притисни ентер »

Извори

Локално

Деспотовски: Не даваме пари однапред – Next.e.GO има рокови и обврски кои треба да ги исполни
Деспотовски: Не даваме пари однапред – Next.e.GO има рокови и обврски кои треба да ги исполни

Деспотовски: Не даваме пари однапред – Next.e.GO има рокови и обврски кои треба да ги исполни

„Со новиот концепт на ТИРЗ воведовме механизми за заштита на јавниот интерес“, изјави Јован Деспотовски директор на ТИРЗ за вестите на Канал 5. „Апсолутно сите клиенти, и потенцијални и актуелни, поминуваат низ процес на детална проверка. Ангажираме меѓународна ревизорска куќа која во првичниот извештај за оваа компанија не индицираше никаде сериозен

Владата да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на партиската прослава на ДУИ, бараат од опозицијата

Владата да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на партиската прослава на ДУИ, бараат од опозицијата

„Од скандал до скандал за прославата за Рамковниот договор. Илјадници евра потрошени за партиска прослава на ДУИ, на која се исвиркуваше македонскиот јазик. Два дена без никаква реакција од власта за овој скандал на приватната забава на власта“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Ковачевски, Груби и останатите функционери треба веднаш да се оградат, осудат

Ѓорѓиев: Препораките за подобрување на учебниците по историја не допираат во идентитетските прашања

Ѓорѓиев: Препораките за подобрување на учебниците по историја не допираат во идентитетските прашања

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања усвои препораки кои се однесуваат на подобрување на учебниците по историја за 6-то одделение во Северна Македонија и 5-ти клас во Бугарија, како и препораки за заедничко чествување на личности од средниот век – Св. Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самоил. Копретседателот

Во Бугарија се преврте автобус со српски државјани, меѓу повредените има и деца

Во Бугарија се преврте автобус со српски државјани, меѓу повредените има и деца

Осум деца и четворица возрасни се повредени кога автобус со српски таблички паднал во ендек во Бугарија. Две лица се тешко повредени. Според првите податоци, нема загинати, а повредени се 12 лица – осум деца и четворица возрасни. Тие се транспортирани во болницата во Стара Загора, која е најблиску до местото на несреќата. Две лица се тешко повредени,

Во Чаир зајакната контрола во продажни објекти кои работат во недела, изречени 12 мерки

Во Чаир зајакната контрола во продажни објекти кои работат во недела, изречени 12 мерки

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат за труд на подрачјето на опстина Чаир извршиле контроли во објекти на ул.„Цветан Димов“ и „Џон Кенеди“ со цел да се утврди дали работодавачите ги почитуваат законските одредби кои се однесуваат на забраната

Рогов: Украинските сили извршија 25 напади врз нуклеарната централа во Запорожје
Рогов: Украинските сили извршија 25 напади врз нуклеарната централа во Запорожје

Рогов: Украинските сили извршија 25 напади врз нуклеарната централа во Запорожје

Украинската армија изведе околу 25 тешки артилериски напади од американските хаубици М777 врз Енергодар и нуклеарната централа Запорожје во изминатите два часа, напиша на својот Телеграмски канал Владимир Рогов, член на главниот совет на воено-цивилната администрација. Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар, во близина

Шолц: Не им отежнувајте на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија

Шолц: Не им отежнувајте на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е важно да не им се отежнува на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија, иако, додаде, има простор за дебата на европско ниво за забраната за пристигнување на руски туристи. „Важно е да разбереме дека има многу луѓе кои ја напуштаат Русија бидејќи не се согласуваат со рускиот режим“, рече тој по

Костадиновска – Стојчевска за исвиркувањето на македонскиот јазик: Провокации секогаш има и ќе има

Костадиновска – Стојчевска за исвиркувањето на македонскиот јазик: Провокации секогаш има и ќе има

Провокации секогаш има и ќе има, вели министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска во „Жешко политичкко лето“ во врска со исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на Рамковниот договор. -Тоа не значи дека треба да се останемe неми на ваква појава, но верувам дека тие провокации не биле од чинители на власта, се надевам дека тоа

Поплави во Анкара

Поплави во Анкара

Обилните дождови денеска предизвикаа големи поплави во главниот град на Турција, Анкара. Поради надојдената вода сообраќајот во Анкара е блокиран, а поплавена е и една од големите автобуски станици во градот. Според метеоролозите обилните дождови во Анкара ќе продолжат и во наредните часови. Bir vatandaşın kamerasından Eminönü'nün içler acısı hali

Сочна овошна торта, задоволство во кое сите ќе уживаат

Сочна овошна торта, задоволство во кое сите ќе уживаат

Лесна и освежителна се зборовите со кои може да се опише оваа торта.Можете да ставите праски, кајсии, сливи и боровинки или да направите своја идеална комбинација. Состојки: 3 јајца 100 гр шеќер 2 dl масло 2 dl јогурт 3 чаши брашно 1 кесичка прашок за пециво 300 гр кајсии, праски, сливи или боровинки Подготовка: Јајцата и шеќерот се матат, па се додаваат

Во близина на Бургас се запали автобус со 50 патници

Во близина на Бургас се запали автобус со 50 патници

Автопатот Тракија кај Бургас денеска е повторно затворен поради нов инцидент, пренесуваат бугарските медиуми. На автопатот се запалил автобус, а во возилото имало 50 лица. Сообраќајот се пренасочува кон Долно Езерово. Фото:Принтскрин Бургас

Сите лаги на Мицкоски се потопени, нема никаква асимилација и бугаризација, велат од СДСМ

Сите лаги на Мицкоски се потопени, нема никаква асимилација и бугаризација, велат од СДСМ

Дебакл доживеаја лажните вести и дезинформации пласирани од ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски.Сите лаги на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за наводно бришење или менување на историјата се потопени, стои во реакцијата на СДСМ. -Нема никаква асимилација, нема никаква бугаризација со кој ВМРО-ДПМНЕ со месеци ги лажеше граѓаните, затоа денеска се нервозни во белиот

Курти: Од Запад зависи дали ќе продолжат тензиите на северот на Косово

Курти: Од Запад зависи дали ќе продолжат тензиите на северот на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека тензиите на северот на Косово ќе продолжат, доколку западните демократии и дозволат на Србија да продолжи со „старите соништа, кои стануваат ноќен кошмар за соседите на Србија, но и за српскиот народ“. Пред средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел на 18 август, Курти рече дека секое решение

Петровска: Донацијата за Украина неме влијае на борбената готовност на АРМ

Петровска: Донацијата за Украина неме влијае на борбената готовност на АРМ

Три одлуки за донирање на воена помош за Украина се донесени од Владата и сите се во консултација со Генералшатбот на Армијата. Министерката Славјанка Петровска вели дека деталите за опремата и вооружувањето не можат да бидат објавени од безбедносни причинии и дека донацијата не влијае на борбената готовност на армиските единици. „Тенковите не се дел

Крадец од струшко, физички нападнал жена и се обидел да изврши обљуба

Крадец од струшко, физички нападнал жена и се обидел да изврши обљуба

Министерството за внатрешни работи соопшти дека 55-годишниот С.С. од село Долно Белица добил кривична пријава поради сомнение за сторена разбојничка кражба и обид за обљуба врз 45-годишна жена од село Ложани. – ОВР Струга поднесе кривична пријава против С.С.(55) од струшкото село Долно Белица, поради постоење основи на сомнение за сторена „разбојничка