притисни ентер »

Извори

Мајка и дете

Кога татковците им се мајки на своите деца
Кога татковците им се мајки на своите деца

Кога татковците им се мајки на своите деца

Егалитаризмот или концептот на еднаквост е денес многу популарен кога станува збор за грижата за детето. За да се спроведе мајките треба да ги избегнуваат познатите фрази: „пушти ме, јас ќе го направам тоа сама“ или „чекај да ти покажам како да го направиш тоа“. Еве неколку предлози кои ќе ви помогнат верно да ги живеете вашите егалитарни вредности

Игралиштата ја будат инклузивноста

Игралиштата ја будат инклузивноста

Истражувањата покажуваат како децата се учат да ги прифаќаат различностите Најновите истражувања покажуваат дека дружењето со врсниците ја подобрува социјалната интелигенција. На игралиштата, децата се учат на прифаќање на различноста. Погледнете до кои заклучоци дошле научниците. Без разлика дали во текот на летото децата се лизгаат на лизгалка, се

Како да му помогнете на вашето дете за време на онлајн наставата?

Како да му помогнете на вашето дете за време на онлајн наставата?

Враќањето на училиште по пауза од неколку месеци е секогаш проблем и за децата и за родителите. Но годинава ситуацијата дополнително ја влошува пандемијата на коронавирусот, па затоа е многу важно да го подготвите вашето дете за новиот начин на учење. Родителите се обидуваат да се прилагодат на новините во образовниот систем и онлајн наставата. Голем

Мајка ѝ ја претворила во „кралица на убавината“: Ја тепала, не ѝ давала да јаде и ја шминкала од 2 години

Мајка ѝ ја претворила во „кралица на убавината“: Ја тепала, не ѝ давала да јаде и ја шминкала од 2 години

Не е тајна дека изборите за убавина за деца се исклучително популарни во Америка, а Еден Вуд е еден од најуспешните учесници досега. Нејзината мајка ја претворила во „кралица на убавината“: Ја тепала, не ѝ дозволувала да јаде и ја шминкала од двегодишна возраст - Што се случи потоа? Еден Вуд победувала на разни натпревари за убавина за деца и ја носела

Дали бабите и дедовците ги разгалија вашите деца?

Дали бабите и дедовците ги разгалија вашите деца?

Кога ќе ги однесете кај бабите и дедовците, децата се враќаат дома како мали распуштени пирати. Тие не сакаат да ги почитуваат правилата што сте ги вовеле. Речиси сите родители имаат слични проблеми, но може да се стави крај на нив. Вашите родители и родителите на сопругата се многу важна алка во воспитувањето на децата. Но, иако нивната помош е голема,

Дали знаете што е тоа „мистериозна бременост“?

Дали знаете што е тоа „мистериозна бременост“?

Што мислите, дали е можно жената да оди на породување дури и без да знае дека е бремена? Ќе се обидеме да одговориме на некои од прашањата. Веројатно сте чуле за неколку случаи на жени кои оделе во болница со чудни болки во стомакот, а „дијагнозата“ била породување. Оваа појава се нарекува и „мистериозна бременост“. Што мислите, дали е можно жената

Дали е време за ново име за маќеата?

Дали е време за ново име за маќеата?

Што му е на дете од разведен брак, кое живее со својата мајка, новата сопруга на неговиот татко? Сè додека мајката на детето е жива, тоа не може да има маќеа. Ако поради некоја причина мајката на детето умре, а новата сопруга на таткото го прифати и му даде љубов, дали е соодветно да се нарече маќеа жената што ја презела улогата на мајка, кога тој

Симптомите на бременост кај мажите се вистински – и тие имаат име

Симптомите на бременост кај мажите се вистински – и тие имаат име

Кувадовиот синдром се јавува кога инаку здрави мажи, чија партнерка наскоро очекува новороденче, имаат симптоми поврзани со бременоста. Неговите физички манифестации може да вклучуваат гадење, киселини, болки во стомакот или надуеност, проблеми со дишењето, грчеви во нозете, болки во грбот, иритација на урината или гениталиите и невообичаено, забоболка

Мајка апелира до наставниците: Не ги спомнувајте мајките и татковците на децата за време на часот

Мајка апелира до наставниците: Не ги спомнувајте мајките и татковците на децата за време на часот

Кога зборуваме за семејства, секое е различно. Посебно на свој начин. Пораката на вонредната професорка Сири Аланг стана вирална откако таа се осврна токму на тој факт. На Твитер, таа се обидела да објасни зошто смета дека наставниците треба да престанат да ги споменуваат „мајките и татковците“ на учениците во училиште. Како што објаснува, не секое

Престанете да барате совет на социјалните мрежи, однесете го вашето дете на лекар!

Престанете да барате совет на социјалните мрежи, однесете го вашето дете на лекар!

Моето дете повраќа цело попладне. Тој синоќа не спиеше ниту една минута, а не спиев ниту јас. Сега има температура над 39 степени и покрај сите таблети никако  не му спаѓа. Што да правам? Не, не барам совет. Јас само копирам објава што беше објавена во групата за мајки на социјалните мрежи. Рејчел Гарлингхаус е авторка на неколку книги за родителство,