притисни ентер »

Извори

Лидер

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите
Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата оти прашавте што е проблемот таму. Проблемот е различни погледи во светот. Мора да гледаме на ова како мост на соработка. Не да го присвојуваме!“, нагласи премиерот Зоран Заев гостувајќи во

Гордана Јанкуловска со полиција е спроведена во Идризово

Гордана Јанкуловска со полиција е спроведена во Идризово

Поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска спроведена е во затворот Идризово на одлежување казна затвор. Јанкулоска е осудена на 4 години затвор за случајот познат во јавноста како „Тенк”. Гордана Јанкулоска, поранешна министерка за внатрешни работи доби шест години затвор за набавката на луксузниот „мерцедес“ С600 за кој Специјалното

Новинарот Димовски: Ако Јанкуловска е спроведена во затвор, незаконски е!

Новинарот Димовски: Ако Јанкуловска е спроведена во затвор, незаконски е!

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако е точно, НЕЗАКОНСКИ Е, без почитување на процедура! Налогот се врачува на обвинетиот 8 дена пред одење во затвор и ако не се јави, се апси! Пак велам, ако е точна веста,

Филипче: Најризичен период ќе биде јануари

Филипче: Најризичен период ќе биде јануари

Најризичен период кој следува во однос на коронавирусот е јануари, најавува министерот за здравство, Венко Филипче. Во вечерашната Топ Тема на Телма објаснува дека јануари е период кога ќе заврши циклусот од два месеца кога луѓето ќе поминуваат повеќе време во затворен простор. Тој е категоричен дека полициски час нема да има на ниво на држава, без

Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата
Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал следи закрепнување кое доколку успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското произвдоство

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интеграцијата на Македонија во ЕУ

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интеграцијата на Македонија во ЕУ

Со нетрпение го очекувам усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата Меѓувладина конференција и бидете уверени во мојата лична посветеност на интеграцијата на С. Македонија во ЕУ, наведува високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика Жосеп Борел во писмо до вицепремиерот задолжен за европски интеграции

Адвокатката на Јанкулоска: Спроведувањето е надвор од законската процедура

Адвокатката на Јанкулоска: Спроведувањето е надвор од законската процедура

Адвокатка на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ  денеска пред новинарите изјави дека спроведување на Јанкулоска е надвор од секоја законска процедура од причина што таа е оневозможена  да  побара одлагање на издржувањето на казната по било кој друг основ од Законот за извршување на санкции. -Знам дека со ваквата изјава нема да се промени ништо, тоа е

Во тек се прегледите на повредените војници на АРМ во сообраќајната несреќа

Во тек се прегледите на повредените војници на АРМ во сообраќајната несреќа

Шестнаесетмината припадници на Армијата и возачот на автобусот се уште не се сместени на одделенијата во штипската клиничка болница, бидјеќи во тек се прегледите снимањата на повредените од страна на хирузи и ортопеди. Портпаролот на Клиничката болница Марина Шуманска вели дека според лекарите ниту еден од нив не во животозагрозувчака состојба, а повредите

Лицата со кардиоваскуларни проблеми да се придржуваат до мерките за заштита од Ковид-19

Лицата со кардиоваскуларни проблеми да се придржуваат до мерките за заштита од Ковид-19

По повод одбележувањето на 29 септември – Светскиот ден на срцето, потсетуваме на препораките од Светската здравствена организација за заштита од вирусот Ковид-19, имајќи предвид дека лицата со кардиоваскуларни заболувања се една од најчувствителните групи, апелираат од Министерството за здравство. Светската здравствена организација препорачува практикување

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави на „Топлификација“ во врска со работењето на ТЕ-ТО

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави на „Топлификација“ во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица (претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат) за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и против две правни лица (од

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на три галии и пет споменици од „Скопје 2014“

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на три галии и пет споменици од „Скопје 2014“

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014. Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат, а две од галиите

Македонија и Чешка имаат потенцијал за продлабочување на економската соработка,  се согласија Груби и Томан

Македонија и Чешка имаат потенцијал за продлабочување на економската соработка, се согласија Груби и Томан

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби на денешната средба со амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, се согласиле дека меѓу двете земји постојат услови за продлабочување на економската соработка. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на Груби, амбасадорот на Чешка Томан, му ветил дека ќе продолжи

Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда, поради што најави дека ќе поднесат жалба. Имајќи предвид дека Миле Јанакиески е прогласен за крив, а одбраната во своите завршни зборови бараше истиот да биде ослободен од обвинението,

Индустриското производство во август со пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август со пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележипад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, намаување од 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во август