власта се радува за обично спроведување на закон покажува колку се криминогени, дивоградбата кај касарната Илинден исто така треба да се сруши

Срамно е да се прави театар од почитување на закони. Да се радува општеството за случај каде се спроведува закон говори за степенот на криминализираност на државата и власта. Главното прашање е како никнала дивоградбата и како државата, власта му ги легализирале дивоградбите. Доколку власта сака да докаже дека рушењето кај Мавровка не е евтин крими

Ласовска: Владата да донесе јасни одлуки за работата на градинките и да ги вметне препораките на УНИЦЕФ и да се одвојат средства за чување деца во домашни услови

Ласовска: Владата да донесе јасни одлуки за работата на градинките и да ги вметне препораките на УНИЦЕФ и да се одвојат средства за чување деца во домашни услови

Државата има обврска да го организира процес на згрижување на најмладите, односно на децата од предучилишна возраст. Граѓаните се соочуваат со огромен проблем, кој го споделуваат и со нас како пратеници, а кој се однесува токму со оваа проблематика во услови на пандемија со корона вирус. Оттука ние како пратенички од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Помина цела година од аферата Леонардо тешка 7 милиони евра во која беше вклучен Драги Рашковски, а епилог нема

Помина цела година од аферата Леонардо тешка 7 милиони евра во која беше вклучен Драги Рашковски, а епилог нема

“Leonardo will win“. Леонардо ќе победи и очигледно- победи! Случајот се забошоти, за Рашковски уште нема процес! Драги Рашковски, генерален секретар на влада,  јасен и гласен на снимката објавена во домашните и странските медиуми и вели: „Leonardo will win“ односно Леонардо ќе победи. Апла местење кој треба да добие тендерот. И цела година помина

Серафимовска: Владата на Заев нема стратегија за заштита на здравјето на младите и безбеден старт на учебната година, добивме ученици кои со право протестираат и збунети родители

Серафимовска: Владата на Заев нема стратегија за заштита на здравјето на младите и безбеден старт на учебната година, добивме ученици кои со право протестираат и збунети родители

Денес, 1 септември наместо со традиционалниот почеток на учебната година Македонија се соочува со хаотична и неизвесна состојба во образованието. Освен одложениот почеток од 1 октомври, ситуацијата бележи и средношколци на улиците, наместо во училишните клупи од една страна, и неинформирани родители и ученици од друга страна. Владата на Заев нема стратегија

Стоилковски: ЈО да се стави над партискиот интерес на Заев и Ангеловска, веднаш да се вратат парите кои што ги земале за семејните компании

Стоилковски: ЈО да се стави над партискиот интерес на Заев и Ангеловска, веднаш да се вратат парите кои што ги земале за семејните компании

ЈО мора да се охрабри и да се стави над партискиот интерес на Зоран Заев. Зоран Заев, од позиција на премиер, и Нина Ангеловска од позиција на министер за финансии исплатиле антикризна помош за своите компании. Имено Зоран Заев дал над 800 илјади денари државна антикризна помош за семејната компанија која врти милиони – Еленица, додека Нина Ангеловска